Can Kuş

TOKİ İstanbul 2022 Ucuz Konut

03.06.2022
31
TOKİ İstanbul 2022 Ucuz Konut

Türkiye’de 81 ilde gerçekleştirilecek olan 100 bin sosyal konut başvuru işlemleri birçok ili kapsamaktadır. Öncelikli olarak ise İstanbul gelmektedir. Ucuz konut olarak TOKİ’nin dar gelirli olan aileleri ev sahibi yaptığını söyleyebiliriz.  Büyük iller olarak İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır. Kura çekim işlemleri ile 2022 yılı itibari ile birçok aile ev sahibi olacak. Başvuru işlemleri ise Ziraat Bankası aracılığı ya da e-devlet üzerinden yapılacaktır. TOKİ İstanbul 2022 yılı itibari ile birçok ilde şartların sağlanabilmesi ile birlikte kolaylıkla ev sahibi olabilmenize yardımcı olmaktadır.

İstanbul projeleri olarak yoğunluk verilen il şeklinde ifade edilebilir. TOKİ İstanbul başvuru işlemleri belli şartların sağlanabilmesi doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Projelerin ise İstanbul’da öncelikle Arnavutköy ilçesinde konut sayısı olarak 3.750 olarak ve Başakşehir ilçesi olarak ise 500 konut kapsamında konut ayrıldığını söyleyebiliriz. İstanbul’a bu kapsamda yoğunluk verilmektedir. 

TOKİ Başvuru İşlemleri Nereye Yapılacak?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak 100 bin konut projesinde inşaatı sağlanan konutların başvuru işlemlerinin nasıl ve nereye yapılacağı ile alakalı çok fazla soru sorulmaktadır. TOKİ İstanbul satış işlemleri başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra gerçekleştirilmektedir. Ziraat Bankasına nüfus cüzdanı ile başvuru işlemleri sağlanabilmektedir. aynı zamanda online olarak e-devlet üzerinden de başvuru işlemini yerine getirebiliyorsunuz. Başvuru için ödenecek tutarlar, 2 oda 1 salon daireler için 500 TL 3 oda 1 salon için olanlar ise 1.000 TL olarak ödenmesi gerekmektedir.  

E- devlet üstünden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri olarak bulunan konut işyeri başvuru hizmeti üstünden başvuru işlemi yapılabilir. Başvuru ekranında bilgilendirme ve aynı zamanda metnin başvuru şartları ile alakalı olarak bilgilendirmeler bulunmaktadır. 

E- devlet aracılığı ile yapılan başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından ise banka size SMS göndererek iletilen hesap numarasına başvuruya konu olan bedeli yatırmaları gerekmektedir. Başvuru durumu ise e-devlet üstünden takip edilebilir. İnternet bankacılığı aracılığı ile başvuru işlemlerinde başvuru bedellerine dikkat etmek gerekmektedir. SMS bilgilendirmeleri sahte olabilmektedir.

Sözleşme İmzalama Aşamasında İbraz Edilecek Belgeler Hangileridir?

Başvuru işlemi ile birlikte il nüfusuna kayıtlı olma durumu söz konusudur. Nüfusa kayıtlı olanlar kimlik ibrazı olarak kayıtlı olmayanlar ise nüfus müdürlüklerinden yardım alması gerekmektedir. TOKİ İstanbul projeleri, içinde yer alan son 1 yıl boyunca projenin bulunduğu il ve ilçede ikamet etme şartı bulunmaktadır. Bu durumu gösteren bir belgenin de olması gerekmektedir. Aynı zamanda şehit yakını ve ailesi, harp ve vazife malulleri ile aynı zamanda dul ve yetimleri kategorisinde başvuru işlemlerini yaparken 3 yıl boyunca ikamet etme zorunluluğu ile ibraz edileceğini söyleyebiliriz. Hane halkında bulunan kişilerin gelirleri 5.500 olması gerekmektedir. Bu tutar İstanbul için 6.000 TL olmaktadır. Başvuru sahibi evli ise kendisinin ve eşinin çalışan kişi var ise ayrı bir şekilde gelirlerini kanıtlayan belge olması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.