Can Kuş

Kahve Nasıl Üretilir?

19.04.2022
11
Kahve Nasıl Üretilir?

Kültürümüzün en yoğun tüketilen içeceklerinden birisi olan kahve nasıl üretilir sorusunu hiç düşündünüz mü? Sizlere bu yazımızda kahvenin tohumdan sofranıza ulaşana kadar geçireceği aşamalardan bahsedeceğiz.

Kahve ağacından üretimi yapılan kahve genellikle tropik iklimlerde yetişmektedir, tropik bölgelerde uzun süren yağmur dönemlerinden sonra yasemin ağaçları gibi beyaz çiçeklere bürünen kahve bitkisi, bu süreçte birkaç hafta sonra tomurcuklanır ardından da meyve haline gelmektedir.

Üzüm salkımına benzeyen kahve bitkisi önce sarı renge bürünür ve olgunlaşması sonrasında kırmızı bir renge bürünür ve toplanmaya hazır hale gelir. Toplanması sürecinde insan emeği gerektiren kahve meyvesi itinalı ve kısa sürede yapılmalıdır yoksa kahve çekirdekleri çürümeye başlar ve kullanılmaz duruma gelmektedir.

Kahve nasıl üretilir sorusuna ise şöyle cevap verebiliriz; 2 farklı yol ile yapılmaktadır bu iki yolda da kahve meyvesinin olgunlaşması gerekmektedir.

kahve nasıl üretilir?

Kahve Üretim Aşamaları

Kahve Nasıl Üretilir ; konumuzun en önemli hususu kahve meyvesinin toplanış sürecidir.

El yardımı ile toplanan kahve çekirdekleri kahve den temin edilen en değerli üründür, dünyada en kaliteli kahveler genellikle el ile toplanan çekirdeklerden yapılmakta olduğundan fiyatları oldukça yüksektir.

Bir diğer toplama yolu ise ağacı toplu bir şekilde sıyırarak kahve meyvesinin ağaçtan ayrılmasıdır, bu yöntemde çekirdek ile meyve beraber toplandığı için kahve kalitesi bir hayli düşmektedir, genellikle fabrikasyon üretim yapan firmalar bu yöntemi tercih etmektedir.

Kahve meyvesi toplanırken en dikkat edilen husus kahve ağacının yaşıdır, 8-14 yaşındaki ağaçlar çok verimli iken genç olan ağaçlar daha az meyve vermektedir.

Toplanan meyveler işleme atölyeleri tarafından zarından ayrılarak ham çekirdek elde edilmesi sağlanır,

Kahve Üreten Ülkeler

Amerika Kıtası

Dünyanın kahve ihtiyacının büyük bir bölümünü Güney Amerika’da bulunan ülkeler tarafından karşılanmaktadır. Ancak Amerika’nın diğer bölgelerinde de kahve üretimi yapılmaktadır.

Amerika Kıtasında kahve üretimi konusunda ön plana çıkan ülkeler, Brezilya, Kolombiya, Meksika, Costa Rika, Guatemala gibi ülkelerdir Güney Amerika ülkeleri dünya kahve üretiminin %35’ine sahiptir.

Afrika Kıtası

Kahvenin ilk kez keşfedildiği bölge olan Afrika kıtası kahve üretiminde en büyük paya sahip 2. Bölgedir. Her ne kadar Afrika kıtasının bazı bölgeleri çölleşmiş ise de bazı bölgeler kahve tarımı için verimli topraklara ve iklime sahiptir, bu bölgenin üretimde öne çıkan ülkeleri ise Etiyopya, Fildişi Sahili, Kenya gibi ülkelerdir.

Arap Yarımadası

Kahve keşfinden sonra içecek olarak ilk kez tüketildiği yer olan Arap Yarımadası, üretim kadar tüketiminde en ön sıradaki kıtalardan birisidir, bu bölgede ise ününü bütün dünyaya yaymış olan Yemen bölgenin en önemli üreticisidir.

Asya – Pasifik Bölgesi

Diğer bölgelere göre daha kısıtlı olsa da Asya kıtasında da kahve üretimi yapılmaktadır, bölgenin en önemli üreticisi Endonezya’dır, Endonezya halkının en önemli geçim kaynağı olan kahve üretimini yapan bir diğer ülke ise Vietnam’dır.

kahve nasıl üretilir

Kahve Nasıl Üretilir ? & Kahvenin Üretim Aşamaları Nelerdir ?

