Can Kuş

Kişisel Finans Tüyoları

20.07.2022
20
Kişisel Finans Tüyoları

Finans alanında kendinizi geliştirmek isterseniz eğer, kişisel finans tüyoları konumuza göz atmanız gerekiyor. Sizler için oluşturduğumuz 40 kişisel finans tüyosu makalenin devamında…

Hayatım boyunca kişisel finans konusunda çok şey öğrendim ve işte size hayatımın ilk 40 senesinden damıttığım 40 para dersi.

  1. Para Sadece Paradır– Para hayatındaki en önemli şey değil. Hepimizin farklı öncelikleri var, ancak birçok aile için sağlık, arkadaş ve inanç hepsi paradan daha üst sırada. Yaşamak için sayısız saatler harcadığınızda, dikkati dağıtmak ve öncelikleri gözden kaçırmak kolaydır.
  2. Biriktirmeye Erken Başlayın– Çoğu insan gençken para tasarrufu yapmayı düşünmek istemez, ancak bu gerçekten en iyi zaman. Paranızı bir araya getirmek ve büyütmek için uzun yıllara sahip olmanın yanı sıra, genç yaşta başlayarak, ömür boyu sürecek iyi alışkanlıklar geliştireceksiniz. Ben gençken biraz biriktirdim, ama keşke daha çok biriktirseydim.

3.Alışkanlıklar Zorludur (İyi ya da Kötü) – Bir kez inşa edildikten, alışkanlıklar oluştuktan sonra kırılması zor olabilir. Bu sizin için veya size karşı çalışabilir. Kötü para alışkanlıklarınızı kırmaya ve onları iyi alışkanlıklarla değiştirmeye çabalarsanız, muhtemelen bu durumdan uzun yıllar boyunca etkileneceksiniz.

  1. Kalabalığı Takip Etmeyin– Arkadaşlarınız, aileniz veya komşularınızla paralarını kullanırlarken onlarla ilgili neler gördüğünüzden etkilenmeyin. Çoğu insan korkunç mali kararlar alır, o halde neden onları takip edesiniz ki?

5.Bilmek ve Yapmak İki Farklı Şeydir – 20’li yaşlarımdayken, kendisinin ve kocasının yaptığı kötü mali kararlar hakkında bana çok açık olan bir iş arkadaşım vardı. Kocası bir mali müşavirdi. Sektörde birkaç yıldır çalışıyordu ve konuyla ilgili çok fazla bilgiye sahipti. Ama bunu kendi hayatlarında uygulamaya koymuyorlardı. 40’lı yaşlarının başında iyi bir yerde olmak yerine borçlarını ödüyorlardı. Mali konularda çok şey bilmek banka hesabınıza para yatırmaz.

6.Paranızı Kötü Yönetirseniz, Daha Fazla Paraya Sahip Olmanız Sorunlarınızı Çözmez – Birçok insan, daha fazla paraları olduğunda finansal sorunlarının ortadan kalkacağını düşünürler. Sahip olduğunuz parayı yönetmeye odaklanın.

7.Nereye gittiğini bilmiyorsanız paranızı biriktiremezsiniz – Masraflarınızı takip etmek göz alıcı bir deneyim olabilir. Çoğumuzun gerçekten eklediği bazı alışkanlıklar ya da harcamalar var, ama dikkat etmiyorsanız bunun ne kadar olduğunu anlamayacaksınız.

8.Bütçedeki En Büyük Kategorilere Odaklanın – Para tasarrufu yapmaya çalışıyorsanız, başlamak için iyi bir yer, bütçenizdeki en büyük kategorilerden biridir. Bu alanlardaki ufak yüzdelik iyileşmeler bile hızlı bir şekilde toplanabilir ve genel tasarruflarınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

9.Gelirinizi Arttıracak Yollar Bulun – Mali durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, masraflarınızı azaltabilir veya gelirinizi artırabilirsiniz (veya ideal olarak, her ikisini de yapabilirsiniz). Para tasarrufu ile ilgili konular çok dikkat çekiyor, ancak paranızı etkili bir şekilde yönetiyorsanız, gelirinizin artmasının daha büyük bir etkisi olabilir. Gelirinizi yükseltmek için işleri değiştirmek, yan bir işe koşmak veya kendi işinizi kurmak gibi birçok farklı yol vardır. Benim için, bir başkası için çalışmak yerine kendi çevrimiçi işime odaklanmak önemli bir dönüm noktasıydı.

10.Daha Fazla Para Her Zaman Daha Az Gerilim Anlamına Gelmez – Para, hayatınızı birçok açıdan kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir, ancak daha fazla paranız olduğunda, mali konulardaki stres tamamen ortadan kalkmaz.

