Can Kuş

Menengiç Yağı Faydaları ve Menengiç Yağı Ne İşe Yarar?

17.04.2022
31
Menengiç Yağı Faydaları ve Menengiç Yağı Ne İşe Yarar?

Menengiç yağı bir bitki türü olmakla birlikte resmen şifa kaynağıdır, menengiç yağı faydaları arasında birçok şey sayabiliriz, haydi inceleyelim. Menengiç yağı, Akdeniz iklim bölgesinin görüldüğü alanlarda yetişen bitki çeşitlerinden biri olan menengiç bitkisinden elde edilir. Yabani bir bitki olan menengiç şifalı olmasıyla bilinir. Bu yüzden alternatif tıp dünyasında oldukça fazla alanda ve oldukça fazla ürün çeşidinin içerisinde kendine yer edinmiştir. Menengiç halk arasında bıttım, çitlembik, yaban fıstığı ya da melengiç gibi adlarla da bilinir. Menengiç sabunu, menengiç kahvesi ve menengiç yağı en çok kullanılan ve bilinen çeşitlerindendir.

Menengiç Yağı Ne İşe Yarar?

Vücuttaki hemen hemen her organa bir faydası bulunan menengiç yağın faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Saç sağlığı, cilt sağlığı, mide sağlığı, cinsel hayatta performans arttırma, kanser hücrelerinin küçülmesini hızlandırma gibi mucizevi etkilerinin yanında öksürük ve boğaz ağrılarını hafifletme, ayak kokusunu önleme, kilo almayı ya da kilo vermeyi kolaylaştırma gibi faydaları da bulunur. Adet ağrılarının şiddetini azaltma ve adet döngüsünü düzenlemek için de menengiç yağından destek alındığı bilinmektedir. Su ile karıştırıp içildiğinde böbrek taşı düşürmeye faydası olduğu da bilinen etkileri arasında.

Menengiç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Menengiç yağı faydaları arasında cilt güzelliğine olan etkisi azımsanmayacak derecede fazladır. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen menengiç yağını direk dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaparak uygulamanız en hızlı etki göreceğiniz yöntemdir. Düzenli bir şekilde cildinize masaj yaparak uyguladığınız takdirde kısa bir süre içerisinde cildinizdeki akne ve sivilcelerin azaldığını, cilt lekeleri ve koyu halka görünümünün yok olmaya başladığını gözle görülür bir biçimde fark edeceksiniz. Menengiç yağı içerisindeki bileşenler sayesinde cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

menengic yağı faydaları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; MUZ YAĞININ MUCİZEVİ FAYDALARI

Menengiç Yağı Faydaları Arasında Saça Olan Etkisi

Menengiç yağının saç ve saç derisi için de sağladığı yararlar saymakla bitmeyecek kadar çok desek yeridir. Öncelikle saç derisine masaj yaparak uyguladığınızda saç derisindeki ölü tabakayı sıyırıp atarak nefes alan sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı sağlar. Böylece saç dökülmesi azalır, saçlar daha sağlıklı ve dayanıklı olarak uzar. Saç derisine yani dolayısıyla saç köklerine doğrudan nüfuz ettiği için saç dökülmesini azaltır. Ayrıca tüm bunların yanında menengiç yağı faydalarından biri de saç rengini koruyucu bir etkiye sahip olmasıdır.. Saç beyazlamalarını azalttığı ve saçın kendi rengini uzun süre korumasına yardımcı olduğu da gözlemlenen etkileri arasındadır.

Menengiç Yağı İle Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Direk menengiç yağını saç diplerinize yedirip yaklaşık 1-2 saat bekletebilirsiniz. Ya da 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 tatlı kaşığı menengiç yağını karıştırıp saç diplerinden başlayarak dairesel hareketlerle masaj yaparak saçın tamamına yedirip yine 1-2 saat bekletip bol suyla durulayarak kullandığınızda da hızlıca etki görmeye başlayacağınız bir maske elde etmiş olursunuz. Yapacağınız bu maske ile sizde menengiç yağı faydalarını görmüş ve deneyimlemiş olacaksınız.

