Can Kuş

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

23.09.2022
20
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara liste pek çok tüketicinin önemli sorunlarından biridir. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Özellikle zamanında ticaret yapıp batmış olan ve borçlarını ödeyememiş olan birçok kişi kara listeye girdiği için yeniden ticaret yapamıyor ve batıyor. Kara liste, bankaların, borçlulara 3 ay 10 gün boyunca üst üste ödeme yapmadığı zaman uyguladığı bir kredi vermezlik politikasıdır. 3 ay 10 gün boyunca taksitlerinizi ödemezseniz kara listeye girersiniz ve beş yıl boyunca bir daha ne bir kredi kartı ne de bir kredi ürünü kullanabilirsiniz.

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri

İyi haber şu ki, kara listeden çıkmak mümkündür, yani kalıcı değildir. Bankalar beş yıl boyunca sizi kara listede tuttuktan sonra yeniden kredi verebiliyor ancak tabi ki oldukça düşük limitlerde. Bankanın size hemen güvenmesini beklemeyin. Geliriniz çok yüksek olsa bile ilk başlarda 1000-2000 tl gibi ufak limitli kredi kartları alıyorsunuz, siz ödeme yaptıkça ve güven oluşturdukça bunlar yükseliyor.

kara listeden nasıl çıkılır?

kara listeden nasıl çıkılır?

  1. Mevcut Borçları Ödemek
  2. Finansal Durumunuzu Düzeltmek
  3. Maaşınızı Bankaya Taşımak

Mevcut Borçları Ödemek

Kara listeye girdikten sonra mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz, kara listeden çıktıktan sonra hızlıca kredi notunuz yükselir. Ancak kara listedeyken bile borçları aksatırsanız, muhtemelen bankaya sağlam bir güvensizlik vermiş olursunuz ve bir daha hiçbir kredi ürünü kullanamayabilirsiniz. Üstelik kara liste süresi minimum 5 yıl olup, maksimum sonsuzdur, kredi borçlarınızı hala geciktirmeye devam ederseniz kara liste süreniz uzamaya devam eder.

Finansal Durumunuzu Düzeltmek

Önceki borçları muhtemelen yeterli gelire sahip olmadığınız için ödeyemediniz. İşte şimdi tam olarak yapmanız gereken şey gelirinizi yükseltmek olacaktır. Eğer gelirinizi yükseltirseniz, kredi notunuz hızlı bir şekilde yükselmeye başlar. Ayrıca sadece gelir artırımı değil, bankada bir miktar para biriktirmek, tasarruf yapmak da bankanın size karşı olumsuz havasını olumluya çevirebilir.

Maaşınızı Bankaya Taşımak

Bu da kara listeden çıkmanızı sağlayacak önemli unsurlardan biridir. Eğer kara listeden nasıl çıkılır diye soruyorsanız ve iş yeri ile toplu banka anlaşmanız yoksa, maaşınızı borçlu olduğunuz bankaya taşıyın. Bu durum, kara listeden çıktıktan sonra jet gibi yükselen kredi notu için oldukça gerekli bir şeydir.

Kara Listedeyken Kefil ile Kredi Alınabilir mi?

Bankanın en büyük kara liste yaptırımlarından biri de kefille dahi olsa yeterli krediyi kullanamamadır. Örneğin, kefil yapacağınız kişi 50 bin liraya kadar kredi çekebilecek gelire sahip olsa dahi size o kadar kredi vermezler. Muhtemelen çok daha azını alabilirsiniz. 

Kara Listedeyken Borçlarımı Ödemesem Ne Olur?

Burada kara listede olmanın size hiçbir faydası yoktur. Eğer borçlarınızı ödememeye devam ederseniz ilk olarak maaşınıza haciz konacaktır. Maaşınızın en fazla çeyreğine haciz konabileceği için, eğer borç bu şekilde ödenecek gibi değilse, sizin üstünüze olan tüm mallar haczedilebilmektedir.

Kara listeden nasıl çıkılır sorusuna cevap vermiş olduk. Eğer kara listeden çıkmak istiyorsanız, yukarıda ki kriterleri tek tek uygulamanız gerekmektedir. Aksi halde bankalar ile aranız sürekli bozuk olur ve önünüzde finansal anlamda büyük yükler çıkabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.