Can Kuş

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar? Nasıl Temizlenir?

23.09.2022
46
Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar? Nasıl Temizlenir?

Koltuklar sahip olduğu kumaş yapısından dolayı temizleme işlemi yapılırken doğru malzeme kullanımı çok önemlidir peki Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltukta leke oluşumunun birden çok nedeni olabilir dökülen yemek, sıvı veya boya gibi çeşitli lekeler oluşur. Birçok leke insanlar için korkutucu görünse de koltuk yüzeyi de olsa bütün lekeler bir şekilde çıkartılmaktadır.  Burada önemli olan konu hangi malzemeyi kullanacağınız ve doğru temizleme yöntemini kullanmaktır.

Yanlış bir uygulama basitçe çıkabilecek bir lekenin çıkmamasına neden olacak ve koltuk kumaşınıza zarar verecektir.

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Koltuğun kumaşının ne olduğunun tespiti bu hususta çok önemlidir, deri bir koltuktaki lekeler farklı uygulama ile çıkacakken, kadife bir koltukta lekenin çıkma yöntemi daha farklıdır.

Koltuk temizliğine başlamadan önce bir ön hazırlık gerekmektedir, bu ön adımlardan ilki Süpürme işlemidir, koltuğunuzu temizlemeye başlamadan önce süpürge ile koltuğunuzu süpürünüz, ulaşamadığınız dar kesimler için çeşitli aparatları kullanınız, ikinci aşama ise fırçalama evresidir, yüzeyi fırça ile iyice fırçalamanız, kırıntılar, toz taneleri ve toprak kalıntılarını yüzeyden ayıracaktır. Son aşama ise koltuğu tanımaktır, koltuğunuzun yıkama ya da temizleme talimatları kumaş cinsinize göre belirtilmiştir.

koltuktaki lekeler nasıl çıkar

Koltuk Lekelerini Silerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Koltuk lekesi temizlenirken öncelikle lekenin oluşma nedeni olan sıvının ıslak kısmının kâğıt havlu ya da benzeri bir madde ile alınmasıdır. Temizliğin en etkili yolu koltuk yıkama makinası kullanmak ya da deterjan ile doğru uygulamayı yapmaktır. Yüzeydeki ıslaklığı aldıktan sonra süpürge yardımı ile yüzeydeki parçacıklar temizlenmeli eğer ki evcil hayvan besliyor iseniz tüy toplayıcı ile bölgedeki tüyle temizlenmelidir.

Koltuk Lekelerini Silerken Hangi Deterjanlar Kullanılır?

Öncelikle deterjanınızda en dikkat etmeniz gereken husus ağartıcı özelliği olmayan bir deterjan kullanmanızdır. Çünkü bu tarz deterjanlar lekeyi temizlemez sadece lekenin tonunu açar. Bu da koltuk kumaşına zarar vereceğinden koltuğunuzda kalıcı hasarlara neden olur. Kullanmanız gerek deterjan tipi ise çözücü olan deterjandır. Koltuk temizlerken dikkat etmeniz gereken şey lekeyi çözmeniz ve nazikçe lekeyi oluşturan maddeyi almanız.

Koltuk Lekelerini Silerken Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Eğer lekeyi çıkartacağınızdan emin değilseniz ovalayarak silmek koltuğunuzun kumaşını aşındıracağından koltuğunuza zarar verecektir. Koltukta leke oluşması durumunda ilk yapmanız gereken sürterek temizleme işlemi değil lekeyi oluşturan maddenin vakumlanmasıdır. Lekenin kurumasına izin vermemek çok önemlidir zira kuru bir leke taze lekeye göre en az 10 kat daha zor çıkmakta hatta bazı durumlarda kumaşa işlenip kalıcı hale gelebilmektedir.

Belirli lekeler kumaş rengini değiştirir diğer bir deyişle kumaşı boyamaktadır. Bunun üzerine leke kuruması durumunda mutlaka kalıcı hale gelecektir özellikle bu Vişne suyu Şarap gibi koltuk rengini değiştiren lekelerde anlık işlem uygulamanız çok önemlidir.

