Can Kuş

Kronik Bronşit Belirti ve Tedavileri

20.05.2022
13
Kronik Bronşit Belirti ve Tedavileri

Kronik bronşit belirti ve tedavileri, havayı hem akciğerlere hem de akciğerlerden taşıyan bronşiyal tüp astarının iltihaplanması hastalığıdır. Bronşit olan kişiler, genellikle renkli olabilen kalınlaşmış mukus yüzünden öksürürler. Bronşit, akut veya kronik olabilir.

Akut bronşit, soğuk algınlığı veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarının tipik bir komplikasyonudur. Daha tehlikeli bir hastalık olan kronik bronşit, sıklıkla sigara içmenin neden olduğu bronşiyal tüp astarının kalıcı tahrişi veya iltihaplanması ile karakterizedir.

Genellikle göğüs nezlesi olarak bilinen akut bronşit, öksürük haftalarca kalabilse de, normal olarak bir hafta ila on gün içinde uzun vadeli ve problemli sonuçlar olmaksızın kendini iyileştirir.

kronik bronşit nedir

kronik bronşit nedir

Düzenli olarak bronşitiniz varsa, tıbbi müdahale gerektiren kronik bronşit gelişebilir.

Belirtiler

Akut bronşit ve kronik bronşit belirtileri ve semptomları şunları içerir:

1-Öksürük

2-Berrak, beyaz, sarımsı-gri veya yeşil renkte olabilen mukus (balgam) üretimi (nadir durumlarda kan görünebilir)

3-Tükenmişlik

4-Hafif ateş ve titreme

5-Nefes darlığı

6-Göğüs rahatsızlığı

Hafif bir baş ağrısı veya vücut ağrıları gibi soğuk algınlığı semptomları akut bronşite eşlik edebilir. Bu semptomlar normalde yaklaşık bir hafta içinde kaybolurken, birkaç hafta boyunca bunaltıcı ve kalıcı bir öksürüğünüz olabilir.

Kronik bronşit, en az üç ay süren ve en az iki yıl düzenli olarak ortaya çıkan öksürük olarak tanımlanır.

Kronik bronşitiniz varsa, öksürüğünüz ve diğer semptomlarınız zaman zaman düşündüğünüzden daha fazla kötüleşebilir. O sırada kronik bronşitin üzerine akut bir enfeksiyon kapabilirsiniz.

Öksürük ve aşağıdaki belirtilerden biri varsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz:

1-Üç haftadan fazla sürdüyse

2-Bunun sonucunda uyuyamazsanız.

3-38 derece gibi normal olmayan bir ateşiniz varsa

4-Lekeli ve renksiz bir mukus üretiyorsanız

5-Hırıltı veya nefes darlığınız varsa.

Teşhis

Hastalığın ilk birkaç gününde bronşitin belirti ve semptomlarını tipik bir soğuk algınlığından ayırt etmek elbette çoğu insan için zor olabilir. Doktorunuz, fizik muayene sırasında nefes alırken ciğerlerinizi dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır.

Bazı durumlarda doktorunuz çeşitli testler önerebilir.

Tedavi

Akut bronşit vakalarının çoğu, genellikle birkaç hafta içinde ilaçsız iyileşir. Önemli ve daha tehlikeli olan kronik bronşit vakalarıdır.

İlaçlar

Antibiyotikler etkisizdir çünkü çoğu bronşit vakası viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bununla birlikte, doktorunuz bakteriyel bir hastalığınız olduğunu hissederse, bir antibiyotik reçete edilebilir.

Bazı durumlarda, doktorunuz aşağıdakiler gibi ek ilaçlar reçete edebilir:

1-Öksürük için ilaçlar

 Öksürüğünüz uyumanızı engelliyorsa, yatmadan önce öksürük kesiciler kullanılabilir.

2-Diğer ilaçlar

Alerjiniz, astımınız veya KOAH’ınız varsa, doktorunuz iltihabı azaltmak ve tıkanmış bronş yollarını genişletmek için bir inhaler ve başka ilaçlar reçete edebilir.

Terapiler

Kronik bronşitiniz varsa, pulmoner rehabilitasyon, yani bir solunum terapistinin size nasıl daha özgürce nefes alacağınızı ve egzersiz yapma kapasitenizi nasıl artıracağınızı öğrettiği bir nefes egzersiz programı sizin için faydalı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.