Can Kuş

Mazot Gübre Desteği

24.05.2022
13
Mazot Gübre Desteği

Mazot gübre desteği ile Tarım ve Orman Bakanı tarafından her sene kişilere verilen destekler arasındadır. Tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında verilen bu destekler üretim yapan tüm çiftçiler için destek sağlamaktadır. Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler başvuru süreçlerini başarıyla tamamladıktan sonra yararlanılabilir. Mazot, gübre desteğinden faydalanmak isteyen çiftçilerin,

  • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları, kayıtlı iseler kayıtlarını sene içerisinde güncelleştirmeleri gerekir.
  • Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak istediğine dair Başvuru Dilekçesini belirlenen süreler içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğu il ve ilçe müdürlüklerine vermek zorundadırlar.
  • Toprak analizi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimiz bakanlık tarafından yetkilendirilen laboratuvarlarda toprak analizi yaptırmaları gerekir.
  • Çiftçiler Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ve mazot gübre ve toprak analizi desteği başvurularını arazilerinin bulunduğu il ve ilçe müdürlüğüne, eğer birden farklı ilçede arazileri mevcutsa ikamet ettiği ilin, il ve ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir.

2022 Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek Ziraat Bankası

2022 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek Ziraat Bankası bakıldığında Tarım ve Orman Bakanı tarafından tarımsal destekleme ödemelerinin 8 Mart tarihinden itibaren çiftçilerin hesaplarına aktarılmaya başlandığı bildirilmiştir. Bu ödemelere göre T.C. kimlik numarasının son hanesi 0-2 olan üreticilerin 08 Mart 2022 Cuma Salı günü saat 18:00 itibariyle yatmaya başlar. Son hanesi olan 4-6 rakamlarda üreticilerin 11 Mart 2022 Cuma günü 18:00 itibariyle ve T.C. kimlik numarasının son hanesi 8 olan üreticilerin 18 Mart 2022 tarihinde ödemeler T.C. Ziraat Bankası hesaplarına aktarılmış olur.

Mazot Gübre Desteği 2022

Mazot gübre desteği 2022 senesiyle birlikte verilen destek kapsamında Sağlık Bakanlığı yaklaşık olarak 4 milyar 675 milyon 260 bin 816 TL ödeneceğini aktardı. Yem bitkileri desteği kapsamında 852 milyon 701 bin 630 TL verilirken hububat baklagiller ve dane mısır desteği kapsamında 48 milyon 417 bin 432 TL sertifikalı tohum kullanım desteği kapsamında ise 5 milyon 567 bin 53 TL ve sertifikalı fidan üretim desteği kapsamında 4 milyon 451 bin 893 lira ödeme yapılacağını kaydetmiştir. Çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere bu sene için ödenecek tarımsal destekler gübre ve sertifikalı tohum kullanım destekleri belirlenerek her sene verilmektedir.

mazot gübre desteği 2022

mazot gübre desteği 2022

2022 mazot gübre desteği ne zaman ödenecek ve ne kadar ödenecek konusunda Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamına bakıldığında buğday, çavdar, arpa, yulaf ve tirikale için dekar başına 22 lirası mazot, 20 lirası gübre olmak üzere 42 TL destek sağlanacak. Tüm mazot ve gübre desteği konusunda güncel kararlar resmî gazete üzerinde yayımlanmaktadır.

Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Mazot gübre desteği ne zaman ödenecek konusunda 2022 senesiyle destekler 8 Mart tarihiyle yatmaya başlayacaktır. Üreticilerin her sene faydalandığı tarımsal gübre ve mazot desteği detaylarını güncel olarak desteklemektedir. Birçok çiftçi üretimler konusunda mazot ve gübre desteklerinden yararlanarak üretimine katkı sağlamaktadır. Ülkenin üreten ve katma değeri sağlayan her bireyini destekleyeceklerini belirten Tarım ve Orman Bakanları planlanan günlerde destekleri hesaplara aktarmaya başladığı konusunda bildiri yayımlamaktadır.

Bu desteklerden yararlanmak isteyenler tarımsal destekleme kapsamında çiftçilere sağlanan mazot gübre desteğine başvuruda bulunmak için Çiftçi Kayıt Sistemi üzerine kayıt olmak gerekir. ÇKS kaydınız varsa mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekiyor.

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri

Mazot gübre desteği ödemeleri her çiftçiye verilmemektedir. Bu destekler kapsamında sağlanan ürünler kapsamında yağlık ayçiçeği, kütlü pamuk, soya kanola, aspir, dane mısır, arpa, çavdar, yulaf, mercimek, nohut, fındık, yaş çay, zeytin ürünlerinin dışında kalan diğer tüm ürünlerde bile diğer ürünler kategorisinde belirtilmiş olan miktar kadar gübre ve mazot desteği ödemesi yapılır. Yine alan bazlı tasarımsal desteler kapsamında üreticiler için mazot gübre desteği verilir.

Gübre desteklemesinde önemli bir ayrıntı vardır, eğer tek parça 50 dekar ve üzeri araziniz var ise o arazi için toprak tahlili yaptırmazsanız o arazinin mazot desteğini alırsınız fakat gübre desteği alamazsınız. Örnek olarak 122 dekar tek parça araziniz varsa 2 toprak analizi yaparsanız 100 dekarlık alanın güre desteğini alırsınız fakat 22 dekarlık alanın gübre desteğini alamazsınız. Toprak analizi durumunda tüm bu ayrıntıya özenli şekilde dikkat etmeniz gerekir. Başvuru yapmak isteyen çiftçilerle beraber başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra başvurabilirsiniz.

2022 Mazot Gübre Desteği Sorgulama

2022 mazot gübre desteği sorgulama için e-devlet üzerinden tarımsal destek ödemelerinizi sorgulayabilirsiniz. Bu ödemeler T.C. kimlik numarası ve şifresiyle sorgulanır ve sorgulama yapmak için e-devlet ekranı üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemi ekranına giriş yapılması yeterli olacaktır. Bunun dışında hesaplarınıza yattığı mobil bankacılık üzerinden kontrol etmeniz gerekir ve böylece mazot, gübre desteklerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Mazot ve gübre desteği konusunda çiftçi makineleri için de destek alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.