11.Daha Yüksek Maaş Her Zaman Daha Fazla Güvenlik Anlamına Gelmez – Daha yeni bir kolejden çıkarken, daha fazla kıdem aldığımı ve daha sonradan daha yüksek bir maaş alacağımı düşündüğümde daha güvende olurdum. 29 yaşımdayken, 2008 yılında işverenim, personelinin yaklaşık % 25’ini işten çıkardı. Çıkarılan insanların çoğu yıllardır oradaydılar. Bu insanlardan kurtulmak, şirkete daha fazla tasarruf imkânı getirdi. İşimi kaybetmedim, ama kendi işimi daha hızlı kurmak için beni motive etti.

12.Net Değer Gelirden Daha Önemlidir – Toplumumuzun çoğu, her yıl ne kadar para kazandıklarına odaklanır. Gerçekte, ne kadar kazandığınız, ne kadara sahip olduğunuz kadar önemli değildir.

13.Paranız İle Bir Alanda Ticaret Yapmak Zenginliğin En İyi Yolu Değildir – Çoğu milyoner, bir iş sahibi olarak veya gelir getirici varlıklar (örneğin emlak) ile yatırım yaparak para kazanmıştır. Tabii ki, istisnalar var, ama genel olarak, sizi zengin yapmak için bir işe güvenmek en iyi yaklaşım değildir.

14.Kendinize Yatırım Yapın – Eğitime, öğrenmeye, beceriye hâkim olmaya veya iş kurmaya başlamak gibi kendinize yatırım yapabileceğiniz pek çok farklı yol vardır. Bu yatırımların uzun vadeli finansal durumunuz üzerinde büyük etkisi olabilir.

15.Güçlü Yönlerinizi Geliştirmeye Odaklanın – Daha iyi (ve daha kârlı) bir şeyde gerçekten çok iyi olmak çok önemlidir.

16.Serbest Çalışan Olmak ve Bir İşletme Sahibi Olmak Arasında Fark Vardır – 10 yıldan beri kendi işimde çalışıyorum. Teknik olarak bir işletme sahibi olarak görülmeme rağmen, bensiz iş yürümez. Zenginliği artırmanın daha iyi bir yolu, seninle veya sensiz olarak işleyebilen bir iş kurmaktır. Belki bir gün oraya ulaşırım.

  1. Pasif Gelirin Zaman Kazandırması veya Para Yaratması– Herkes pasif gelir ister, değil mi? İş yapmadan para kazanmaktan daha iyi olan nedir ki? Bunun olmasını sağlamak için ya yatırım yapabilmeniz için paraya ihtiyacınız var ya da sizin için çok az çaba harcayarak veya hiç çaba sarf etmeden para üreten bir işletme veya varlık yaratmak için işin önünü açmanız gerekir.

18.İyi bir muhasebeci masrafa değer – herkesin bir muhasebeciye ihtiyacı yoktur. Fakat işler büyüyüp karmaşıklaştığında, bir muhasebeci daha önemli hale gelir. Benim muhasebecim yıllar içinde beni birçok ek masraftan kurtadı. Fayda, maliyetten çok daha fazla olmuştur.

19.Önceliklendirme – Para tasarrufu yapmak ve tutumlu bir yaşam sürmek iyi bir şeydir, ancak hayatınızın her alanında cimrilik etmeniz gerekmez. Önemli olan önceliklerinizi bilmektir. Sizin için o kadar da önemli olmayan şeylerden tasarruf etmeniz için gerekenleri yapın ve önemli olan şeylere harcanacak paranız olsun.

finans tüyoları

finans tüyoları

20.Paranızın Keyfini Çıkarın – 7/24 tutumlu olmanıza gerek yoktur. Paranız için çok çalışıyorsunuz ve bu sebepten hayattan zevk almak hakkınız. Hepimizin dengeye ihtiyacı var. Ödeyebileceğiniz zaman sizin için önemli olan şeylere yaptığınız harcama konusunda kendinizi suçlu hissetmeyin.

21.Herkese Uygun Bir Yol Yoktur – Hepimiz farklıyız. Bazılarımız, nakit para ve ödüller kazanmak için kredi kartlarını kullanmayı seviyor. Diğerleri ise sadece nakit kullandıklarında paralarını en iyi şekilde yönetirler. Bazılarımız borç kartopu yaklaşımını kullanmanın getirdiği hızlı kazanç tarafından motive ediliyor. Borç çığı yaklaşımının matematiksel avantajı gibi durumlar mutlak olmayabilir. Hayattaki çoğu şey doğru ya da yanlış olmaktan ziyade kişisel tercih meselesidir.

