Can Kuş

SOL Coin Fiyat Tahmini ve SOL Coin Geleceği

08.04.2022
9
SOL Coin Fiyat Tahmini ve SOL Coin Geleceği

Solana (SOL) coin son yılların popüler kripto paralarından sadece biri, bizde SOL coin geleceği hakkında analizleri sizler için paylaşıyoruz. Solana, 2021’de yerel para birimi 5 doların altından 200 doların üzerine çıkmasıyla yükseliş eğiliminde. Blok zincirinde ve kripto para biriminde değer gösterdikten sonra, çoğu kişi onun ilk iki ile rekabet edebilecek tek rakip olduğuna inandığı için şimdi “Ethereum katili” olarak adlandırılıyor.

Henüz 2020’de piyasaya sürülen Solana’nın karşılaştığı sorun, yeni gelen statüsüdür. Birçoğu şöhret kazanabilecek olanın mazlum olduğunu düşünürken, blok zincirinin yapması gereken bazı ciddi kanıtlar var. Bitcoin, neredeyse on yıldır, merkezi olmayan işlemsel kripto para birimi olarak güveniliyor. Bu arada Ethereum, uygulama ve akıllı sözleşme oluşturma için bir platform olarak değerli olduğunu kanıtladı.

Solana’nın topluluğunun rakipleri gibi gelişebileceğini söylemek için henüz çok erken. Bununla birlikte, 2030’da SOL kripto para fiyat tahminleri için uzun vadeli yükseliş tahminleri var.

Teknoloji ve Para Blok Zincirleri

Ethereum’un başlangıcından bu yana büyüyen kripto para birimi alanında bir değişim yaşanıyor. Endüstri çapındaki bu değişiklik, Solana’yı Bitcoin’i tehdit edecek bir konuma getirebilir.

Bitcoin, aracı olmadan finansal işlem yapmak isteyenler için bir çözüm sağlamak amacıyla 2009 yılında oluşturuldu. Kullanıcılar, BTC transfer ederek Visa gibi bir ödeme işlemcisi veya parayı idare eden bir banka olmadan para gönderebilirler. Esasen Bitcoin, itibari para gibi kullanılmak üzere tasarlanmış işlemsel bir kripto para birimidir.

Ethereum, altı yıl sonra 2015’te piyasaya sürüldü ve Bitcoin’in öncülük ettiği blok zinciri teknolojisini farklı amaçlar için kullandı. Uygulama oluşturma ve algoritmaları işleyebilecek bir süper bilgisayar gibi olacak şekilde yaratıldı.

Bu konsept o zamandan beri birden fazla farklı işlev için kullanılan tam teşekküllü bir pazara dönüştü. Teknoloji, kullanıcıların benzersiz ürünler satması için platformların geliştirildiği, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) endüstrisine güç veriyor. Diğer geliştiriciler, kullanıcıların bir bankaya gitmeden kredi almalarını sağlayan merkezi olmayan finans çözümleri tasarlıyor.

Solana, Ethereum’un platformuna rakip olacak şekilde tasarlandı ve aynı işlevlerin çoğu için kullanılıyor. Yazma  sırasında Solana’da kripto oyunlarından NFT platformlarına ve diğer kripto para birimlerine kadar 1.488 aktif proje var .

Solana, Ethereum’a benzese de, Inspira Digital Wealth Club’ın CEO’su Vj Anjelo, Bitcoin ile karşılaştırmanın zor olduğunu savunuyor. “BTC’ye rakip olarak SOL çok farklı bir teklif. Bir blok zinciri protokolü olarak, değerlemesi, özellikle alana giren rakiplerin ışığında farklı şekilde değerlendirilecektir.”

Ancak diğer uzmanlar, teknoloji odaklı blok zincirlerin Bitcoin’i devireceğini düşünüyor. Yatırım firması Multicoin Capital’in kurucusu Kyle Samani, alana giren teknoloji blok zincirlerinin sayısı nedeniyle Bitcoin’in yakında ters çevrilmesini bekliyor. Be In Crypto’ya şunları söyledi : “BTC bir kez ters çevrildiğinde, BTC için neredeyse oyun biter. BTC’nin değer desteğinin büyük bir kısmı, en büyük ve en likit olmasıdır. Bunlar doğru olmayı bıraktığında, sunacağı daha da az şey var.”

Samani, yatırımcıların Solana’nın birçok uygulaması aracılığıyla sunduğu üretken varlıklar aradığını savunuyor. Yine de Bitcoin zamana direndi ve SOL’un şu anda piyasa değerinin altı katından fazlasına sahip bir kripto para birimini devirmesi zor olacak.

Samani haklı olsa bile, Solana’nın rekabet edecek Ethereum’u olacak. Yeni gelen, bir “Ethereum katili” olarak adının hakkını verebilecek mi?

 

SOL bir Ethereum Katili mi?

