Can Kuş

TOKİ Arsa Satışları

03.06.2022
23
TOKİ Arsa Satışları

Yatırım işlemlerini arsaya yapmak isteyen kişiler için TOKİ bir yenilik daha getirmiştir. TOKİ 24 ilde 252 arsayı satışa için alıcılara sundu. TOKİ projeleri 2022 olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak birçok ilde arsa satışı sağlanmaktadır. Bu satışların gerçekleştirileceği iller ise Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Çankırı, Çorum, Edirne, Elazığ, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Muğla, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Van, Tekirdağ, Yozgat ve Van illeri olarak toplam 4.367.296 metrekare olarak büyüklüğü olan 252 arsayı satışa sunmuştur.  

TOKİ arsa satışı işlemlerinde bedel olarak 1 milyar 242 milyon 559 TL tutarında arsaların açık artırma ile satışının sağlanacağı söylenebilir.  Açık artırma işlemleri ise arsaların niteliklerine göre yapılmaktadır. Konutların, gelişme konut, ticaret, rekrerasyon, okul, fuar, özel sağlık, sosyal tesis, küçük sanayi, sanayi et ve süt entegre olarak tesisler konut dışındaki kentsel şekilde bulunan çalışmalar arasında yerini almaktadır. Aynı zamanda plansız olan arsalar olarak da ifade edilebilir.

Arsalara Nasıl Sahip Olunur?

Arsaların alıcı ve arsaların yüzdesi olarak 25.35 peşinatlı şekilde 48 ve vade olarak 60 ay vade ile seçeneklerden faydalanarak sahip olunabileceğini söyleyebiliriz. TOKİ arsa alma 2020, işlemi olarak satışa sunulan arsaların bazı özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle, örnek olarak Ankara Ayaş’ta plansız olarak arsaların Gölbaşı ve Keçiören konut alanı şeklinde olanlar ve Antalya Finike’de gelişme konut alanı olarak Çankırı’da plansız arsaların açık artırmaya sunulduğunu söyleyebiliriz. 

İstanbul Başakşehir’de ise konut ve özel sağlık tesisleri olarak da açık artırmalı olarak satışa sunulmuştur. Kâğıthane’de ticaret niteliği olarak açık artırma işlemi de sağlanmıştır. Kırşehir ili olarak konut alanlarının nitelikleri ise Kocaeli ilinde fuar, sosyal tesis ve aynı zamanda konut dışı kentsel çalışma olarak arsaların açık artırmaya sunulduğunu söyleyebiliriz. 

Hangi İllerde Arsa Satışı Olmaktadır?

TOKİ’nin yaptığı yeniliklerden biri de arsa satışlarının 24 ilde yapılmasıdır. 24 ilde toplamda 252 arsa satışa sunulmuştur.  TOKİ açık artırma, yöntemi ile belli illerde arsaları açık artırmaya sunmuştur. Ankara, Kırşehir, İstanbul olarak ifade edilmektedir. arsa satışlarının hangi illerde yapılacağı ile alakalı olarak ise şunları söylemek mümkün olacaktır: 

Bu iller, Adıyaman, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Ağrı, Balıkesir, Antalya, Çorum; Çankırı, Elazığ, Edirne, Hatay, Kırşehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Şanlıurfa, Siirt, Samsun, Muğla, Konya, Yozgat, Van ve Tekirdağ illeri arsa satışlarının yapılacağı iller arasında sayılabilir. Metrekare büyüklükleri olarak 252 arsa satışı yapılacaktır. Bedel olarak ise 1 milyar 42 milyon 559 bin TL olarak arsaların açık artırma yöntemi ile yapılacağını söyleyebiliriz. Bu yöntem ile fiyatların kişi tercihlerine göre fiyat biçilerek yapılacağını söyleyebiliriz. Arsa nitelikleri bu aşamada çok önemlidir. Ticari, okul, fuar vb. gibi durumlarda açık artırmaya sunulduğunu söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.