Can Kuş

Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

23.05.2022
15
Kızılay Para Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru ve Sorgulama

Kızılay para yardımı nasıl alınır? Sorgulama ve başvuru Kızılay para yardımı nasıl alınır? Sorgulama ve başvuru; Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi ve yoksul ailelere yardımcı olmaya devam eden Kızılay; gerek ayni gerekse nakit yardımlarla muhtaçlara umut vermektedir. Pandemi nedeniyle işsizlere ve muhtaçlara sosyal destek ödemeleri yapan Kızılay; nakit yardımlarını sürdürmektedir.

Muhtaç ve yoksul vatandaşlara para yardımı ile birlikte erzak ve gıda, barınma yardımı gibi pek çok alanda yardımlarını sunan Kızılay; 81 ilde temsilcilikleriyle ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaktadır. Bu yazıda ihtiyaç sahipleri için Kızılay para yardımı nasıl alınmaktadır? Kızılay para yardımı başvurusu nasıl yapılmaktadır?  gibi konulara dair merak edilen soruları yanıtlayacağız ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kızılay Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Ülkemizde sosyal yardımlar denildiği zaman akla ilk gelen sivil toplum örgütlerinden biri olan Kızılay tarafından yapılan en önemli yardımları kısaca aşağıdaki şekilde özetlememiz mümkündür;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Para yardımı
 • Giyim yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Barınma yardımı

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay para yardımı başvurusu yapmak isteyenler, Kızılay’ın 81 ilindeki temsilciliklerine gidebilmektedir. Vatandaşlar, burada başvuru formunu doldurmak sureti ile para yardımı dahil diğer ihtiyaç duydukları yardımlara başvurabilmektedir.

kızılay para yardımı nasıl alınır

kızılay para yardımı nasıl alınır

İhtiyaç sahipleri, Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden e-mail göndermek sureti ile yetkili kişilerle iletişime geçebilmektedir. Vatandaşlar, https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkine tıklayarak ön başvuru oluşturabilir. Kızılay para yardımı ve diğer yardımlara dair bilgi edinebilmek için vatandaşlar 168 Çağrı Merkezi üzerinden 7/24 yetkili kişilere ulaşabilmektedir.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Kızılay para yardımı başvurunuzun kabul edilip edilmediğini öğrenmek isteyenler 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilir. Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz Kızılay şubesine gittiğinizde veya şubeyi arayarak da başvuru sonucunuzu öğrenebilme imkanınız vardır.

Kızılay Para Yardımı Başvuru Formu

Kızılay yardımlarına başvuran tüm ihtiyaç sahipleri doldurması gereken başvuru formunda kişisel bilgilerine, mesleğine, aylık geliri ve giderine yönelik sorular yöneltilmektedir.

Daha sonra kişinin formda paylaşacağı bilgiler; Kızılay tarafından araştırılarak, sorgulanmaktadır. Bu yüzden yardım almak isteyenler formda doğru bilgiler paylaşmaları gerekmektedir. Kızılay para yardımı başvuru formu https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkine tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Kızılay, başvuru sahiplerine daha sonra sms veya telefon yolu ile başvuru sonuçlarını iletmektedir. Bu nedenle kişilerin başvuru formunda güncel adres bilgileri ve iletişim de paylaşmayı unutmamaları gerekir.

Kızılay Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ülkemizdeki belediyeler, dayanışma vakıfları ve sosyal yardımlaşma gibi ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapan kurumlar tarafından talep edilecek belgeler, Kızılay tarafından talep edilmektedir. Bu belgelerle kişilerin gerçek ihtiyaç sahiplerinin olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Kızılay yardım başvurusu sırasında talep edilen bu evraklar aşağıdaki şekildedir;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK’dan alması gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Engelli bireyler için 2022 yıllındaki engelli raporu
 • Kronik hastalar için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık raporu

Kişiler yukarıdaki belgelere ek olarak, özel durumlarına göre ek belgeler teslim etmeleri gerekmektedir. Örneğin; eşi kısa bir süre önce vefat eden ve çocuklarının bakımı ile ilgilenen dul kadınlardan eşlerine dair ölüm belgesi talep edilmektedir. Teslim edilmesi gereken belgeler; başvurulan yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. Kızılay yardım başvuruları sırasında sizlerden istenilen belgeler ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için 168 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

Kızılay Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Yardımlar, ilk önce gerçek ihtiyaç sahiplerine yani muhtaç ve işsiz kişilere yapılmaktadır. Ancak zor durumda olanlar yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere de zaman zaman yardımlar alabilmektedir.

Yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazançları, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar para yardımı, giysi yardımı, gıda yardımı vb. yardımlardan faydalanabilmektedir. Ülkemizde işsiz ve muhtaç kişiler, yoksul ve dar gelirliler, kimsesiz ve gelirsiz dul kadınlar, kronik hastalar, engelliler, öksüz ve yetimler, afetzedeler Kızılay’a yardım almak adına başvurabilmektedir.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahipleri, e-devlet sitesi üzerinde Kızılay yardımlarına başvurma, başvuramayacaklarını öğrenebilmektedir. Şu an için Kızılay yardımlarına e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Kızılay e-devlet yardım başvurusu yaparak, bir nebze de olsa nefes alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.