  • Kağıt üzerinde Solana, Ethereum’u geçmek için gerekenlere sahip. Blok zinciri, daha hızlı işlem hızlarına ve önemli ölçüde daha düşük ücretlere sahiptir. Ethereum, işlem başına 20 ila 100 dolar arasında değişen gaz ücretleri ile saniyede yaklaşık 13 işlemi gerçekleştirebilir. Solana, 0,0025 $ gibi düşük ücretlerle 50.000 TPS’ye kadar yönetebilir.
  • Bu, esas olarak konsensüs mekanizmasından kaynaklanmaktadır. Ethereum, yeni bir blok oluşturmak için bilgisayarların karmaşık bulmacaları çözmesini gerektiren iş kanıtı kullanır. Solana’nın Proof-of-Stake süreci, bir kullanıcının elindeki coin sayısına göre belirlenen bir bloğu doğrulamasını gerektirdiğinden, zaman alıcı değildir.
  • Ethereum, bu yıl bir hisse kanıtı mekanizmasına geçiyor ve 100.000 TPS’ye kadar başa çıkabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu iyimser rakam henüz görülmedi.
  • Solana’nın Ethereum’u değiştirmesini engelleyen ana engel, rakibinin “ilk hamle avantajına” sahip olmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, Ethereum ilk oradaydı ve bu da ona daha büyük bir kullanıcı tabanı verdi. Pek çok uzman, Solana’nın avantajlarının, geliştiricilerin, özellikle de Ethereum 2.0 yükseltmesi yaklaşırken, toplu halde göç etmeleri için yeterli olmadığını savunuyor.
  • AskTraders’ta hisse senedi tüccarı olan Nigel Frith, Ethereum’un NFT pazarındaki hakimiyetine işaret ediyor. “Çoğu NFT, Ethereum’un blok zincirinde işlem görüyor ve NFT tüccarlarına dijital varlıklarının nasıl alınıp satılabileceği üzerinde kontrol sağlayan akıllı sözleşme işlevselliğinden yararlanıyor” dedi. “NFT pazarı her geçen gün büyüyor ve 2021’de şu ana kadar 1,8 milyar dolarlık satışa ulaşıyor. Yüksek profilli NFT’lerin satışlarının yarattığı artan medya ilgisi, yalnızca Ethereum’un büyümesine yardımcı olabilir.”
  • ERC-721 belirteci 2018’de oluşturuldu ve NFT’ler için bir endüstri standardı haline geldi. İlk kripto oyunlarından biri olan CryptoKitties, Decentraland ve diğer birçok projede olduğu gibi bu tokenden yararlanıyor.
  • Ethereum ayrıca dijital para birimleri oluşturmak için standart bir coin tasarladı. Enjin, Civic, DigByte ve Coti dahil birçok kripto para birimi ERC-20 tokenini kullanır.
  • Solana bir acemi ve henüz bir endüstri standardı değil. Frith ve Anjelo da dahil olmak üzere uzmanların fikir birliği, Solana’nın bir Ethereum alternatifi olarak gelişmek için gerekenlere sahip olduğu, ancak rakibini geçmek için mücadele edeceği yönünde.
  • Trade Nation’da kıdemli bir piyasa analisti olan David Morrison şunları söyledi: “Solana, Ethereum’un öğle yemeğini çalma konusunda güçlü bir başarı gösteriyor. Popülerdir ve ikincisine göre maliyet, hız ve çevresel avantajlara sahiptir. Ancak ilk hamle avantajı sayesinde, kripto teknolojisinin en önemli uygulamalarının çoğu Ethereum ağı üzerine inşa edildi ve çalışması için blok zincirine ihtiyaç var.”

2030 için SOL Coin Fiyat Tahmini

Uzun vadede, 2030 için Solana fiyat tahmini iyimser ancak Ether veya Bitcoin tahminleri kadar yükseliş değil. CoinPriceForecast , hepsinden en ayrılmış tahmini sunar. SOL’un gelecek yıl 259,83 dolara ve 2025’te 420,48 dolara tırmanacağını söylüyor. 2030 için Solana fiyat tahmini 574,55 dolar, Ether tahmininden 16,228 dolar ve tahmini Bitcoin yükselişi 173.880 dolar.

Finder’ın kripto piyasasına ilişkin tahminleri daha da yükselişte, ancak tahmini benzer çizgilerde. Kripto para biriminin 2025’te 1.000 dolarlık engeli aşmasını bekliyor ve 2030 için SOL kripto para fiyat tahmini 5.056.82 dolar. Bu, Finder’ın Ether için 26.338 dolarlık tahmini veya 406.400 dolarlık Bitcoin tahmini kadar yüksek değil.

Finder’da yatırım uzmanı olan Danny Butler, Solana’nın Ethereum’un “fiyat dalgalanmasının” arkasındaki nedenlerden biri olduğunu, ancak bunun uzun sürmeyeceğini söyledi. “2022’de Ethereum daha uygun maliyetli ve daha iyi bir çevresel risk kanıtı modeline doğru kayarken, fiyatı tekrar rakiplerinden uzaklaşmaya başlamalı” dedi.

Tech News Leader , SOL yükseliş koşusuna devam ederse bir pazar düşüşü konusunda uyarıyor. Ancak, “her şey yolunda giderse” Solana’nın 2030’da maksimum 2.904,51 ABD dolarına ulaşabileceğini söylüyor.

Teknoloji yayını, Ethereum’un önümüzdeki on yılda fırlayacağını ve bunun da blok zincirindeki daha geniş benimseme ve ortaklıklarla destekleneceğini savunuyor. Ether’in 2030’da 86.641,29 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bu, 2030 için Solana kripto para fiyat tahmini ortalama 2.391,13$ olan Price Prediction’dan biraz daha düşük bir tahmin . Bu, 74.186,73 dolarlık Ether tahmininden ve 1,1 milyon dolarlık BTC tahmininden önemli ölçüde düşük.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.