22.Yatırım Yapmanın Karmaşık Olmaması Gerekir – Yatırım yapmak birçok insanı korkutan bir konudur. Ne yazık ki, bu korku ya da rahatlık eksikliği pek çok insanın hiçbir şey yapmamasına ve kenarda oturmasına neden oluyor. Ancak yatırım yapmak karmaşık olmak zorunda değildir. Aslında, işi basit tutmak genellikle en iyi yaklaşımdır. Basit bir fon portföyü hem basit hem de yeterlidir.

23.Yatırım Harcamaları Uzun Dönemde Büyük Etki Yapabilir – Yatırım harcamaları çok küçük yüzdelerden bahsettiğimizden önemsiz görünebilir. Ancak bu küçük ücretlerin büyük resme baktığınızda ne kadar etkisi olabileceği şaşırtıcıdır. Yatırımları değerlendirirken ücretlere iyi bakmayı unutmayın.

24.Tüm Finansal Profesyoneller Ne Konuştuklarını Biliyor Değiller – Birinin tavsiyesini sadece finans sektöründe çalıştıkları için takip etmeyin. Orada kesinlikle çok sayıda gerçek uzman var, ama aynı zamanda çalıştıkları şirketin ürünlerini satmak için eğitilmiş ve diğer alanlarda çok bilgili olmayan birçok insan da var. Geçen yıl ciddi bir yatırımla “profesyonel” bir sahaya geçtim. Oradaki finansçı ile uyumsuzluk oldu ve başka bir yerde daha iyi işler yapabileceğime karar verdim. Finansçı rakiplerinden gerçekten habersizdi ve sadece kendi şirketi aracılığıyla sunabileceği şeyleri biliyordu.

25.Krediye Mahkûm Olmayabilirsiniz – Bir bankanın cazip görünen kredi teklifleri olduğunda gerçekten buna ihtiyaç duyup duymadığınızı iyice düşünün.

26.Kredi Kartları Mükemmeldir. Eğer Onları Doğru Kullanıyorsanız – Her şey için bir kredi kartı kullanıyorum ve nakit geri ödemelerini ve kredi kartı ödemelerini en üst düzeye çıkarmak için bir işlemim var. Her yıl kazandığım nakit paraya göre dengeyi sağlıyorum. Diğer pek çok kişi seyahat etmek gibi şeyler için kredi kartı kullanıyor. Kredi kartları kötülük değildir, ama eğer dikkatli değilseniz sizi çok fazla belaya sokabilirler.

27.Tasarrufu Otomatik Yap – Tasarruf etmenin en iyi yolu otomatikleştirmektir. Kontrollerden tasarruflara otomatik transferler ayarlayabilirsiniz. Otomatik olarak tasarruf etmenizi sağlayan sayısız mobil uygulama bile var. Tasarruflarınızı bir fatura olarak ele alın ve tasarruflarınızın arttığını görürsünüz.

28.Akarken Doldurun Daha Sonra İhtiyacınız Olabilir – Yaşam boyunca, çoğumuz bazı finansal yükselişler ve düşüşler yaşıyoruz. Bu benim için kesinlikle geçerli, çünkü birçok çevrimiçi işletmeyi kurdum ve sattım. Satış harikadır çünkü iyi bir getiri anlamına gelir, ancak sattığınız varlıktan gelen geliri de kaybedersiniz ve baştan başlamanız gerekir. Her şeyinizi harcamak yerine, şartlar iyi olduğunda tasarruf edin. Geleceğin ne olacağını asla bilemezsin.

29.Küçük Adımlar Büyük Kazançlara Yol Açabilir – Tasarruf ve yatırım yapma konusunda cesaretiniz kırılabilir, çünkü her ay az bir miktar gibi görünen bir tasarruf yapıyor olabilirsiniz. Ancak, bunda tutarlıysanız, o küçük miktar zaman içinde önemli bir şeye dönüşebilir. Fark yaratmak için yeterince tasarruf yapamayacağınızı düşündüğünüz için tasarruf etmekten veya yatırım yapmaktan kaçınmayın.

30.İyi niyet yeterli değildir – İstediğiniz tüm iyi niyete sahip olabilirsiniz, ancak harekete geçmek gerçekten önemli olan şeydir. Bu, para tasarrufu, daha fazla para kazanmaya çalışmak ve hatta başkalarına vermekle alakalıdır. Uzun zamandır topluluğumdaki insanlara verici olmak için bir şeyler yapmak istedim. İyi niyetlerim vardı ama aslında bir fırsat bulmak için hiçbir zaman adım atmadım. Geçen sene, yerel bir evsiz sığınağında ayda 3 ya da 4 kez gönüllü olarak çalışmaya başladım ve benim için çok iyi bir deneyim oldu. Ne yazık ki, harekete geçmeden önce çok zaman harcadım.

