Can Kuş

Zencefilin Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

17.04.2022
18
Zencefilin Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

Zencefil sağlığımız için oldukça önemli bir besin kaynağıdır, haberimizde zencefilin faydaları hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Yemeklerinizi daha lezzetli veya daha sağlıklı hale getirmek için zencefil ekleyebilirsiniz. Peki, zencefilin yemeklerinizi neden daha sağlıklı hale getirdiğini biliyor musunuz?

Çevrenizdeki birçok insan zencefilin oldukça sağlıklı olduğunu söyleyecektir, ancak daha az insan bu sağlıklı etkilerin neler olduğu ve sağlığınızı nasıl olumlu etkilediği konusunda fikir sahibidir. Zencefilin antioksidan içerikli bir besin olduğu ve ağrı kesici olarak kullanıldığı yüzyıllardır bilinen bir gerçektir.

Zencefil, dünyada birçok farklı kültür tarafından kullanılan ve sağlığa oldukça faydalı olan bir bitkidir. Hemen hemen tüm ülke mutfaklarında kendisine yer bulmuştur. Mide bulantısına karşı etkilidir, iltihaplanmaya karşı etkilidir gibi faydalar sıralanabilir. Fakat kesin olan bir şey var ki, zencefil dostunuzdur.

Özellikle Asya kültürlerinde zencefil yemek pişirmede sıklıkla kullanılır. Çünkü zencefil iştah kaybına karşı da etkilidir. Genellikle mutfaklarda toz veya taze olarak kullanılan bu bitki kakule ve zerdeçal ailesindendir.

Zencefilin Faydaları Hakkında Bilmedikleriniz

Herkes zencefilin sağlığa faydalı olduğunu söylese de zencefilin faydaları hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Zencefil iltihaba karşı etkilidir, ağrı ve mide bulantısına karşı da şifalı olarak kullanılır.
 • Zencefil, insanlar tarafından yaklaşık 3000 yıldır bilinmektedir. Antik çağlardan beri tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.
 • Zencefil astıma karşı da faydalıdır.
 • Analjezik özelliği ile adet kramplarının azaltılmasında etkilidir.
 • Zencefil faydalı olsa da aşırı tüketimi zararlı olabilir; ağızda tahriş, reflü veya ishal gibi etkiler gösterebilir.

 

zencefilin-faydaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; MUZ YAĞININ FAYDALARI

Zencefilin Faydaları

Zencefilin sağlığa çok faydalı olduğunu yukarıda belirtmiştik. Şimdi bu faydalara biraz daha yakından bakalım.

 • Soğuk Algınlığı ve Grip Üzerine Etkileri

Soğuk bir kış gününde sıcak zencefil çayı içmek oldukça lezzetli ve sağlıklıdır; Kondisyonunuzu dengeleyebilir ve sizi sıcak tutabilir. Sıcak zencefil çayı içmek terlemenize yardımcı olacaktır. Grip veya nezle gibi bir sorununuz varsa en iyi doğal çare kesinlikle zencefil çayıdır. Etkilerini kısa sürede görebilirsiniz.

 • Kalbiniz Üzerindeki Etkileri

Zencefil, kolesterolü dengeleyerek kan pıhtılaşması riskini azaltır. Bu tek başına kalbiniz için ne kadar faydalı olduğunu gösterir. Ayrıca kan şekerini dengeler. Şeker hastalığına faydalı ve doğal bir çare olduğunu söyleyebiliriz. Kalp sağlığınız için günlük yiyecek-içecek tüketiminize biraz zencefil ekleyebilirsiniz.

 • Enflamasyon Üzerine Etkileri

Enflamasyon için, beyaz kan hücrelerinin vücudumuzu enfeksiyon ve virüslerin olumsuz etkilerinden koruma sürecidir diyebiliriz. Ancak bazen eklem ağrısı gibi istenmeyen etkilere de neden olabilir. Yani bağışıklık sistemi istenmeyen bir şekilde dokularımıza zarar vererek iltihaplanmaya neden olabilir. Zencefil ise bu iltihaplanmayı önleyebilen veya tedavi edebilen bir besindir. Bunu antioksidan özelliği ile yapar.

