Can Kuş

USB Bellek Biçimlendirme İşlemi Nedir Nasıl Yapılır?

18.05.2022
10
USB Bellek Biçimlendirme İşlemi Nedir Nasıl Yapılır?

USB Belleğinizde bazı okuma ve yazma problemleri meydana gelebilir. Bu durumda USB bellek biçimlendirme işlemi nedir nasıl yapılır? sorusu da sizin karşınıza mutlaka çıkmaktadır. İçerisinde virüs olduğunu düşünüyorsanız USB Bellek biçimlendirme işleminin ne anlama geldiğini öğrenmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Aksi taktirde USB belleğinizi kullandığınız cihazlara zarar verebilir ve belleğin bir daha kullanılmamasına sebep olabilirsiniz. Bunun için düzenli aralıklarla verilerinizi yedeklemeyi ve USB biçimlendirme işlemini yapmayı unutmayın. İçeriğimizde tüm detaylarıyla USB Bellek biçimlendirme nedir ve nasıl yapılır sorularını yanıtlandırarak, belleklerinizi nasıl daha güvenilir ve sağlıklı bir şekilde kullanabileceğinizi paylaşacağız.

USB Bellek Biçimlendirme Nedir?

USB Bellekler doğası gereği oldukça hassas ve virüse elverişli donanımlar olarak bilinmektedirler. Dolayısıyla bu tür cihazların sağlığını her zaman korumaya çalışmalı ve düzenli olarak sıfırlama işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Aksi taktirde hem diske hem de bağlı bulunduğu cihaza kalıcı zararlar verebilirsiniz. Bu süreçte flash bellek olarak da nitelendirilen bu cihazların düzenli olarak sıfırlamasını yapmak, olumsuz durumlar ile karşılaşmanızı ciddi oranda önleyecektir.

USB Bellek biçimlendirme işlemi ile mevcut flash belleğinizi tamamen sıfırlayabilir ve daha performanslı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında olası virüs durumlarının önüne geçmek için de biçimlendirme işlemini yapabilirsiniz. Fakat öncesinde dosyalarınızı virüs taramasından geçirip yedeklemeniz önerilir. Yedekleme işlemini yapmamanız halinde tüm dosyalarınızın silineceğini unutmayın. 

USB Bellek Biçimlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

usb bellek biçimlendirme i̇şlemi nedir nasıl yapılır

usb bellek biçimlendirme i̇şlemi nedir nasıl yapılır?

Bilgisayarınızın işletim sistemine göre USB Biçimlendirme işlemi farklılık gösteriyor olsa da genel mantıkla hepsi aynı işlemi aynı süreler içerisinde yapmaktadır. Bu sayede yalnızca birkaç dakika içerisinde format işlemini tamamlayabilir ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olan belleğinizi kullanabilirsiniz. Bunun için kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Windows USB Bellek Biçimlendirme

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız bulunuyorsa çok kolay bir şekilde USB Biçimlendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca basit ayarlama seçeneği sayesinde yalnızca birkaç dakika içerisinde işlemi tamamlayabilmeniz de mümkündür. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • USB Belleğinizi bilgisayara takın ve algılamasını bekleyin.
 • Windows arama çubuğuna “Bilgisayarım” yazarak gelecek olan uygulamaya tıklayın.
 • Ekranda görünen USB Bellek ikonuna sağ tıklayın ve açılan menüde yer alan “Biçimlendir” butonuna tıklayın.
 • Belleğinizin boyutuna göre FAT32 veya NTFS seçeneğini işaretleyin.
 • Ayrıma birimi boyutunu 64 kilobayt olarak ayarların.
 • Tüm bu işlemlerle uğraşmamak için “Aygıt varsayılanları geri yükle” butonuna tıklayın.
 • USB Belleğinizin yeni ismini yazın.
 • Kısa sürede biçimlendirme işlemi için “Hızlı Biçimlendir” seçeneğini işaretleyin, detaylı biçimlendirme için bu alanı boş bırakın.
 • Başlat butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

İşlem sonucunda USB diskiniz tamamen temizlenecek ve içerisindeki tüm veriler silinecektir. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmeden önce önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Ancak herhangi bir virüs tehlikesinden şüphe duyuyorsanız, öncelikle detaylı bir virüs taraması yapmayı unutmayın. 

Linux USB Biçimlendirme

Linux işletim sistemine sahip bir cihazda USB formatlama işlemini gerçekleştirebilmek için disk izlencesi hizmetini kullanmanız gerekmektedir. Burada format olarak belirtilen sekme üzerinden gerekli ayarları yapabilir ve biçimlendirme işlemini başlatabilirsiniz.

 • USB Belleğinizi bilgisayara taktıktan sonra arama kısmına “Diskler” yazın ve gelecek olan uygulamaya tıklayın.
 • Seçenekler arasından takmış olduğunuz USB Belleği bulun ve üstüne tıklayın.
 • Sağ üst köşede yer alan “Ayarlar” simgesine tıklayın ve menüyü açın.
 • Burada en başta bulunan “Format” seçeneğine tıklayın.
 • Yavaş biçimlendirme seçeneğini işaretleyin.
 • Tüm cihazlarda uyumluluk sağlamak istiyorsanız FAT32 seçeneğini işaretleyin. Bunun dışında ext3 seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
 • Son olarak Format butonuna tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Uygulayacağınız adımlar sonucunda belleğin boyutuna ve içerisindeki yoğunluğa göre format işleminin tamamlanması birkaç dakika sürebilir. USB belleğinizin hasar görmesini ve kullanılmaz hale gelmesini istemiyorsanız, işlem tamamlanana kadar cihazınızı kullanmamanız tavsiye edilmektedir.

Mac USB Biçimlendirme

Apple marka ve içerisinde Mac işletim sistemini barındıran bir cihazınız bulunuyorsa aynı Linux işletim sisteminde olduğu gibi disk izlencesi hizmetini kullanabilirsiniz. Fakat burada format veya biçimlendirme isimlerinden ziyade silme işlemini yapmanız gerekmektedir. Bu durum da bazı kullanıcıların hataya düşmelerine sebep olabilmektedir.

 • Mac arama ekranına “Disk İzlencesi” yazarak ilgili uygulamayı açın.
 • Sol menüde yer alan biçimlendirmek istediğiniz USB diskinize tıklayın.
 • Araç çubuğu üzerinden “Sil” seçeneğini bularak tıklayın.
 • Açılan menüde en başta yer alan kısma belleğinizin yeni ismini yazın.
 • Disk boyutu 32GB altındaysa MS-DOS, üstündeyse ExFAT seçeneğini işaretleyin.
 • “Sil” butonuna tıklayın.

Yukarıda belirtilen işlemleri yapmanız halinde silme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Daha sonrasında belleği çıkarıp tekrar takarak işlemin tamamlanıp tamamlanmadığını daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun yanında başka cihazlarda da kontrol sağlayabilirsiniz.

USB Bellek biçimlendirme işleminden sonra disk içerisinde bulunan tüm bilgiler kalıcı olarak silinecek ve fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi sağlanacaktır. Yine de güçlü virüslerden ve donanım problemlerinden belirtilen yöntemler ile kurtulabilmeniz mümkün değildir. Bunun için alanında uzman teknik servislere başvurmanız daha mantıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.