31.Bazen En İyi Karar Kâğıt Üstünde En İyisi Olan Değildir – Bazen siz ve aileniz için en uygun olanı, matematiksel olarak en anlamlı olanı olmayabilir. Dört yıl önce karım ve benim bir miktar paramız vardı ve bununla ipoteğimizi ödemeye karar verdik. Kâğıt üzerinde düşük faizli bir ipoteği ödemek yerine bu parayla yatırım yapmak daha mantıklı olurdu. Ancak, tek bir gelirle 4 kişilik ailemizin bir ipoteğinin olmaması sayesinde stresimizi azaltacağımızı hissettik. Geçtiğimiz 4 yıl içinde yatırım yapıldığında paranın çok artacağı bilinse bile, hala ailemizin bu kararının doğru karar olduğunu düşünüyorum.

32.Zaman Paradan Daha Değerlidir – Ne kadar para kazandığınız önemli değil, günde 24 saatten fazla bir zaman elde edemezsiniz. Hepimiz sınırlı zamanla çalışıyoruz ve zamanımızı nasıl kullandığımız, hayatımızın birçok yönünü etkiler. Her zaman gerekli yerlere zaman ayırdığınızdan emin olun.

33.Herkes Aynı Olanaklara Sahip Olamaz – Ailemi daha iyi bir mali duruma getirmek için çok çalıştım, ancak fırsatlara sahip olduğum için de şanslıyım. Yaşamlarımız, bizim kontrolümüz dışındaki faktörler, doğduğumuz yerler ve aile durumları gibi şeylerden inanılmaz şekilde etkilenmiştir. Dünyanın her yerinde imkânsız şartlarla karşılaşan ve hayatta kalmak için savaşan insanlar var. Sahip olduğum nimeti takdir etmeli ve şanslı olmayanlara yardım etmeye çalışmalıyım.

 34.Başkalarının Finansal Sorumluğunu Almış Olmak Çok Fazla Gerilim Getirebilir – Gelirim 10 yıl öncesine göre daha yüksek olmasına rağmen, şimdi daha fazla stresim var. Bunun iki sebebi var: beş yaşında bir kız ve üç yaşında bir oğul. Çocuklardan önce, para hakkında çok fazla endişelenmedim. Kendime bakmaya yetecek kadar güveniyordum. Ama en azından önümüzdeki 15 yıl boyunca bana bağlı olacak iki çocuğum olduğunu bilmek korkutucu olabilir. Neyse ki çocuklar ek strese değer.

35.Çocuklar Düşündüğünüzden Daha Fazla Yeteneklidir – Eşim ve ben çocuklarımıza parayla ilgili temel hususları öğretmeye çalışıyoruz, böylece onlar hayat için daha iyi hazırlanacaklardır. Kızımız dört yaşındayken, evin etrafındaki bazı şeylere yardım ettiği için ona para ödemeye başladım. Yaklaşık 35 dolara mal olan bir elbise istiyordu ve o kadar para biriktirmek için yeterince para biriktirmenin bir yolu olmayacağını düşünüyordu. Birkaç kez başka bir şey almamaya karar verdi çünkü gerçekten istediği şey için para biriktiriyordu. Sonunda uzun zamandır istediği elbiseyi almak için ihtiyacı olan paraya sahipti. Bu olaydan çocuklar yapabileceklerini küçümsememek hususunda değerli bir ders aldım.

36.İşler Hızla Değişebilir – Hayat ve para ile ne bekleyeceğinizi asla bilemezsiniz. Borsada ani bir düşüş, beklenmedik sağlık sorunları, iş kaybı, boşanma… Bir kalp atışı uzaklığında durumunuzu değiştirebilecek birçok şey olabilir. Mümkün olduğu kadar en iyi şekilde geleceğe hazırlanın, ancak ileride tekrar ayarlamanız gerekebilir.

37.Bu iş size kalmış – İşvereniniz de dahil olmak üzere, bir başkasının finansal açıdan size en iyi desteği vermelerini beklemeyin. Kendi malımızın sorumluluğunu üstlenmek size bağlıdır.

 38.Pişmanlığı Bırakın – Mali hatalarınızdan dolayı pişmanlık duymanıza izin vermeyin. Geçmişte olanları değiştiremezsin. Hatalarından ders alın ve ilerleyin.

39.Hayatınızı Boşa Harcamayın – Zaman uçar! 40 yıllık hayatımın çoktan geçip gittiğine inanamıyorum. Para, hayatın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır, çünkü daha da önemli olan şeyleri nasıl etkilediği (getirdiği yaşam tarzı ile) malumunuzdur. Ancak para kazanmak uğruna sürekli para peşinde koşmak ana odak olmamalıdır.

40.Her Zaman Daha Alınacak Dersler Var – Son 40 yılda çok şey öğrendim, ama öğrenme hiç bitmeyen bir süreçtir. Gelecekte daha çok şey öğrenmeyi umuyorum.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.