Can Kuş

Mevduat Hesabı Nedir

10.04.2022
9
Mevduat Hesabı Nedir

Ekonomi makaleleri ya da bankacılık makaleleri denildiğinde akla ilk gelen sorulardan birisi olan mevduat hesabı nedir sorusunun yanıtı şu şekildir. Mevduat hesabı, ilgili hesapta yer alan paraya kolayca ulaşabilmenizi sağlayan ve bu paranın kullanılabilmesini mümkün kılan bankacılık ürünü olarak adlandırılabilmektedir. Mevduat hesapları tür bakımından çift yapılıdır. Bunlar vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesabı şeklindedir.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz hesaplar, fatura ödemeleri, hesaba bağlı kart ile alışveriş yapma, para transferleri gibi anlık işlemler için kullanılan hesap türüdür. Bu hesap türü ile birlikte paranızı güvenle saklayabilir, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Herhangi bir zaman sınırlaması yoktur.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı ise vade ettiğiniz süre kadar faiz kazancı getiren bir hesap türüdür. Bu hesap türünü standart işlemler için kullanamazsınız. Genelde vade ayarlanır ve faiz kazancını elde etmek için bu vade süresi kadar beklenmek durumundadır. Eğer beklemek istemeden paranızı çekmek ve kullanmak istiyorsanız faiz kazancı elde edemezsiniz.

Bu açıklamalarla beraber günümüzde bankacılık sistemlerinin gelişmesi ile birlikte müşterilere bankalar tarafından farklı seçenekler de sunulabilmektedir. Örnek vermek gerekirse paranızı gündüz istediğiniz gibi kullanabildiğiniz, gece ise faiz kazancı elde ettiğiniz seçenekler de mevcuttur.

Mevduat Hesabının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Mevduat hesapları türlerine göre ya da sağladığı avantajlara göre farklı seçenekler sunabilmektedir. Sağladığı avantajlara örnek vermek gerekirse vadesiz mevduat hesabınızdan bir başka hesaba kolaylıkla para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte fatura ödemelerinizi yapabilir ya da fatura ödemeleri için otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. Bu işlemler internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar yardımıyla rahatlıkla yapılabilmektedir. Paranızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Örneğin hesabınıza bağlı kartınızla alışveriş yapabilir, nakit paraya ihtiyaç duymaksızın bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Liste halinde bu avantajları sıralamak gerekirse şu şekilde yazabiliriz.

Kolay Açılır

Dilediğiniz herhangi bir bankaya mevduat hesabı açmak istediğinize dair beyanda bulunursanız ilgili hesap kolay bir şekilde açılacaktır. Ve bu işlem için çok fazla beklemenize de gerek yoktur. Hızlı bir şekilde işlemler gerçekleştirilir. Bu nedenle mevduat hesapları kolay bir şekilde açılır diyebiliriz.

Likittir

Mevduat hesaplarının likiditesi yüksek düzeylerdedir. Nakit bir şekilde her şey kolaylıkla yürütülebilmektedir. Yani belli bir süre sınırıyla açtığınız vadeli hesabınızdaki paraya bile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. ATM ya da banka şubesi yardımıyla paranızı kolay bir şekilde çekebilir, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Erişilebilir Niteliktedir

Mevduat hesabınıza ulaşabileceğiniz kanallar çok çeşitlidir. ATM, banka şubesi, internet şubesi gibi kanallar üzerinden hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Güvenli Bir Yapıdadır

Mevduat hesabınızla birlikte paranızın çalınma ya da kaybolma riskini en az düzeylere indirmiş olursunuz. Ayrıca 150.000 TL’ye kadar mevduat hesabında tuttuğunuz paralar devlet güvencesi altındadır.

Bu avantajlar, bir mevduat hesabının sağlamış olduğu temel avantajlardır. Kullanım türünüze göre avantajları çok daha çeşitli hale getirebilirsiniz.

Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Mevduat hesapları ilk olarak banka şubelerinden ve daha sonra internet şubelerinden kolaylıkla açılabilmektedir. Eğer şubeden mevduat hesabı açma işlemini gerçekleştirecekseniz mutlaka yanınızda kimliğiniz ile gitmeniz gerekmektedir. Kimliksiz hiçbir işlem yapılmayacaktır. İnternetten banka hesabı açma ise bankaya gitmek için yeteri kadar vakit bulamayanların tercihi konumundadır. İnternetten banka hesabı açmak için bir form doldurarak bu işlemi gerçekleştirebilir, banka çalışanlarının sizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan hali hazırda bir banka müşterisi konumundaysanız, ATM’lerden ya da internet şubesi kanallarından bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Mevduat hesaplarının açılışında bir kolaylıktan bahsetmiştik. Ancak iş mevduat hesabı kapatmaya gelince bu kadar kolay olmamaktadır. Bunun sebebi, bankaların müşteri kaybetmek istemiyor oluşudur. Fakat yine de çeşitli yollarla mevduat hesabı kapatılabilmektedir. Bunun için akla ilk olarak banka şubesine gitmek gelmektedir. Banka şubesine giderek hesabınızın kapatılması için bir başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak hesabınızda otomatik ödeme talimatı varsa ya da bir borç mevcutsa öncelikle bunların kapatılması gerekmektedir. İlgili işlemler yürürlüğe konulduğunda hesabınız kapatılmış olacaktır.

Ayrıca hesabınızın yer aldığı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar müşteri hizmetleri bu hizmeti sağlıyor olsa da en garanti yöntem banka şubesine gitmek olacaktır. Bu nedenle siz de banka şubesine giderek ilgili işlemleri başlatmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.