Can Kuş

Parol Şurup Nedir? Parol Şurup Ne İşe Yarar?

01.06.2022
44
Parol Şurup Nedir? Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Parol şurup hafif ve orta şiddette olan ağrılar için kullanılan bir ağrı kesici olarak migren, diş ağrısı ve adet sancısı gibi birçok ağrıyı dindirmek için kullanılır. Bunun dışında grip ve soğuk algınlığında ateşi düşürmek için kullanılır ve düzenli şekilde kullanılması önerilmez. Sadece ihtiyaç duyduğunda alınmalıdır ve şikayetler geçince kesilmelidir.

Parol kullanımlarında ideal dozu günde ortalama 1 ila 2 tablettir. Altı yaşından küçük çocuklar ve hap kullanamayan yetişkinler için şurup formu kullanılabilir. İlacın bulantı, kusma, baş dönmesi, uyku hali gibi hafif yan etkileri bulunur. Bu nedenle hamile, emziren kadınlar da doktor kontrolünde kullanabilir. Fakat alkol ile veya uzun süre yüksek dozda alımı karaciğere hasar verebilir bu nedenle doktora danışmadan kullanmamalısınız.

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Parol şurup ne işe yarar konusunda etkin maddesi olan parasetamol, vücutta iltihap gibi nedenlerle gelişen ağrı ve ateş belirtilerini giderme özelliğine sahiptir ve ilaç hastalıkların tedavisinde kullanılmaz. Çocukların kullanımı ve yetişkinlerin ihtiyacına uygun olarak üretilen birçok formülü bulunur. Parol şurup ne işe yarar ve ne için kullanılır genel olarak bakıldığı zaman,

  • Hafif ve orta şiddetteki vücut ağrıları
  • Migren ve baş ağrısını 
  • Adet sancısı
  • Diş ağrısı
  • Nevralji
  • Hafif şiddette romatizma ağrıları
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen yüksek ateş

Gibi birçok etkisi bulunur ve etkin maddesi olan parasetamol’un etki mekanizmasıyla vücuttaki bazı kimyasalların salınımını baskılayan ağrıları giderir ve aynı zamanda vücuttaki ısı kaybını artırarak ateşi azaltır. Parol alındıktan 15 ila 30 dakika sonra etki etmeye başlar ve etkisi de 3 ila 4 saat sürer.

Parol şurup fiyat

Parol şurup fiyat bakıldığı zaman fiyatları her sene değişmektedir. 2022 senesi ile Parol şurup fiyatı ortalama olarak 40 ila 50 TL civarında değişmektedir. Parol fiyatları aynı zamanda form ve türlerine göre değişmektedir. Örnek olarak Parol 120 veya 250 mg süspansiyon bebek ve çocuklarla beraber hap içmekte zorlanan yetişkin ve yaşlıların kullanımına uygundur. Parol hot ise tek kullanımlık 12 poşet granül enfeksiyonlara bağlı burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve benzeri sorunları ve alerjik rahatsızlıkları da giderir. Çocukların kullanımına uygun olan 250 mg’lıkları vardır.

Parol ateş düşürücü şurup

Parol ateş düşürücü şurup formu özellikle çocuklar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Ağrı kesici veya ateş düşürücü özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan bu ilacın yan etkileri nadir olduğu için çocuklarda da sıkça kullanılmaktadır. Parasetamol ürünleri, yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı türevler üretilen farklı formasyonlarda bulunur. Fakat hastalıkları tedavi edici özelliği olmadığı sadece belirtileri azalttığı unutmamalıdır. Parol kullanılırken 3 gün içerisinde ateş ve ağrının geçmemesi halinde hekiminize başvurmalı ve 2 yaşından küçük çocuklarda hekime danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

Parol bebek şurubu

Parol bebek şurubu kullanımı ve tüm kullanımlarda kesinlikle doktor reçetesi ile kullanılması gereklidir. Tüm çocuklarda ilaç kullanımı 4-6 saatte bir ve güde maksimum 4 tablet olmalıdır. 6 yaşından küçük olan çocuklar için sadece Parol’un likit şurup hali doktor tarafından reçete ettiği dozda verilmesi gerekir. 2 yaşından küçük çocuklara doktor gerekli görmedikçe verilmemelidir. 

İlaçların bebekler de kullanımına dikkat edilmesi gerekir ve ne kadar süreyle ne kadar doz alınacağı doktor tarafından belirlenir. Kısa süreli kullanım durumuna uygun olduğu zaman genellikle ağrı tedavisi için 10 gün, ateş düşürücü olarak ise 3 gün alınır. Doktorun bilgisi dışında bu sürenin aşılmaması gerekir ve ağrı, ateş dindiğinde herhangi bir yan etkisi görülmediği için ilaç alımı kesilebilir. Belirtiler devam ederse veya şiddetini arttırırsa muhakkak doktora gidilmelidir.

Parol Şurup Yetişkin Dozu

Parol şurup yetişkin dozu yine çocuklarda olduğu gibi yetişkin bireylerde de doktorlar tarafından belirlenmelidir. Bunun dışında ilacı kullanmadan önce aldığınız diğer ilaçlar ve genel sağlık durumunuzla alakalı doktorunuzu detaylı şekilde bilgilendirmeniz gerekir. İlacı bol suyla bütün olarak çiğnemeden yutmanız gerekir ve aç, yok karnına içilebiliyor olsa da tok karnına içildiğinde etkisi azalabilir.

4 ila 6 saat süreyle günde 1 ila 2 tablet içebilirsiniz. 8 tabletten fazla kesinlikle kullanmamanız gerekir ve unutulan dozları dengelemek için çift doz almamalısınız. Ağrı ve ateş şikayetleriniz için 1 haftadan uzun sürer veya etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu düşünürseniz doktorun bilgisi dışında altınız dozu değiştirmemelisiniz. Doktor söylemedikçe ilacı uzun süre içmeyin ve sadece ihtiyaç halinde kullanın ve ilacı reçete edildiği şekilde alın.

Parol Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Parol kullananlar nelere dikkat etmelidir konusunda bu ilaç, yan etkileri hafif bir ilaç olduğundan doktor onayıyla herkesin kullanımına uygundur fakat yine de dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunur. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde doktora danışılarak düşük dozlarda güvenle kullanılabilir fakat Parol mecbur kalınmadıkça hamilelikte reçete edilmez. İlacın kullanımı esnasında hamile kalınırsa doktor bilgilendirilmelidir. Üstelik emzirme döneminde içeriğindeki kafein bebeklerde uygunsuzluk, ağlama ve huzursuzluk gibi yan etkilere yol açabileceği için kullanımı sakıncalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.