Can Kuş

Twitter TT Nasıl Belirleniyor ve Ne Kadar Güvenli?

08.04.2022
13
Twitter TT Nasıl Belirleniyor ve Ne Kadar Güvenli?

Trend Topic, kısaca TT denildiğinde akla Twitter gelmekte. Bunlar ise en çok paylaşımı gerçekleştirilen kelime öbekleri etiketleri ifade etse de aslında bütün kullanıcıların aynı listesini görmüyor. Twitter’dan nasıl trend topic olunur? Liste nasıl özelleştirilir? Hep birlikte bu soruların cevaplarını masaya yatıralım.

Görsel odaklı bir şekilde paylaşımlar gerçekleştiren pek çok popüler sosyal medya mecrası olsa da aslında metin odaklı paylaşımların yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği platform, Twitter şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Hatta pek çok kullanıcı, görsel pazarlama paylaşımlarından artık baktığı için Twitter platformuna sığınmak istedi. Twitter ise sadece eğlenceli içeriklerin paylaşıldığı bir platform değil diğer taraftan kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından destek görse de bir konu trend topic şeklinde yani TT şeklinde gönderimi belirliyor.

Kısaca TT uzunca trend topic, Twitter platformunda paylaşımı en çok gerçekleştirilen kelime öbeklerini ifade etmektedir. Konuya veya konuma göre değişiklik gösterdiği için aslında bütün kullanıcı değişik bir TT listesi ile karşılaşabilir. Bu ise akıllara aslında şu soruyu getirmektedir: TT listesi neye göre belirleniyor? Twitter platformunda bu konu ile ilgili bir manipülasyonu yapılıyor mu? Ne kadar güvenilir?

Twitter Trend Topic, Nedir?

Kısaca TT uzunca trend topic, Twitter platformunda o an açısından gerçekleştirilen paylaşımlarda en çok sözü edilen kelime, kelime öbekleri ve etiketlerini ifade etmektedir. Çoğu zaman ifadesi # işareti ile bahsi geçen hashtag yani etiketlerden meydana gelir. Fakat paylaşım yoğunluğuna göre etiketi bulunmayan kelime veya kelime öbekleri de aynı şekilde TT listesinde yerini alabilir.

Twitter sosyal medya platformunun dünyanın pek çok değişik noktasında milyonlarca aktif kullanıcısı olduğu sebebiyle TT listesi sabit bir şekilde görünmemektedir. Hatta anlık bir şekilde dahi değişiklik gösterebilir. Ancak şöyle bir durum var ki bütün kullanıcılar, kendi konumlarına ve ilgilendikleri konularla özel bir şekilde TT listesi görebilir. Bu durum ise bazı durumlarda listelerinin güvenirliğini her ne kadar sorgulatsa da aslında buradaki amaç, bütün kullanıcıların kendilerine özel bir gündem oluşturmalarıdır.

Twitter’da TT Nasıl Olunur, TT Nasıl Belirlenir?

Twitter mecrasının destek sayfasını ele aldığımız vakit herhangi bir kelimenin, kelime örneğinin veya etiketin listesinde yer alması açısından öncelikli koşulun paylaşım sayısı olduğunu görmekteyiz. Kullanıcıların büyük bir bölümü, hangi konudan söz ediyorlarsa Twitter TT listesinde o konu ile ilgili bir şeyleri görmek mümkündür.

Sayısal öneme rağmen bütün kullanıcılar aynı TT listesi ile bazı durumlarda karşılaşmayabilir. Twitter, kullanıcıların meraklarını çekecek bir trend topic listesi sunmayı amaçladığı için konum bilgilerini ön plana sunar. Konumunun yanı sıra diğer kullanıcıların ilgi alanlarını da sormak suretiyle veya takip ettikleri hesaplar üzerinden çeşitli algı işlemlerini gerçekleştirerek bütün kullanıcılara ilgilerini çekecek konulardan meydana gelen bir TT listesi sunar. Sahte hesaplar aracılığı ile çılgınlar gibi paylaşımı gerçekleştirilen bazı etiketlerin önce TT listesinde yer aldığını fakat sadece birkaç dakika içerisinde yok olduğunu görmemiz mümkündür. Twitter, bu tip argo operasyonlarına kesinlikle müsaade etmez. İsterse hakkında milyonlarca defa paylaşım gerçekleştirilmiş olsun, eğer ki paylaşım gerçekleştirin hesaplarım sahte olduğu tespit edilirse kesinlikle bu durum ya da bu paylaşımı gerçekleştirilen haber uçup gider.

