Can Kuş

Nafaka Hesaplama

30.05.2022
15
Nafaka Hesaplama

Nafaka hesaplama ile boşanma aşamasında verilen nafaka türlerine göre çeşitli kriterler göz önüne alınarak hesaplanır ve belli bir tutarı yoktur. Hâkim nafaka hesabını, davada görevli, davacı, davalı tarafların mali durumları, sosyal yaşantıları ve kendi yorumları ile değerlendirerek bir sonuca bağlar. Davalı ve davacı taraf ekonomik ve sosyal durumları belirten raporu dava dosyasına kazandırır, nafaka talep eden kişinin de genel olarak ihtiyaçları değerlendirilir.

Nafaka sadece kadına değil erkeğe de ödenmektedir. İnternette bulunan nafaka hesaplama robotu ile beraber genel bir hesaplama yapılabilir ve tahmini tutar belirlenebilir. Şartlara göre bu miktar zamanda değişebilir veya tamamen iptal edilebilir. Nafaka yükümlüsü olan kişinin belirlenen miktara itiraz etme hakkı bulunur ve itiraz konusu olan nafakanın artırılması veya azaltılması şeklinde olabilir.

Online Nafaka Hesaplama

Online nafaka hesaplama ile nafaka alacak olan tarafın boşanma sürecinden önceki yaşantısı göz önüne alınır ve değerlendirilir ve bu ölçüler doğru şekilde motorda belirtildiği zaman ortalama bir ücret çıkartılır. Bu ölçüler gıda, barınma, ulaşım, giyim harcamaları olabilir ve nafaka tutarı belirlenirken nafakayı ödeyen taraf maddi zorluğa düşmemelidir. Nafaka miktarı ile ilgili artırım, azalım veya kaldırılması gibi davalar açılabilecektir. Bunun dışında yoksulluk nafakası alan taraf ise zamanla yetersiz geldiğini görerek artırabilir veya değişen şartlarla azaltım isteyebilir.

nafaka hesaplama

nafaka hesaplama

Nafaka alan taraf evlenir veya maddi durumunda bariz değişmeler olur ise nafaka kaldırılabilir, haysiyetsiz yaşantı içerisinde olma veya taraflardan birinin vefatı da nafakanın kaldırılmasının sebepleri arasında bulunur. Hesaplanma aşamasında boşanma türlerine göre bir istisna vardır ve anlaşmalı olan boşanmalarda her iki taraf uzlaşma sağladıkları için aralarında belirledikleri nafaka miktarı hâkim tarafından değerlendirilir.

Nafaka Hesaplama Motoru

Nafaka hesaplama motoru ile nafaka çeşidi olan iştirak nafakasına velayeti almayan tarafın çocukların eğitim gideri ve diğer masrafları ile ilgili ekonomik gücü doğrultusunda katkıda bulunmasını göz önüne bulundurur. İştirak nafakası hesaplanırken ise çocuğun maddi koşulları göz önüne alınır ve bunun yanı sıra nafakayı ödeme sorumluluğunda olan kişilerin maddi koşulları dikkate alınarak bir meblağ belirlenir.

İştirak nafakası ile ilgili şartlara göre artırım da talep edilebilir ve yoksulluk nafakası hesaplanma aşamasında formüle dayandırılan bir hesaplama yöntemi bulunmaz. Maaşa göre nafaka hesaplama konusunda aylık ödemeler şeklinde olan bu nafaka türünde nafakayı ödemekle sorumlu eşin maddi olanağı, bulundukları çevre özelliklerine göre göz önüne alınır. Toplu ödeme şeklinde de talep edilebilir ve bu durumda hâkim uygun bulursa bir kereliğine toplu ödemeye hükmedebilir ve hesaplamaları bu ölçüye göre yapar.

Nafaka Hesaplama Robotu

Nafaka hesaplama robotu hesaplanırken verilen bilgiler arasında nafaka verecek kişinin aylık veya yıllık geliri gibi durumlar göz önüne alınarak hesaplanır. Miktarın belirlenmesinde çocuğun okuma durumu, ihtiyaçları, ev giderleri, yeme içme miktarı gibi durumlar bakılarak hesaplanır. Bu sebeplerden dolayı online olarak nafaka hesapları robotu bulunmadığından belirlenen hesaplamalardan yola çıkarak ne kadar nafaka ödeyeceğiniz konusunda bir tahminde bulunabilirsiniz. Nafaka alınma aşamasında gereken bilgiler ve özelliklere bakıldığı zaman,

  • Nafaka artışı hesaplama ile olan maaşın 1/4 olacak şekilde bağlanır yani %25 üzerinden hesaplama yapmak gerekir. Alacak miktarı ne olursa olsun bu oran geçilemez ve nafaka 1/4 oranında kesilir.
  • Örnek olarak 3000 TL maaş alan birinin ödeyeceği nafaka miktarının hesaplanması yapılırsa 3000/%25 750 TL olur. Bağlanan nafaka ödenmediği takdirde alacaklarının icra yolu tahsil etme hakkı bulunur.
  • Nafaka miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bu miktar kişinin ekonomik durumuna göre belirlendiğinden boşanma davasında nafaka maaşın %25 kadarı olur bu oran ise maaşın %50 kadar hâkim tarafından karar verilir.
  • Nafaka hesaplama motoru bakıldığı zaman en doğru minimum ve maksimum miktar doğru şekilde hâkim tarafından belirlenir.

Birikmiş Nafaka Alacağı Hesaplama

Birikmiş nafaka alacağı hesaplama bakıldığı zaman nafaka borçları, aylık nafaka borcu gibi kategorilere ayrılabilir. Aylık borcu, kanunlara göre öncelikli alacak borcudur ve birikmiş nafaka borcu ise kanunda, adi alacak hükmündedir. Birikmiş nafaka borcu, kişinin normalde ödemesi gereken nafaka borcuna birikme zamanına göre değişir. Nafaka alan taraf, nafakanın akması durumunda veya ödenmemesi durumunda, diğer tarafı mahkemeye verilir. Nafaka ödemeye yükümlü olan kişinin, mahkeme kararına göre maaşından nafaka ücreti kesilir. Birikmiş nafaka alacağı tahsil edilirken,

  • Boşanma nafaka hesaplama ile birikmiş nafaka alacağının önememesi hakinde nafaka alacaklısı eş icra takibi başlatabilir.
  • Takip talebinin icra müdürlüğüne verilmesiyle beraber icra müdürlüğü borcu olan eşe ödeme emri yollar.
  • Ödeme emri kesinleştiği zaman nafaka borcu olan eşe ödeme yapılmadığında haciz aşamasına gelinebilir.
  • Borçlu üzerine kaydı olan menkul veya gayrimenkul malı bulunuyorsa ise haciz edilebilir ve el konulmaktadır.
  • Borcu olan kişiler eğer SGKK çalışanı ise bu durumda maaşının 1/4 kadarı kadarına haciz konulması söz konusu olur.
  • Birikmiş nafaka alan kişiler için emekli maaşı durumuna dahi haciz konulduğunda birikmiş nafaka alınır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.