Can Kuş

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar 2022

17.06.2022
16
Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar 2022

Tüp mide ameliyatı olarak bilinen mide küçültme ameliyatı obezite cerrahisi uygulamalarının en favorisidir.  Kapalı ameliyat yöntemi ile midenin %80’nin kesilip alınması ile gerçekleştirilir. Midenin gıda alımı kısıtlanarak düşük düzeyde bile olsa gıda emilimi azaltılan uygulama tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı olan hastaların iştahı azalarak henüz kilo kaybı olmadan bile insülin direnci kırılmış olur. 

Mide küçültme ameliyatı doktorlar tarafından bir buçuk saatte gerçekleştirilir. Midenin çıkış ve giriş bölümü korunur. Sindirim sistemindeki sağlık durumu iyileştirilerek ameliyat sonrasında risk düzeyi düşük, istenmeyen yan etkiler çok az dahi olsa görülebilir. Risk ooraı oldukça düşük olan mide küçültme ameliyatının tıptaki adı “sleeve gastrektomi”dir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatı

Mide küçültme ameliyatı fiyatı, ameliyatı yapan cerrahi doktorun tecrübesine, uygulama sırasında kullanılan cerrahi ekipmanların kalitesine ve hastane klinik şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Ameliyatın fiyatı ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte olup ülkedeki kur hareketliliğinin önemi oldukça büyüktür. Günümüzde uygulanan diğer çeşidi ise gastrik bypass ameliyatıdır. Sadece özel durumlarda tercih edilen gastrit bypass mide küçültme obezite ameliyatları kadar talep görmemektedir. Tip 2 şeker hastalığının ön planda tutulduğu insülin direncinin eski olduğu durumlarda özellikle VKİ çok yüksek kişilerde gastrit bypass yöntemi kullanılmaktadır.

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin vücut kitle indeksi 40kilogram/metrekarenin üzerinde olması gerekir. VKİ değeri 35 – 40 arası olan, aşırı şişmanlığa bağlı olarak ortaya çıkan Tip 2 şeker, hipertansiyon aynı zamanda uyku apnesi gibi sorunları olanlar sağlık hizmetleri tarafından morbis obez olarak kabul edildiği için mide küçültme ameliyatını tercih edebilir. Obeziteye bağlı olarak ortaya çıkan yeni Tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan kişilerin VKİ’si 30 – 35 arasındaki hastaların da obezite doktoru kararıyla ameliyat olması gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022

Türkiye’de mide küçültme ameliyatı 2022 fiyatı ortalama olarak 3000-6000 dolar arasında değişmektedir. Amerika’da tüp mide ameliyatı 2022 fiyatları ise 9000 – 27. 000 dolar aralığında seyretmektedir. İnternette fiyat bildirimi yasak olduğu için muhakkak uzman hekiminizle iletişime geçerek en doğru bilgiyi müşteri hizmet destek birimini kullanarak doktorunuzdan  öğrenebilirsiniz. Mide küçültme ameliyatı 18 ile 65 yaş arasındaki hastalar üzerinde uygulanır. 

Kilosuna bağlı olarak kişinin mide ameliyatına uygun olup olmadığı analiz edilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen Vücut kitle indeksinin (VKİ) 35’in üzerinde olması gerekir. 18 yaşının altındaki kişilerin tüp mide ameliyatı olmasında yukarıda belirtilen hastalıklar, hekim kararı ve ebeveyn onayının alınması gibi faktörler son derece önemlidir.  65 yaş üstündeki kişilerin sağlık durumuna bakılarak uzman hekiminizin verdiği karar doğrultusunda ameliyatın gerekliliği değerlendirilir. 