Yüzeylere Göre Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Kumaş Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Ağartıcı özelliği olmayan marketlerde satılan koltuk temizleyicileri kullanabilirsiniz, bu deterjan ile koltuğunuzu lifli bez ile silerek kumaş koltuktaki lekeleri kolaylıkla çıkartabilirsiniz, ancak koltuğu silmeye başlamadan önce yüzeydeki ıslaklık kâğıt havlu ile temizlenmeli ve yüzeyde parçacıklar var ise süpürge yardımı ile alınmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus yıkama talimatlarını kontrol etmektir, çünkü belirli kumaşlar belirli deterjanlardan zarar görebilmektedir. Kumaş yüzeylerde en çok işe yarayan madde geleneksel kullanımı en yaygın olan Beyaz Sabundur, beyaz sabunu ılık bir su ile köpürtüp bez ile kumaş yüzeyi rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Deri Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Deri koltuk temizliği diğer yüzeylere göre biraz daha maliyetlidir çünkü deri koltuklar için üretilmiş özel temizleyiciler kullanılması gerekmektedir. Bu malzemeleri alırken arkasında bulunun kullanma talimatlarına özellikle bakmanız gerekmektedir. Eğer ki o an böyle bir malzeme alacak bütçeniz yok ise yine geleneksel yöntemlerden Arap Sabunu kullanarak yumuşak bir bez yardımı ile koltuktaki lekenizi çıkartabilirsiniz, arap sabununu ılık bir su da köpürterek yumuşak hareketler ile yüzeyinizi temizleyip farklı bir kuru bez ile yüzeyi kurutarak deri koltuğunuzu temizleyebilirsiniz.

Kadife Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Kadife koltuk temizliği diğer yöntemler arasında en zor kumaşlardan birisidir, çünkü kadife koltuktaki lekeleri çıkartmak için sıkma ve çitilenme işlemi yapmak zorunludur. Kadife kumaşın temizliği için amonyak kullanımı gerekmektedir, amonyak ile karıştırılmış su buharı ile kumaş nemlendirilmeli iyice yumuşayan lekeler fırça yardımı ile temizlenmelidir. Burada en büyük şanısınız koltuk kılıfınızın çıkartılabilir olmasıdır, eğer ki çıkartılabilir bir koltuk kılıfınız var ise çamaşır makinesinde kılıfınızı yıkayarak büyük bir yükten kurtulabilirsiniz. Burada yine yıkama talimatları büyük bir önem arz etmektedir, belirli kumaşlar için soğuk yıkama önerilmektedir. Eğer ki Şarap, kahve, çay gibi renk değiştiren leke oluşumu var ise kurumasına izin vermeden bulaşık deterjanı yardımı ile lekeyi kolayca çıkartabilirsiniz, kadife kumaşlar biraz daha hassas olduğundan silme işlemi esnasında fazla kuvvet uygulanmaması önemlidir.

Eğer ki koltuk kılıfınızı çamaşır makinesinde yıkadıysanız nemli halde tekrar takmak çok kötü kokulara neden olacaktır bu nedenle koltuk kılıfınızın iyice kurumasını bekleyip ardından koltuğunuza takmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar? Sorusunu soranlar için birden çok alternatif yöntem olmakla beraber koltuk yapınız ve lekenin çeşidi de bir hayli önemlidir, zorlu işlemler kadar her evde bulunan ürünler ile de çeşitli çözümleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Yine de baş edemediğiniz bir leke ile karşılaşmanız durumunda koltuk temizleme şirketi ile iletişime geçebilir ya da koltuk kılıfınız sökülüp takılabilir ise kuru temizlemeciden yardım almanız gerekmektedir.

Koltuktaki Lekeler Nasıl Çıkar? yazımız hoşunuza gitti ise hayatınızı kolaylaştıracak ipuçlarını içerir diğer yazılarımız için tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.