 • Zencefilin Nörolojik Etkileri

Zencefilin iltihap önleyici ve iltihap giderici özellikleri uyanık kalmanıza yardımcı olur. Bu da dolaylı olarak zihinsel işlevlerinizi artırır. Zencefil, bilişsel işlevlerinizi geliştirmeye yardımcı olur.

 • Kas Ağrısına Etkisi

Zencefilin bilinen faydalarından biri de kas ağrılarına karşı etkili olmasıdır. 2 gram zencefil tüketmek bu konuda size yardımcı olacaktır. 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil almanın etkilerini net bir şekilde görebilirsiniz. Tabii ki bir ilaç kadar etkili olmayacak ama etkisini arttırmak için bazı egzersizlerle de destekleyebilirsiniz. Böylece ilaçların yan etkilerinden uzak durursunuz.

 • Hazımsızlığa Karşı Etkileri

Hazımsızlık, midenin üst kısmında ağrı veya rahatsızlık ve buna eşlik eden sindirim sorunu olarak tanımlanabilir. Bu gibi durumlarda midenin rahatlaması için kısa sürede boşaltılması gerekir. Zencefil ise bu gibi durumlarda midenizi boşaltmanıza yardımcı olur. Tüketiminden 20 dakika sonra midenizi boşaltmanızı sağlayacaktır.

zencefilin faydaları

 • Bulantıya Karşı Etkileri

Mide bulantısı veya kusma hissediyorsanız, zencefili doğal bir ilaç olarak deneyebilirsiniz. Zencefili çiğ hali ile tüketebilir veya zencefil çayı içebilirsiniz. Bu şekilde mide bulantısından kurtulabilirsiniz. Araba ile yapacağınız yolculuklarda böyle rahatsız edici durumlar yaşıyorsanız, yola çıkmadan hemen önce tüketmeniz işe yarayacaktır. Üstelik hamile olsanız bile zencefil tüketebilirsiniz.

 • Karaciğerin Korunması Üzerine Etkileri

Zencefil, karaciğerinizi zararlı kimyasalların etkilerine karşı korumakta da son derece etkilidir. Ayrıca karaciğerinizde görülebilen yaşlanma etkilerini de azaltacaktır. Karaciğerinizde biriken ilaçların veya ağır metallerin etkilerini azaltabilir. Karaciğerinizi hasar veya yaralanmalardan korur.

 • Menstrüel Kramplara Karşı Etkileri

Kadınlarda adet döngüsü genellikle ağrılıdır, ancak bazıları için bu ağrılar dayanılmaz hale gelebilir. Bu noktada zencefilin etkilerinden yararlanabilirsiniz. 3 gün boyunca günde 1 gram zencefil tüketerek ağrılarınızı dindirebilir ya da azaltabilirsiniz.

 • Zencefilin Faydaları Arasında Kolestrole Olan Etkisi

Zencefil kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Böylece kalp hastalıkları riskini de azaltır. Yüksek kolesterol probleminiz varsa, diyetinize zencefil ekleyebilirsiniz. Günde 3 grama kadar zencefil tüketmek kolesterol probleminizi aşmanıza yardımcı olacaktır.

 • Bakterilere Karşı Etkileri

Zencefilin faydaları arasında bakterilerle amansız bir savaş verdiğinide söylememiz lazım. Hücresel yapılarda yaygın olan bakteri ve virüsleri temizlemede etkilidir. Biraz zencefil tüketimi ile bakteri ve virüslerin etkilerini azaltabilirsiniz. Günde bir bardak zencefil çayı içerek kısa bir süre sonra değişime şahit olabilirsiniz.

 • Zencefilin Faydaları ile Alzheimer İlişkisi

Zencefil Alzheimer hastalığına karşı da etkilidir. Yaşlanma karşıtı özelliği ile kronik iltihaplanma sorununa karşı faydalıdır. Bu konudaki araştırma ve deneyler daha çok hayvanlar üzerinde yapılmıştır ve insanlar üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu kesindir. Ancak mevcut araştırmaların sonuçlarına göre, zencefil tüketmek Alzheimer hastalığını önlemede etkili olabilmektedir.