Mide Küçültme

Kişinin kilosuna bağlı ortaya çıkan yaşadığı sorunlar da bariatrik cerrahi tüp mide ameliyatı üzeninde etkilidir. Tüp mide ameliyatı cerrahisi günümüzde laparoskopik işlemi ile yani hastanın karnı delinerek çok küçük kedilerle yapılmaktadır. Kilo vermede milimetrik kesiler kapalı ameliyat adı verilen yöntemle gerçekleştirilir. Robotik cerrahi ile yapılan tüp mide ameliyatı sırasında doktorunuz robotun kollarını kontrol ederek ameliyatı operasyona eşlik eden uzmanlarla hassas ve profesyonel şekilde gerçekleştirir. 

Mide küçültme ameliyatı sonrasında karın kasları ve zarları kesilmediği için hasta üzerinde çok ciddi ağrılar oluşmaz. Hastaya vitamin ve mineral, ağrı kesiciler verilerek ameliyat sonrası ortaya çıkan ağrıların önüne geçilir. Tüp mide ameliyatı olan kişiler ameliyat oldukları gün yürümeye başladıkları için genellikle 2 gün ciddi ağrıların oluşmadığı görülmüştür. Hastada daha çok ilk gün gerginlik ve basınç hissi oluşması olağandır. Bu gibi durumlar ağrı kesicilerle kısa sürede giderilebilmektedir. Ameliyat kapalı yöntemlerle uygulandığı için karın bölgesinde ufak kesi izleri kalabilir. Bu kesiler birkaç ay sonra azalarak giderek görünmez hale gelir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri 

Tüp mide ameliyatı riskleri hastanın yaşı ve kilosuna bağlı olarak değişmektedir. Gastrik bypass ve mide ameliyatı riskler arasında en az ölüm riski bulunan bir uygulamadır. Bu risk safra kesesi ameliyatı riski kadardır. Bilimsel çalışmalara göre şişmanlarda görülen Apandisit ve safra kesesi problemleri diğer hastalara göre fazladır. Bu riskler ölüm ifade etmemekte olup özellikle kalp damar cerrahisinde ölüm oranı %2 civarındadır. Mide küçültme ameliyatlarının ölüm oranının binde bir oranında olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. 

Obezite ameliyatları estetik amaçlarla yapılan ameliyatlardan olmayıp obeziteye bağlı olarak kişinin 10 – 15 yaş küçülmesine kilo kaybı, gözle görülür derecede zayıflamasına olanak sağlamaktadır. Obeziteye bağlı olan riskler tüp mide ameliyatı ile ortaya çıkan risklerden oldukça fazladır. Mide küçültme ameliyatı ile hasta karaciğer yağlanması, böbrek yağlanması, şeker ve yüksek tansiyon sorunlarından rahatlıkla kurtulabilmektedir. Mide küçültme ameliyatı risksiz olup diğer ameliyatların riskini de azaltan, günümüzün en önemli, kişiyi hayata döndüren, yaşam kalitesini arttıran fazla kilolarının önüne geçen profesyonel cerrahi bir yöntemdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide küçültme ameliyatı sonrasında çok nadir de olsa hayati komplikasyonlar gelişebilmektedir. Hastalar ameliyat sonrası kanama sorunlarını %1 de olsa yaşayabilmektedir. Bu durum kimi durumlarda hastanın yaşamını tehdit edebilecek riskli durumlara kadar gidebilir. Önemli ve riskli komplikasyonlar oluşursa derhal düzeltme işlemleri için cerrahi uzman hekiminizden yardım almalısınız. Mide tüp mide ameliyatı olan kişiler uygulama sonrasında tavuk, hindi, balık ya da bir porsiyon az yağlı peynir gibi protein, kalsiyum destekli beslenmelidir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersizlerini ihmal etmemelidir. 

Egzersizlere ameliyatı sonrası 3 ayın ardından yavaş yavaş başlayarak uzun süren egzersiz ve hareketlerden kaçınmalıdır. Kanama ve anı gelişen komplikasyonlarda cerrahi ekip tarafından acilen yardım alınmalıdır. Tüp mide ameliyatı büyük major cerrahi olarak bilinmektedir. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi tüp mide küçültme ameliyatı sonrasında çeşitli hislerin olması doğaldır. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.