Can Kuş

Negatif Faiz Oranları Nedir?

08.07.2022
29
Negatif Faiz Oranları Nedir?

Dünyada pek çok insan, negatif faiz oranları konusuna şaşkındır. Kimse negatif faiz oranlarının gerçekten ne olduğunu ve nasıl yardımcı olabileceğini anlamıyor! Bu makalede, negatif faiz oranlarını ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Negatif Faiz Oranı Nedir?

Negatif faiz oranı, teorik olarak bankaların borçlularına negatif faiz ödemeleri gereken garip bir senaryondur. Bu sistemde parayı ödünç vermek, tasarruf etmekten mali açıdan daha akıllıca bir şeydir. Onunla ilişkili her şeyin tuhaf olduğu gerçeği göz önüne alındığında, bu fikrin anlaşılması oldukça zordur!

Negatif Faize Karşı Tuhaf Senaryolar

İnsanlar tasarruf etmekten çok para harcamanın daha iyi olduğunu düşündüklerinde herkes borç isteyebilir ve hiç kimse para kazanmaz! Bankalar ilk etapta tasarruf edilene kadar nasıl ödünç para verecek?

negatif faiz oranları nedir?

negatif faiz oranları nedir?

Ayrıca, insanlar paralarını sadece yere gömmeye kalksalardı, aynı parayı bir bankaya yatırmaktan veya başka herhangi bir yatırım yapmaktan daha iyi olabilirdi. Negatif faiz oranlarının gerçekleşmesi halinde finansal hizmetler endüstrisi ortadan kalkacaktı. İnsanlar mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmek için fon yöneticilerine para verir. Neden en yüksek negatif getiriyi elde etmek için fon yöneticilerine para ödesinler ki? Bu tuhaf senaryoların görselleştirilmesi, bu senaryoyu bu kadar ilgi çekici yapan şeydir.

Faiz Oranları Yerçekimi Gibidir

Ünlü bir işadamı bir zamanlar faiz oranlarını yerçekimine benzetmişti. Faiz oranları düşükse, yatırımların değerlemesi yükselmeye başlar. Varlık sınıfına bakılmaksızın tüm değerler daha da yükselir. Hisse senetleri, tahviller, altın ve her şey yükselir. Fark, bazı varlıkların diğerlerinden daha fazla artacağı yönündedir.

Aynı zamanda, faiz oranları yüksek olursa, tüm varlık sınıfları değer olarak çökmeye başlar. İnsanlar yüksek faiz oranlarının ve düşük faiz oranlarının etkisini bilir. Ancak, hiç kimse negatif faiz oranlarının etkisinden haberdar değildir. En fazla, negatif faiz oranının geçici bir olgu olacağı varsayılmıştır. Ancak, uzun vadede negatif faiz oranları hakim olacak gibi görünüyor. Ekonomiyi nasıl etkileyecek? Bu, hiç kimsenin herhangi bir doğruluk derecesinde cevaplayamayacağı bir soru.

Faiz Oranları Zaten Sıfıra Yaklaştı

Japonya ve Kanada’nın yanı sıra, negatif faiz oranı rotasını daha çok ülke izlemektedir. Bunun nedeni, 2008 krizinden dünyanın ekonomisinin sarsıldığı gerçeğidir. Bütün ülkeler iflasın eşiğindeydi.

Ekonomisinin sağ kaldığından emin olmak için neredeyse her ekonomi faiz oranını düşürdü. Bu, geçici olarak yerel ekonomileri güçlendirdi. Bununla birlikte, belli bir süre sonra, bu ülkelerin ekonomileri bir kez daha sarsılacak. Fakat şimdi sorun, faiz oranlarını düşürmek için fazla alanlarının bulunmaması. Faiz oranları zaten sıfıra yakın! Ekonomi buna “sıfır sınır” diyor.

