Can Kuş

Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme

18.04.2022
11
Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme

Telefondan Wi-Fi şifresi öğrenme yöntemleri ile birlikte bağlanmak istediğiniz kablosuz ağın şifresini öğrenebilirsiniz. Günümüzde internet pek çok yerde gerekli olduğundan internet erişimi için Wi-Fi ağlarına bağlanmak isteyebilirsiniz. Eğer modeminizin şifresini bilmiyorsanız bu durumda yapacağınız bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler de iPhone ve Android cihazlara göre farklılık gösteriyor.

Öncelikle telefon Wi-Fi şifresi öğrenmek için bilinmesi gereken en önemli nokta bu yöntemleri kendi modeminize yönelik uygulamanız gerektiğidir. Başkalarının ağlarına girmeye çalışmak yasal olarak suç teşkil edebilir ve bu durum da canınızı sıkabilir. Aynı şekilde başka modemlerin şifresini öğrenmek şifrelerin uzunluğu ve korunaklı olmalarından dolayı da pek olanaklı değildir.

Telefondan Wi-fi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Telefondan Wi-Fi şifresi nasıl öğrenilir sorusuna iPhone ve Android cihazlarda farklı yanıtlar vermek mümkündür. Tekrar belirtmek gerekirse telefondan kablosuz ağ şifresi öğrenmek ancak kayıtlı olunan ağlardaki şifreyi gösterecektir. Başka bir deyişle telefonun daha önceden kayıtlı olduğu ve kullandığı ağ üzerinden şifre öğrenme yapabilirsiniz.

iPhone Telefondan Wi-Fi Şifresi Öğrenme

IPhone Wi-Fi şifresi öğrenmek için ilk olarak modem arayüzüne bağlanmanız gerekli. Bunun için de modeme bağlı durumda olmalısınız. Çünkü modem ayarlarına ulaşabilmek için Safari üzerinden adrese erişim sağlayacaksınız.

 • Öncelikle telefonunuzdan Ayarlar menüsünü açın.
 • Sonrasında ise Wi-Fi seçeneğine dokunun ve bağlı bulunduğunuz Wi-Fi noktası yanında yer alan i sembolüne tıklayın.
 • Burada görülen bilgiler bağlı olduğunuz ağ detaylarıdır. Sayfanın aşağı kısmında bulunan Yöneltici ise modem arayüzü adresidir.

telefondan wi-fi şifresi öğrenme

 • Yöneltici adresini kopyalayın ve Safari veya kullandığınız tarayıcının adres çubuğuna yapıştırın.
 • Sonrasında ise modem arayüzün giriş sayfası açılacaktır. Açılmış olan sayfada kullanıcı adı ve şifreyi girerek modem arayüzüne ulaşın.
 • Burada çıkan kullanıcı adı ve şifrenizi değiştirmediyseniz standart olan isimleri deneyebilirsiniz. Bunlar da admin ve password şeklindedir. Eğer kabul etmiyorsa modem üreticinizden bilgileri alabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra ise kablosuz menüsüne ulaşın ve buradan kullanılmakta olan modem şifresini öğrenebilirsiniz.

Bu işlem esnasında ağda bir değişiklik meydana gelirse ağ bağlantısı kesilecektir. Herhangi isim ya da şifre değişikliği sonrasında ağa tekrar giriş yapmanız gerekir.

Diğer bir Wi-Fi şifresi öğrenme yöntemi ise iCloud üzerinden yapılmaktadır. Bu yöntemi iPhone ve Mac cihazlar arasında yapabilirsiniz. Temel olarak bağlı bulunan cihazın internet şifresinin diğer cihaz ile öğrenilmesini içerir. İşlemi yaparken Apple ID’nin açık olduğundan emin olmalısınız.

 • İlk olarak iCloud Anahtar Zinciri seçeneğini Apple Kimliği kısmından aktif hale getirin.
 • Sonrasında ise Mac cihazınıza geçerek Anahtar Zinciri seçeneğini aktif yapın. Bunun için ise Mac cihazın sol üst kısmında yer alan Apple logosuna tıklayarak sistem tercihlerine ulaşın.
 • Daha sonra Apple ID ayarlarını belirleyin. Sol taraftan ise iCloud ayarlarına ulaşın.
 • Sonra Finder penceresi açın. İşlemin devamında sol tarafta bulunan Uygulamalar’a erişin. Buradan da Araçlar ve Anahtar Zinciri Erişimi kısmına gelin.
 • WiFi ağızın ismini bu uygulamada aratın ve ağ bilgilerine tıklayın. Sonrasında ise parolayı göster seçeneği ile Wi-Fi şifrenize ulaşabilirsiniz.

Telefondan Wi-Fi Şifresi QR Kodu ile Öğrenme

Telefondan Wi-Fi şifresi QR kodu ile öğrenme Android cihazlar mümkün olabiliyor. Buradaki işlemler aynı zamanda Android cihazdan Wi-Fi şifresini öğrenme adımlarını da oluşturuyor;

 • İlk olarak cihazınızdan Ayarlar menüsüne girin.
 • Sonrasında ise Ağ ve İnternet ayarları menüsünde bulunan Wi-Fi ayarlarını seçin.Hemen devamında kayıtlı olan ağları görüntüleyin. Paylaşılmasını istediğiniz ağ bağlantısının ismini seçin.
 • Çıkacak olan menüde Unut ve Bağlan gibi seçenekler yer alacaktır. Buradan ise Paylaş seçeneğini tıklayın.
 • Bu noktada cihaz siz olduğunuzu doğrulamak isteyeceği için parmak izi ya da yüz tarama ile bu yöntemi yapabilirsiniz.
 • En son ise Wi-Fi şifrenizi paylaşabileceğiniz kare kod ekrana çıkacaktır. Buradaki QR kodun ekran görüntüsünü alın.

 • Siteye girdikten sonra alt kısımda bulunan dosya bölümüne tıklayarak görseli yükleyin.
 • QR resmi okuttuktan sonra birkaç saniye sonra şifre ekrana çıkacaktır. Buradaki şifreyi olduğu gibi kopyalayarak daha önceden bağlı olduğunuz ağın Wi-Fi şifresini öğrenebilirsiniz.

Hem telefonlar hem de bilgisayarlar için unutulmaması gereken nokta daha önceden bağlanmadığınız ağın Wi-Fi şifresini bulmanın mümkün olmadığıdır. Bu yüzden Wi-Fi şifre öğrenme için daha önceden ağa bağlantı kurduğunuzdan emin olmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.