Twitter platformunun bir firma olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman sponsorluğu listelerini de görmemiz gerekir. Çoğu kez güncel listesini ele aldığımız zaman bir banka isminin en çok bahsi geçen olduğunu görmemiz mümkündür. Resmi reklamlarda bu durum aslında sponsorlu bir şekilde açıklanır. Fakat sadece dostlar alışverişte görsün mantığı çerçevesinde oluşturulan reklamlarda bazen anlamsız listelerini de görmek mümkündür.

Twitter TT Listesi Nerede, Nasıl Özelleştirilir?

Android veya iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılan Twitter mobil uygulaması üzerinden Twitter listesine erişmek amacı ile uygulamanın altında yer alan araç çubuğundaki büyüteç butonunun kullanılması gerekir. Burada kullanıcılarının karşısına gerek popüler konuların olduğu TT listesi gerekse de arama sayfası çıkacaktır. Twitter internet uygulamasında ise TT listesi ekranın sağ alt bölümünde yer alır. TT listesini özelleştirmek amacıyla genel itibari ile listenin sağ üst bölümünde yer alan ayarlar butonuna dokunmanız gerekir. Burada ise karşınızda konum ile kişiselleştirme olmak üzere 2 çeşit seçenek sunulacak. Listesinin konumunuza göre belirlenmesi açısından ilk seçenek ise tetiği listesinin ilgi alanlarına göre belirlenmesi açısından ve ikinci seçeneği onaylanması gerekir. İsterseniz iki seçeneği de aynı şekilde onaylamanız mümkündür.

TT listesinin konuma göre belirlenmesini dinlemeniz halinde karşınıza Twitter platformunun en son ulaştığı konumunuzda veya veya kendi seçmiş olduğunuz konumda bulunan popüler konular çıkacaktır. Bazen gündemden bağımsız bir şekilde sadece ilgi duymuş olduğunuz çeşitli konular çerçevesinde bir TT listesi ile karşılaşmanız da mümkün olacaktır. Yani bütün kullanıcılar, isterlerse kendine özel bir trend topic yani TT listesi ile karşılaşabilir.

Twitter TT Listesi Ne Kadar Güvenli?

Tabii ki de Twitter TT listesi %100 güven sağlamaz. Kullanıcılara en büyük uyarının yapılması gerekir ki kesinlikle internet ortamında görmüş oldukları herhangi bir şeye görür görmez anında inanmamaları gerekir. Netice itibariyle bütün sistemler basit bir algoritma ile faaliyet gösteriyor. Bu durum ise yeteri kadar uğraş aldığı takdirde bu algoritmaları kandırmak amacıyla istenilen hedeflere ulaşılabilir. Dikkat edilmesinde fayda vardır ki bazı Tweeter listelerinde yasadışı çeşitli bahis sitelerinin veya anlam verilmeyen kelimeleri dahi olduğunu görmeniz mümkündür.

TT listesi sadece Twitter’ın kullanıcılarına platforma keyifli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla sunduğu bir özelik değildir. Evet, çoğu kez gündem fitili siteleri üzerinden belirlenmektedir. Hatta bazı resmi makamların dahi dikkati sadece bu şekilde çekiliyor. Ancak gerçekliğinden şüphe duyulan bazı popüler hususlar ile ilgili hızlı kararlar vererek saldırgan çeşitli fikirler beyan etmeniz aslında önerilmemektedir.

Twitter TT listesinde veya farklı sosyal medya mecralarında görmüş olduğunuz bir konu ile ilgili daha detaylı bilgi elde etmeye çalışmanız gerekir. Birden çok güvenilir kaynaktan aynı bilginin doğruluğunun tespit edilmesinden sonra paylaşımının yapılması daha güvenli olacaktır. Bilindiği gibi Türkiye’de yanıltıcı paylaşımlar gerçekleştiği sebebiyle pek çok kişi hakkında çeşitli soruşturmalar başlatılmaktadır.

Twitter mecrasında paylaşımı gerçekleştirilen popüler konuları gördüğünüzde TT nedir, Twitter’da nasıl trend topic olunur, liste nasıl özelleştirilir şeklindeki soruların cevabını iyice araştırdıktan sonra paylaşım işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.

Sadece Twitter platformunda değil internet uygulamaları üzerinde yer alan bütün mecralarda herhangi bir kullanıcının herhangi bir paylaşımda bulunması ya da yorum yapması öncesinde 2 defa düşünmesi gerekir. Son dönemlerde özellikle de Twitter mecrası üzerinde insanlara hakaret edilmesi ile ilgili çeşitli haberleri sıklıkla duyuyoruz. Kullanıcıların, gördükleri herhangi bir şeyin üzerine direkt bir şekilde atlamaları gerekir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde davranmalı ve Twitter Twitter listesinde yer alan bütün kelime ya da kelime öbekleri ne güvenmemek lazım.

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.