Menengiç Yağı Tırnaklara Ne Fayda Sağlar?

Çabuk kırılan tırnaklarınız varsa menengiç yağı ile masaj yaparak tırnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Menengiç Yağı İle Peeling Tarifi?

Peeling yöntemi ile menengiç yağı faydalarını sizlerde gözlerinizle görebilirsiniz. Menengiç yağı kullanacağımız zaman dikkat etmemiz gereken noktalardan biri soğuk press, yani soğuk sıkım yöntemiyle elde edilip edilmediğidir. Menengiç yağını satın alacağınız zaman mutlaka bu bilgiyi sorgulamanızı ve soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bir menengiç yağını almanızı tavsiye ederiz. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen yağların içerisinde bulunan asidik oran cilt ve saçta kullanacağımız için bize daha uygun olacaktır. Menengiç yağını elde ettikten sonra ister türk kahvesi, ister menengiç kahvesi, isterseniz de toz şeker ile (tahmini miktar 1 çay kaşığı olacak şekilde) karıştırarak cildinize menengiç yağı ile peeling yaparak uygulayabilirsiniz. Ardından iyice yıkamayı ve nemlendirmeyi ihmal etmemenizi hatırlatmak isteriz.

menengic yağı faydaları

Menengiç Yağının Zararları Nelerdir?

Böylesine şifa dolu, tedavi kaynağı olan bir bitkinin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Lakin unutulmamalıdır ki her insanın bünyesi ve metabolizması farklıdır. Bazı insanlarda alerjik reaksiyon gösterebilme ihtimali vardır. Bu yüzden kullanmaya başlamadan önce vücudunuzda küçük bir bölgede alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini test etmenizi öneririz. Hamilelik durumu ya da hamilelik şüphesi olanların menengiç yağı kullanması önerilmez. Emzirme döneminde olan annelerimizin de aynı şekilde menengiç yağını kullanmak için emzirme döneminin bitmesini beklemelerini şiddetle tavsiye ederiz. Kronik hastalığı olanların da yağı kullanmamalarını, kullanacaklarsa mutlaka uzman bir doktordan görüş almaları gerektiğini hatırlatırız.

Menengiç yağı Güneşten korur mu?

Menengiç yağı faydaları arasında güneşten korumakla ilgili bir etkisi olduğuna dair günümüzde net ve bilimsel bilgiler elde edilememiştir.

Menengiç Yağı Kullananların Yorumları

Menengiç yağı kullanan kadınların çoğu yağı kullanmaya başladıktan sonra hızlı bir şekilde etkisini görmeye başladıklarını söylüyor. Özellikle sözlük sitelerinde veya sosyal medya gruplarında menengiç yağı faydaları adı altında belki sayfalarca olumlu yorum bulabilirsinizBaşta sadece mide ağrıları için kullanmaya başladığını ama kilo kontrolü sağlamada fayda gördüğünü belirten kadınların sayısı hiç de azımsanamayacak çoğunlukta. Adet döngüsünün düzene girdiğini söyleyen, yağdan çok memnun kaldığını ve tekrar kullancağını belirten kadın okuyucularımızın fazlalığını gördükten sonra bizler de bu faydalı yağdan herkesin haberi olsun diye bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk.

Menengiç Yağı Fiyatı Nedir?

Menengiç yağı faydaları hakkında üstte gerekli bilgileri verdik ve bu yağın fiyatı şu an için biraz yüksek gelebilir ancak sizlere en kaliteli ve en uygun kısacası fiyat/performans olarak en iyisini aşağıda link şeklinde koyuyoruz.

Piyasada bir çok farklı üreticinin menengiç yağlarını bulabilirsiniz. Geniş bir fiyat yelpazesi olduğunu gördüğümüz menengiç yağı piyasasında ortalama bir fiyat bilgisi verecek olursak 1000 ml. Yani 1 litre menengiç yağı fiyatının 650 tl ile 850 tl aralığında değiştiğini söylemek doğru olacaktır. Menengiç yağı bir çok derde şifa özelliği taşıyor. Umarız siz değerli okuyucularımıza da faydalı olur.

Menengiç Yağı 10 ML ; LİNK

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.