Uluslar ve merkez bankaları, hiçbir şekilde, borçlanılamayan faiz oranlarına girmediler. Bu bir deney ve dünya, sonuçları gözlemlemek için özenle bekliyor. Ekonomik temellere inanılacak olursa, sonuçların hiçbir şekilde iyi olma ihtimali yok gibidir.

Ortalama Müşteriler Fayda Sağlamıyor

Negatif faiz oranı teorisi (theory of negative interest rate) ile ilgili bir başka varsayım, nihai tüketicilerin negatif faiz oranlarına tabi olmamasıdır. Negatif faiz oranları, merkez bankası ile diğer ticari bankalar arasındaki bankalararası kredilere uygulanacaktır. Bu, yukarıda açıklanan senaryodan çok daha makul görünmektedir.

Dolayısıyla son tüketiciler, daha önce ödemiş olduklarından çok daha düşük olan faiz oranlarını ödemeleri gerekebilir. Bazı durumlarda, müşteriler faiz oranlarına tabi olmayabilir! Bununla birlikte uzmanlar, negatif faiz oranlarının perakende düzeyinde uzun süre geçerli olabileceği ihtimalini çöpe atmaktadırlar.

Diğer uzmanlar bunun bankalara özel bir muamele olduğunu ve perakende borçlunun ve mudilerin iyi bir anlaşma yapmadığını savunuyor. Bu argümanda çeşitli taraflar var. Ancak, şimdiye kadar bildiğimiz tek şey varsayımlar. Bankalar, negatif faiz politikasını uyguladığında, dünya bu garip dünyanın ne gibi görüneceğine ilişkin ilk bakışını alacaktır.

Negatif Faiz Oranlarının Sonuçları

Bir keresinde faiz oranlarının yerçekimi gibi olduğunun söylendiğini duymuştuk. Varlık değerlerinde yerçekimsel çekiş yok ise, değerler sonsuz olabilir. Bu durumda, dünyanın negatif faiz oranları olarak adlandırılan tuhaf bir fenomene doğru gittiği düşünülebilir.

Bu garip yeni dünya hem kafa karıştırıcı hem de karşı sezgiseldir. Pek çok kişi, negatif faiz oranlarının ne anlama geldiğini anlayamamaktadır. Dünyanın birçok ülkesindeki insanlar negatif faiz oranları ile yaşıyor. Birkaç küçük ülke bu politikayı zaten uygulamaya koymuştur. Aslında, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya da negatif faiz oranları uygulanmaktadır. Bu fikir, aynı zamanda, bir grup ileri ülke olan ve aynı zamanda orada da uygulanması muhtemel olan Avrupa’da hızla kök salmaktadır.

Bu makalede, negatif faiz oranlarının gerçekte ne anlama geldiğini ve ortak insanların yaşamlarını nasıl etkilediğini de anlayacağız.

Sıfır Alt Sınırı

Faiz indirimleri, merkez bankalarının para politikasını düzeltmek için kullandıkları en büyük araç olmuştur. Dolayısıyla, bir kriz ortaya çıktığında, merkez bankalarının acil tepkisi faiz oranlarını düşürmektir. Eurozone krizinde ve 2008’de düşük faizli mortgage krizinde yaşanan budur. Her iki durumda da faiz oranları sıfıra yakın bir seviyeye indirildi. Şimdi, faiz oranları zaten sıfır ve ekonomi hala olması gerektiği gibi çalışmıyor. Sonuç olarak, faiz oranlarını negatif olarak almanın geleneksel politikası gerçekten işe yaramayacaktır. Bu nedenle, ekonomistler bir sorunla karşı karşıyadır. Sıfır alt problem olarak adlandırdıkları budur. Ekonomiyi daha fazla teşvik etmek için, parasal genişleme gibi araçlar kullanıyorlar. Bununla birlikte, bu araçların da sınırlı faydaları vardır. Dolayısıyla, negatif faiz oranlarına karar vermek, dünyanın birçok ülkesinde zorunludur.

