Can Kuş

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri Neler?

13.06.2022
22
NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali İşlemleri Neler?

NN hayat bireysel emeklilik iptali işlemleri nasıl yapılır? Eski adıyla ING Emeklilik olarak bilinen, Anadolu Bank iştirakiyle birlikte yürürlüğe giren NN Hayat Emeklilik, bünyesinde bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olanlar veya otomatik sisteme katılanlara istedikleri zaman NN Hayat bireysel emeklilik iptali şansı vardır. Ayrıca otomatik katılım olarak bilinen zorunlu BES sistemine kayıt olan kişiler ilk 2 ay içinde cayma hakkını kullanarak kayıtlı oldukları sistemden ayrılma imkanına sahiptir. Sistemden ayrılmak için telefon numarasından başvuru, şubeden başvuru, online sistemden veya mobil uygulaması üzerinden iptal başvurusu gibi farklı yöntemler mevcuttur. Sistemde katılımcı olarak bulunanlar, kendileri için en uygun yöntemle iptal / cayma işlemini gerçekleştirebilir.

Hemen herkesin bildiği gibi yasa değişiklerinden sonra BES için otomatik katılım sistemi 45 yaşından küçük olan her vatandaş için zorunlu hale gelmiştir. Çalışan sayılarına göre iş yerlerini kapsama alan bu uygulama, çalışan sayıları 10 ile 50 arasındaki iş yerleri için hayata geçmiştir. BES ile çalışanların maaşından her ay otomatik belirlenen oranda kesintiler yapılır ve sistem üzerinden birikime dahil edilmektedir. Tabii ki biriken paralar kaybolmamaktadır ve ister zorunlu olsun ister gönüllü olsun hesapta biriken para istenildiği zaman şahsi hesaba aktarılmaktadır. Ancak çıkış işlemleri için katılımcının kendisinin başvuru yöntemlerinden birini kullanarak sistemden çıkış talebi iletmesi gerekir. 

Buna karşın otomatik katılım sisteminden çıkış işlemleri, yani cayma hakkı için 2 ay süre verilmiştir, bu süre içinde çıkış yapıldığı zaman herhangi bir kesinti yapılmayacağı bildirilmektedir. 2 aylık süre sonrasında cayma hakkının kullanılması durumlarında, mevcut sözleşme normal bireysel emeklilik sistemine benzer bir şekilde işleyeceği için hali hazırda getiriler üzerinden stopaj kesintileri yapılacağı bilinmektedir.

NN Hayat Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Normal şartlarda NN Hayat Emeklilik kapsamında açılan bireysel emeklilik sistemi düzenli olarak birikim yapmaktadır. Biriken paralar doğrudan finansal araçlara yatırılarak yatırım üzerinden ekstra kazanç elde edilmektedir. Bu sayede yapılan birikimler ile belirlenen süre sonunda “emekli” statüsü kazanılacağı için ek bir gelire sahip olunur.

Ancak katılım gönüllü veya zorunlu olsa da bireysel emeklilik hesaplarına sahip olan herkesin sistemden çıkış hakkı vardır. Sistemden çıkış için başvuran kişiler, talepleri alındıktan sonra 10 iş günü içerisinde yasal çıkış süresi başlamaktadır. Bu süre içinde, sistem sağlayıcı olan kurumun emeklilik hesabında biriken toplam parayı katılımcı kişinin banka hesabına iade edilmesi gerekir.

Telefon Aracılığı İle BES İptali

NN Hayat BES iptali için başvurulacak ilk yöntemlerden biri telefon ile iptal etmektir. Bu kapsamda iki farklı telefon numarasından hizmet verilmektedir. Bunlardan birincisi otomatik BES sözleşmeleri ve normal bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerinin iptal edilmesi için 444 1 666 olan bireysel müşteri hattı; diğeri otomatik katılım sözleşmelerinin iptalleri için kullanılan müşteri yardım hattı olan 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkezidir.

BES sözleşmesinin iptali için belirtilen telefon numaralarından birini arandıktan sonra sistemden çıkış veya cayma hakkı isteğini iletmeniz yeterli olacaktır. Gerekli güvenlik yöntemiyle kişinin kimliği doğrulandıktan sonra, şirket üzerinde kayıtlı olan mail adresine NN Hayat BES iptal formu gönderilmektedir. İlgili form doldurduktan sonra, kimlik fotokopisi de eklenerek şirketin mail adresine veya fax numarasına göndererek işlem tamamlanır.

NN Hayat Mobil Uygulaması İle BES İptali

NN Hayat Emeklilik mobil uygulaması Android veya iOS üzerinden telefonunuza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. App Store veya Google Play Store aracılığıyla indireceğiniz mobil uygulama birçok işlem avantajı ile birlikte bireysel emeklilik hesabınızla ilgili iptal işlemleri konusunda da yardımcı olmaktadır. Takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:

  1. Mobil uygulamadan iptal işlemleri ile ilgili uygulamayı cihazınıza indirin ve kurulumu yapın.
  2. Uygulamada hesabınıza ulaşabilmek için belirtilen alana T.C. kimlik numaranız ve telefon numaranızı yazın.
  3. Uygulamaya giriş için cep telefonuna tek kullanımlık şifre gelecektir. Şifreyi yazın.
  4. Sisteme giriş yaptığınızda, menüler arasında yer alan “Talep ve Bilgi Formları” yazısına tıklamanız gerekir.
  5. Cayma ve iptal hakkınızla ilgili bilgilendirme metnini okuduktan sonra gerekli talimatları takip ederek NN Hayat Bireysel Emeklilik katılım hesabınızı iptal edebilirsiniz, sistemde biriken paranız banka hesabınıza iade edilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.