Can Kuş

Ventolin Şurup Nedir? Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

27.06.2022
12
Ventolin Şurup Nedir? Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Ventolin şurup, basit bir şekilde açıklarsak doktor tarafından reçete edilen ve akciğer rahatsızlıkları için kullanılan bir ilaçtır. Temel amacı akciğer yollarını rahatlatarak daha kolay nefes alıp verilmesini sağlamaktır ve hava yollarının duvarlarında yaptığı genişlemeyle kullanan kişilerin rahat nefes almasını sağlar. Ventolin, 150 ml’lik şişelerde eczanelerde satılır. Portakal esansı barındıran ilaç, sıvı ve renksizdir. Ventolin şurup, solunum sistemi hastalıklarında hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kullanılmaktadır. SGK’nın karşıladığı şurup doktor reçetesi ile alınabilir ve önerilen dozda kullanılabilir. 

Ventolin Şurup Nedir? 

Ventolin Şurup, etken madde olarak salbutamol içeren bir ilaçtır. Akciğerlerde tıkanan hava yollarını açmak için gün içinde önerilen dozlarda kullanılır. Kronik bronşit, astım, KOAH, amfizem gibi akciğere bağlı bazı hastalıkların vermiş olduğu rahatsızlıkların giderilmesi için destek olur. 

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar? 

Ventolin şurupla ilgili genel bir açıklama yaptık. Ancak gelin şimdi de daha detaylı biçimde Ventolin şurup ne işe yarar diye inceleyelim. Akciğer rahatsızlıklarının ve solunum yollarının hastalıkları tedavisinde kullanılan şurup normal reçete ile satılır. Astım hastalığı semptomlarını giderme de, KOAH hastalığının bazı belirtilerini hafifletmek için de kullanımı söz konusudur. Ancak kontrol edici bir ilaç olarak kullanımı önerilmez, KOAH ve astım hastaları için de sürekli kullanımı olan bir ilaç değildir, sadece bazı etkileri hafifletebilmek için kullanılır.  Ventolin şurup öksürük tedavisinde doğrudan kullanılmaz, sadece olası bazı semptomları rahatlatabilir. 

Ventolin Şurup Nasıl Kullanılır?

Doktorunuz size bu ilacı reçete ettiyse Ventolin şurup nasıl kullanılır, diye düşünebilirsiniz. Akciğere bağlı bazı hastalıklar, kişilerde nefes darlığı problemi, hırıltılı soluk alıp verme vb. sorunlara sebep olmaktadır. Ventolin şurubu size tanıtırken, birçok akciğer hastalığında solunum yollarını açan ve rahatlatan bir ilaç olduğunu söylemiştik. Doktorların reçete ettiği ve önerdiği dozda hastanın bu rahatsızlıklarını giderebilir. Daha rahat nefes almasını sağlar. Prospektüste yer alan kullanım şekillerinden bahsedersek,

  • Ventolin şurup, doktorun reçete ettiği biçimde ve ağız yolu ile kullanılır. 
  • Yanlış kullanımlarda ve talimat dışına çıkan kullanımlarda beklenmeyen bir etki görüldüğünde, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.
  • İlaç kullanılmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır. Ve mutlaka ölçekle alınmalıdır. 
 • Ventolin şurup normal şartlarda seyreltilmeden kullanılır ancak, bazen arıtılmış su ile seyreltilebilir. Bu durumda ilaç serin ve kuru bir ortamda saklanmalı ve 28 gün içinde kullanılmalıdır. 
 • 2-6 yaş arası çocuklarda—günde 3 veya 4 kere—yarım veya 1 ölçek
 • 6-12 yaş arası çocuklarda—günde 3 veya 4 kere—1 ölçek
 • 12 yaş ve üzeri için –günde 3-4 kere—1 ölçek
 • Yaşlılarda ise kullanımı—günde 3-4 kere—1 ölçektir. Görüldüğü üzere ortalama doz günde 3 veya 4 kere 1 ölçektir. 

Tedavinizi doğru bir biçimde tamamlayabilmek için doktorunuz veya eczanızın önerilerinden çıkmadan belirtilen doz aralığını aşmadan ve düzenli olarak ilacınızı almalısınız.

Ventolin Şurup Yan Etkileri Var Mıdır?

Ventolin şurup nedir ne işe yarar diye yapılan çalışmalarda ilacı kullananlarda bazı yan etkiler ortaya çıkmıştır. Bu yan etkileri gördüğünüz de hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Olası yan etkiler:

ventolin şurup ne i̇şe yarar

ventolin şurup ne i̇şe yarar

 • Kas krampları
 • Aşırı hareketlilik
 • Kandaki potasyum düzeyinin normalin altına düşmesi
 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme nöbetleri
 • Baş ağrıları
 • Kalp atış hızının artması (taşikardi)

Gibi yan etkilerle karşılaşıldığında hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmek gerekecektir. Yukarıda sayılan Ventolin şurup yan etkileri ciddi yan etkilerdir. 

Ventolin Şurup Kullanılmaması Gereken Durumlar?

Eğer Ventolin şurup içinde etken maddelerden biri olan salbutamole veya herhangi başka bir maddeye alerjiniz olduğunu biliyorsanız, ilacı kullanmayınız. Eğer astım hastasıysanız ve Ventolin kullanırken, astım spreyi kullanımınız arttı ise ilacı bırakmalısınız. 

Yüksek tansiyon, şeker, şiddetli kalp hastalığı gibi özel durumlarınız varsa, ilacı bırakmanızı öneririz. Bu tarz rahatsızlıkları her zaman önce doktorunuzla paylaşmalı ve aynı zamanda onun bilgisi dâhilinde hareket etmelisiniz. Başka bir kronik hastalığı olan kişiler de mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. 

Ventolin Şurup Nasıl Saklanmalıdır?

Her ilaç gibi Ventolin şurupta çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmelidir. Şurup 30 °C’nin altında serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır. İlaç normal şartlarda ağız yolu ile doğrudan kullanılır fakat eğer seyreltilme yapılacaksa, ilacı serin ve kuru yerde saklayarak, 28 gün içinde bitirilmesi sağlanmalıdır. Aldığınız bütün ilaçlar gibi Ventolin şurubu da son kullanma tarihine dikkat ederek kullanınız. İlacınızın kapağı açıldıktan sonra, 3 ay içinde kullanılması gerekmektedir. Zaten doktorunuz da size Ventolin şurubu, bunu düşünerek reçete eder. İlaç kullanımlarınızı kurallara uyarak gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Ventolin şurup hakkında bilgi edinmek için doktorunuza da danışabilirsiniz.

Ventolin Şurup Fiyatı Nedir?

Ventolin şurup, reçeteyle yani doktor önerisi ile kullanılan bir ilaçtır. SGK’nın ödeme yaptığı ilaçlar kapsamında bulunan Ventolin şurup fiyatı 2022 yılı itibari ile 15 TL ile 18 TL arasında eczanelerde satışı gerçekleşmektedir. Doktorunuz reçete etmeden kesinlikle Ventolin şurup kullanmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.