Negatif Faiz Oranları Nasıl Çalışır?

Olumsuz faiz oranları tuhaf bir olgudur. Onlar karşı-sezgiseldir ve dolayısıyla açıklanması gerekiyor. Olumsuz faiz oranı, borçlunun para ödünç alması anlamına gelir! Bu, bir borçlunun 100 TL’lik bir kredi alması ve bir yıl sonra geri vermesi durumunda, sadece 99 TL’lik bir geri ödeme yapmak zorunda kalacağı anlamına gelir (faiz oranını % 1 negatif olarak alması).

Bu tuhaf senaryoda, insanlar alacaklarını bir an önce tahsil etmek istemiyorlardı. Ayrıca, insanlar paralarını bir tasarruf banka hesabına kaydetmek istemezler. Bunu yapmak onlara paraya mal olur. Böylece paralarını bir bankaya gitmekten ziyade bir şiltenin altına saklarlardı.

Tüketiciler İçin Faydası Var mı?

Birinin düşündüğünün aksine, negatif faiz oranlarının avantajı sadece şirketler ve büyük bankalar için geçerli olacaktır. Bireyler olumsuz oranlardan yararlanamaz. Bunun nedeni sadece taban oranın negatif olacağıdır. Bu nedenle, taban oranına yakın borçlanabilen borçlular fayda sağlayacaktır. Öte yandan, bireysel borçlular piyasadan birkaç puan daha fazla ücret alır. Dolayısıyla, % 1’lik bir negatif oran, bireysel borçlular için % 1’lik bir etkin oran haline gelecektir. Bankadan kredi almak için ödeme yapmaları bekleniyordu. Ayrıca birikimlerini bankada tutmaları bekleniyor.

Para Çekme

Olumsuz faiz oranları ekonomi üzerinde tam tersi bir etkiye sahip olacaktır. Tüketicileri paralarını bankalardan uzak tutmaya zorlayacaklardı. İnsanların bir banka kullanmak yerine paralarını evde saklamaları daha iyi olurlar. Nakit biriktirme, yardım yerine ekonominin dairesel akışını kesintiye uğratır. Bu nedenle, tersidir.

Hükümetler de bu soruna bir çözüm bulamamış gibi görünüyor. Dünyanın her yerindeki büyük ekonomiler parasız gidiyor. Bu, paranın fiziksel formda var olmaya devam etmeyeceği ve sadece dijital biçimde mevcut olacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, yatağınızın altındaki parayı istifleme bir seçenek olmaz! İnsanlar paralarını dijital formda tutmaya zorlanacaklar. Daha sonra, hepsini harcamazlarsa ve tüketim döngüsünü hareket halinde tutarlarsa, o paraya faiz ödemek zorunda kalacaklar.

Sermaye Oluşumu

Olumsuz faiz oranlarının en kötü etkisi kesinlikle sermayenin oluşamayacak olmasıdır. Tüm girişimler, girişimcinin tasarruflarının bir kısmı ile başlar. Bu garip yeni dünyada, tasarruf tuhaf bir kavram olacaktır. Dolayısıyla sermaye oluşumu bir olasılık değil. Ayrıca, küçük işletmelerin, yani büyük şirketlerin rakiplerinin, kendi lehlerine çalışan negatif faiz oranlarından haksız avantajı olacaktır. Kapitalizmin sağladığı yukarı doğru sosyal hareketlilik olasılığı, negatif faiz oranları nedeniyle azaltılabilir.

Bütün olumsuz faiz oranları tuhaf görünüyor. Oyun alanının düz olmadığı bir ortam yaratacağı için komplo içeriyor. Zenginlerin zaten yoksul ve orta sınıfın üzerinde büyük bir avantajı mevcuttur. Tasarruf ve işletmenin bireysel değerleri hiçbir şekilde kullanılmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.