Can Kuş

Kredi Notunun Düşme Sebepleri Nelerdir?

18.05.2022
17
Kredi Notunun Düşme Sebepleri Nelerdir?

Kredi notu, bankalardaki otoritenizi gösterir ve kredi alma, kredi kartı limiti arttırma gibi işlemleri yapıp yapamayacağınızı belirtir. Kredi notunun düşme sebepleri nelerdir diye soracak olursanız haberimizin devamına göz atmanızda fayda var. 18 yaşının üstünde herhangi bir bankaya kayıtlı olan ve kredi kartı veya kredi kullanan her vatandaşın kendisine özel bir kredi notu bulunur. Ve herkes kredi notunu her zaman en üst seviyede tutmayı amaçlar. Ancak bazı durumlarda kredi notu düşüş gösterebilir. Bu durum bankalardaki otoritenizi sarsabilir ve istediğiniz şeyleri alamamanıza sebep olabilir. Tüm bunlardan yola çıkarak, içeriğimizde kredi notunun düşme sebeplerini sizlerle paylaşacak ve belirtilen durumun önüne nasıl geçileceğini aktarmaya çalışacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir kişinin bankalardaki durumunu ve güvenilirliğini gösteren en önemli sistemlerden biridir. 0 ile 1900 arasında bir puana sahip olan bu not ile kişiler bankalardan nasıl geri dönüşler alabileceğini öğrenirken, bankalar da kişilere karşı nasıl bir durum sergileyeceklerini belirlerler. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, kredi notu kişinin kredi kartı ve kredi kullanımına bağlı olarak belirlenir ve düzenlenir. Risk grupları ise şöyle listelenebilir:

 • 0 ile 699 arası – Çok Riskli
 • 700 ile 1099 arası – Orta Riskli
 • 1100 ile 1499 arası – Az Riskli
 • 1500 ile 1699 arası – İyi
 • 1700 ile 1900 arası – Çok İyi

Henüz hiç kredi kartına sahip olmamış ve hiç kredi çekmemiş kişilerin herhangi bir notu bulunmamaktadır. Bu yüzden ilk defa bankacılık işlemleri yapmayı düşünen biriyseniz, riskli grupta yer alacağınızı unutmayın. Ancak bu durum herhangi bir krediyi veya kredi kartını almanıza engel oluşturmayacaktır. Bunun yanında kredi notunuz riskli gruplar içerisinde yer alıyorsa kolay bir şekilde bankalardan kredi almanız ve kredi kartı çıkartmanız mümkün olmayacaktır.

Kredi Notunun Düşme Sebepleri

Kredi notunun düşme sebepleri arasında birçok etmen bulunmaktadır. Önemli olan nokta, hangi nedenlerden ötürü düşüş yaşadığınızı bilmenizdir. Eğer riskli grup içerisinde yer alıyorsanız ve kredi notunuz her geçen gün düşüş yaşıyorsa, yükseltmek için belirli yollara başvurmanız gerekebilir. Fakat öncelikle düşüşün Sebeplerini bilmeli ve bunları engellemeye çalışmalısınız.

kredi notunun düşme sebepleri nelerdir?

kredi notunun düşme sebepleri nelerdir?

 • Kredi kartınızın borcunu geciktirmeniz halinde kredi notunuz hızlı bir şekilde düşüş gösterecektir.
 • Kredi taksitinizi beklenen tarihe kadar ödememeniz halinde kredi notunuz düşecektir.
 • Kredi veya kredi kartı yapılandırma gibi durumlar söz konusu olduğunda kredi notunuz ciddi oranda düşecektir.
 • Uzun süre boyunca kredi veya kredi kartı kullanmamanız halinde kredi notunuz düşüş gösterecektir.
 • Bankalar ile yaşadığınız olumsuz durumlar sonucunda kredi notu düşüş gösterir.
 • Bankalardan ret alınmasına rağmen halen başvuruda bulunursanız kredi notunuz düşer.

Görüldüğü üzere genellikle borç problemleri ve bankalar ile olumsuz ilişkiler durumunda kredi notu düşer. Dolayısıyla bu gibi durumları uyguluyorsanız, hemen durmalı ve kredi notunuzun düşmesinin önüne geçmeye çalışmalısınız. Aksi taktirde ciddi not düşüşleri yaşayarak tekrar eski haline getirmek için yıllarca çabalayabilirsiniz.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu etkileyen beş farklı faktör bulunmaktadır. Bunları öğrenerek ve anlayarak kredi notunuzun neden düştüğünü ve nasıl yükseltebileceğinizi daha iyi bir şekilde kavrayabilirsiniz. Tüm bankalar tarafından kabul gören, kredi notunun belirlenmesinde kullanılan faktörleri şöyle listeleyebiliriz:

 • Mevcut borç durumu – Halihazırda ödemekte olduğunuz krediler, kredi kartlarınızın borçları ve size verilen maksimum limit dahilindeki harcamalarınız, kredi notunuzun %35’lik kısmını belirlemektedir.
 • Kredi kullanım sıklığı – Alışverişleriniz ve yaptığınız harcamaların kredi ve kredi kartlarından yapılıp yapılmadığı ve bu hizmetleri kullanım sıklığınız kredi notunuzun %35’lik kısmını oluşturur.
 • Yeni krediler ve kartlar – Yeni almış olduğunuz kredi kartları ve krediler, kredi notunuzun %11’lik kısmını oluşturmaktadır.
 • Düzenli kredi ve kredi kartı kullanımı – Belirli aralıklarla kredi çeken ve sürekli olarak kredi kartı kullanan biriyseniz, kredi notunuz %10 oranında olumlu ilerlemeye sahip olmaktadır.
 • Diğer faktörler – Bankalar tarafından belirtilmeyen ancak dikkate alınan %9’luk bir kredi notu belirleme faktörü/faktörleri bulunmaktadır.

Bunların dışında kredi notunuzu etkileyecek herhangi bir faktör bulunmamaktadır. Dolayısıyla kredi notunuzun neden düşüş yaşadığını merak ediyorsanız, bu faktörleri incelemeli ve hangi noktalarda sorunlu olduğunuzu belirlemelisiniz.

İçeriğimizde tüm detaylarıyla kredi notunun düşme sebeplerini inceleyerek, kredi notu hakkında merak edilen bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. En kısa süre içerisinde Findeks gibi platformlar üzerinden kredi notunuzu kontrol edebilir ve yükseltmek için belirtmiş olduğumuz yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM