Can Kuş

Plaka Yenileme, Gerekli Evraklar ve Ücretler 2022

20.06.2022
16
Plaka Yenileme, Gerekli Evraklar ve Ücretler 2022

Plaka yenilemelerde yeni sisteme geçildi. Plaka yenileme nasıl yapılır? 2022 yılı itibariyle plakaların değişikliği ve yenileme işlemleri, randevu ve ücreti konuları ile Noterler ilgilenmektedir. Bu konuyu sizler için bizzat araştırdık.

Plaka Yenileme Nasıl ve Nerede Yapılır?

Araç sahipleri mevcut plakalarını birkaç adımda yenileyebilmektedir. Yıpranan plaka yenileme için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 1. İlk önce aracın arka ve ön plakalarını çıkarmanız gerekir.
 2. Plaka yenileme için aşağıda belirtilen gerekli evrakları hazırlamanız gerekir.
 3. Notere plaka yenileme yapılmasını istediğinizi beyan ediniz.
 4. Ruhsatınızla birlikte plaka yenileme işlemlerinin gerçekleştiğini gösteren evrakı alınız.
 5. Yeni plakanın basılması için en yakın Şoförler Odası Plaka Basım Merkezine başvuru yaparak ödemenizi tamamlayın ve yeni plakanızı alın.

Beş aşamadan oluşan işlemlerde neler yapılması gerektiğine şöyle bir inceleyelim.

Plaka Yenileme İşlemi İçin Gerekli Evraklar

 • Kimliğinizin aslı ve fotokopisi
 • Ruhsatınızın aslı ve fotokopisi
 • Araçta bulunan mevcut plakalar (Ön ve Arka)
 • Plaka yenileme ücretinin yatırıldığına dair makbuz

Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır?

Araç alım satımlarında ya da adres değişikliğinde ve bazı özel durumlar dışında plaka değişikliği yapmak artık mümkün olmamaktadır. Yeni yasalarla adres değişikliği yapılmadan plaka değişimi yapılmamaktadır.

plaka yenileme nasıl yapılır?

plaka yenileme nasıl yapılır?

Plaka Değişikliği İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Araç sahibi kimliğinin aslı
 • Araca ait tüm trafik belgeleri
 • Araçta takılı olan mevcut plakalar
 • Noter satış belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Türkiye Şoförler Odası’ndan alınacak nakil dosyası
 • Aracın tüm borçlarının ödenmiş olması
 • Zorunlu mali sorumluluk sigorta poliçesinin aslı ve fotokopisi
 • Şirket aracı ise; oda kayıt sicil suretleri, ticari sicil gazetesi ve şirkete ait imza sirküleri

Plaka Değişikliği Nerede Ve Nasıl Yapılır?

İkinci el araç satın alan kişinin plaka değiştirme işlemlerini ilk önce noterde daha sonra ikametgâh adresinin bağlı olduğu Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nde yaptırması gerekir. Mevcut plakanın nasıl değiştirileceği ile ilgili aşağıdaki yolların izlenmesi ile yapılır.

İkinci el araç alım satım sırasında noterde yapılan devir işlemleri sırasında görevli memura “mevcut plaka yenisi ile değiştirilecektir” bilgisi verilmesi gerekir. Aksi durumda bu satış işlemi ile plaka değiştirilmesi Trafik Tescil Şube Müdürlükleri’nde yapılamamaktadır.

Plaka Değişikliği Süresi

Noterde yapılan devir ve satış işlemlerinden sonra araç sahibinin plaka değişikliği için 1 ay süresi bulunur. Plaka değiştirme işlemini başlatmadan önce mevcut plaka değişikliği ücret tutarını yatırmayı unutmamanız gerekir.

Plaka değişikliği için yukarıda açıklanan evrakların hazırlanması, araç muayenesinin olup olmadığını ve aracın sigortasının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi sonrası Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapılır.

Plaka Yenileme ve Değiştirme Randevu

Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvuru işlemleri büyük şehirlerde ikamet edenler ilçe ve il emniyet müdürlükleri üzerinden randevu almalıdır. Büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı araç sahipleri randevu almadıklarında mağduriyet yaşayabilmektedir. Plaka değişikliği yaptıracaklar kendi ikametgâh bölgesine bakan Trafik Tescil Şube Müdürlükleri’ni kullanmaları zorunludur.

Plaka değişikliği için evrak işlemlerinin yapılmasından sonra araç sahiplerine verilen kağıtla birlikte kendi il merkezlerinde yer alan Türkiye Şoförler Odası plaka basım merkezlerine giderek yeni plakanın basımını gerçekleştirebilirler.

Plaka Yenileme Nedir, Neden Yapılmaktadır?

Karayolu üzerinde seyir halinde olan motorlu taşıtların her birinde araç plakası olması zorundadır. Plaka şu nedenlerle yenilenmelidir;

 • Plakanın yıpranması
 • Plakanın kolay okunamaması
 • Plaka yüzeyinin zarar görmesi
 • Plaka üzerinde damga olmaması
 • Farklı stillerde yazı kullanılması 

Plaka yenileme işlemlerinin zorunlu kılındığı konulardan biri de araç muayenesi sırasında plakalardan dolayı ağır kusur almalarıdır. Yukarıda sayılan durumlar, plakanın ağır kusurlu sayılmasına yol açabilmektedir.

Kusurlu Plaka Yenileme

Son yapılan düzenleme ile birlikte plakaların zemini üzerinde herhangi bir şekilde vida, boya ve yazı stilinin değişik olmaması gerekir. Bu gibi durumlar nedeni ile araç sahipleri TÜVTÜRK muayenesinde ağır kusurlu sayılmaktadır. Bu nedenle kusurlu plakalarını yenilemek zorundalar.

Plaka Değiştirme Zorunlu Mu?

Genel de ikinci el araç alım satımlarda sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de mevcut plakayı değiştirmek gerekli midir? Aslında bu sorunun yanıtı bir döneme kadar “evet” iken, şimdi ise farklı bir ile ait olsa da aracın mevcut plakasını değiştirmeye gerek yoktur.

Pek çok araç sahibi büyük şehirlerde ki araç sigorta ücretlerinin yüksek olması nedeniyle ikinci el araç alım satımları sırasında plaka değiştirmekteydi. Şimdilerde ise böyle bir şey yapmaya gerek yoktur, çünkü araç sigorta işlemleri artık araç sahiplerinin ikamet ettiği adrese göre yapıldığı için aracın plakası hangi ile ait olup olmadığı önemli değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.