 • DNA Üzerindeki Etkiler

Zencefil, DNA’da oluşabilecek hasarı ve buna bağlı olarak yeni doğanlarda oluşabilecek şekil bozukluklarını önleyebilir. Doğum süreci üzerinde erkekleri içeren bir çalışma yapılmış ve deneklere 3 ay boyunca günde 500 mg zencefil tozu verilmiştir. 3 aylık sürenin sonunda ise 500 mg zencefil tozu alan bu kişilerin sperm kalitesinde artış gözlemlenmiştir.

 • Osteoartrit Tedavisine Etkileri

Osteoartrit, eklemlerde şiddetli ağrı ve sertlik olarak tanımlanabilecek bir durumdur. 247 kişi üzerinde yapılan bir deneye göre zencefil bu hastalığın tedavisine yardımcı olabilmektedir. Zencefil özü verilen bu kişilerde eklem ağrılarında azalma gözlemlenmiştir. Benzer bir rahatsızlığınız varsa, biraz zencefil ile birlikte tarçın ve susam yağı karışımı kullanabilirsiniz.

zencefilin faydaları

Zencefilin Faydaları Arasında Cilt Güzelliğine Olan Etkisi

Zencefilin faydaları sadece yukarıda sayılanlarla sınırlı değildir. Zencefil cildiniz için de çok faydalıdır. Bu olumlu etkilere kısaca bir göz atalım:

 • Yaşlanma Karşıtı Etkiler: Cildinizdeki kırışıklıklar yaşlanmanın ilk belirtisidir. Günlük tüketeceğiniz zencefil çayı, yaşlanma karşıtı etkisi ile bu kırışıklıkları gidererek yaşlanmanın etkilerini geciktirebilir.
 • Daha Taze ve Daha Parlak Bir Cilt: Günlük zencefil çayı tüketerek veya suyla seyreltilmiş zencefili cildinize uygulayarak cildinizi tazeleyebilir ve daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Beyaz Noktalara Karşı Etkiler: Zencefilin cildinizdeki beyaz noktaları azaltma gibi bir özelliği vardır. 15-20 dakika bu beyaz lekelerin üzerine su ile inceltilmiş zencefili sürmeniz yeterli olacaktır.

Zencefilin Faydaları Arasında Saça Olan Etkisi

Zencefilin saç dökülmesinden saç derisinde kepek oluşumuna kadar birçok probleme karşı faydalı işlevi vardır. İşte örnekler:

 • Saç Uzaması Üzerindeki Etkileri: Zencefil, saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırır ve bunun bir sonucu olarak saç büyümesini teşvik eder.
 • Kepeği Önlemeye Etkileri: Zencefilin antiseptik özelliği vardır. Terlemenize yardımcı olur ve saç derinizde oluşacak terleme ile antiseptik görevi gören bu doğal yağlar derinize nüfuz eder. Bu sayede kepeği önlemede etkilidir.
 • Saç Kırılmalarına Karşı Etkileri: Zencefilin içerdiği antioksidanlar saçınızda kırık uç oluşumunu engelleyebilir. Bu antioksidanlar sayesinde kuru saç probleminiz varsa ondan da kurtulabilirsiniz.
 • Saç Dökülmesine Karşı Etkileri: Zencefil kökü saç dökülmesini önlemede çok etkili olabilir. Bunun için zencefil çayı tüketebilir, yemeklerinize biraz zencefil ekleyebilir hatta isterseniz doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçınıza zencefil sürmeyi tercih ederseniz, kuruduktan sonra yıkamayı unutmamalısınız.

Fazla Zencefil Tüketmenin Zararları

Zencefilin faydalarının yanı sıra kontrolsüz veya aşırı tüketim sonucu olumsuz etkilere neden olabilir. Özellikle zencefile karşı hassasiyetiniz varsa daha da dikkatli olmanız gerekir. Aşırı zencefil tüketimi aşağıdaki sonuçlara neden olabilir:

 • Mide yanmasına neden olabilir.
 • Kan sulandırıcı veya benzeri bir ilaç kullanıyorsanız zencefil tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Paketlenmiş zencefil takviyeleri güvenilir olmayabilir. Bu şekilde bir ek kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız.

 

Zencefilin Faydaları Hakkında Uzman Görüşü

Zencefilin faydaları hakkında Prof. İbrahim Saraçoğlu oldukça güzel bilgiler vermiş, gelin doktorumuza kulak verelim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.