Tohumun Ekilmesi ve Kahve Çiçeğinin Açması

Kahve tohumu ekimden sonra 3 yıl süre sonra ilk meyvelerini vermeye başlar, bu süreçte kahve tohumuna ciddi bir bakım gerekmektedir, iklim uygunluğunun dışında kahve genelde ucuz işçiliğin olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir, bunun temel sebebi ise el işçiliği gerekmesidir.

Kahve çiçeği yılda bir kez açar ancak bazı durumlarda verimli tohum birden fazla kez çiçek açabilir, bu çiçekler beyaz renklidir, ancak bu çiçekler açtıktan sonra solması beklenir solan çiçekler yerlerini kahve meyvesine bırakır ve gerekli bakımlar yapıldıktan sonra meyvenin olgunlaşması beklenilir.

Kahvenin Toplanması ve İşlenmesi

Olgunlaşma süreci yaklaşık 9-11 ay olan kahve meyveleri, süreci tamamlayıp toplanmaya hazır hale gelir yazının başında bahsettiğimiz gibi 2 farklı toplanma şekilleri vardır, bunlardan birisi daldan sıyırma yöntemi diğeri ise yoğun emek gerektiren tek tek toplama yönetimdir.

Toplanan meyveler işlenme işlemi için Beneficio adı verilen tesislere taşınır ve işlenmeye hazır hale getirilir.

Bilinenin aksine kahve direk bir meyveden üretilmez toplanan meyveni çekirdeğinin zardan ayrılması sonrası üretilir, bu süreçte kahve meyvesine çeşitli işlemler yapılır, üretilecek kahvenin tüketim grubu ve bölgenin su kaynakları bolluğuna göre farklı işlemler uygulanmaktadır.

Bunlardan birisi ıslak işlemdir,

Islak işlem dünyanın en çok kullanılan yöntemidir, bu yöntemde kahve suda bekletilerek meyvesinden ayrılması sağlanır en temiz ve berrak kahve çekirdeği bu şekilde sağlanır, bu işlem sayesinde olgunlaşan çekirdekler su yüzeyine çıkarak ayrılır, iklim şartları ve suyun temizliğine göre 12 ile 72 saat arasında fermante edilmektedir.

Fermante işlemi sonrası kahve güneşin altında kurutulmaya bırakılır bu süreç yaklaşık 7-15 gün arasındadır. Kurutma işlemi tamamlanan kahveler çuvallanarak kavurma hanelere taşınır.

Diğer yöntem ise Kuru işlem yöntemidir, bu yöntem daha ilkel olan ve tarihte bilinen en eski yöntemdir, suyun kısıtlı olduğu yağmur almayan bölgelerde kullanılmaktadır. Bu yöntemi ıslak işlemeden ayıran en önemli husus olgunlaşmış veya olgunlaşmamış çekirdekler eleme yöntemi ile ayrıştırılır. Bu yöntemde meyveler güneş altında kurumaya bırakılır ardından da titreşim yolu ile meyve ile çekirdek birbirinden ayrılır.

Sınıflandırma ve Paketleme

Kahve çekirdeğinin gördüğü son aşama sınıflandırma ve paketlemedir, bu aşamada kahve çekirdekleri boyutuna ve türlerine göre ayrılır ve limanlara teslim edilerek dünyaya dağıtımına geçilir, kafeinsiz kahve için ise bu aşama kahveye kafeinsizleştirme işlemi uygulanır. Çünkü kahve kavrulduktan sonra bu işlemi yapmak mümkün değildir.

kahve nasıl üretilir

Kahvenin Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan’ı yoğun olarak bulunduran kahve birçok hastalığa karşı korunmanıza katkı sağlamaktadır. Kahvenin en bilinen faydaları ise;

  • Yorgunluk hissini azaltıp, içerdiği kafein sayesinde enerji vermesi, yüksek odaklanma sağlaması.
  • Yağ yakımını hızlandırması, metabolizmanın çalışma hızını yükseltmesi.
  • B2, B5, B3, potasyum gibi minareli ve vitaminleri içermesi
  • Demans ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltması,
  • Karaciğeri koruması en bilinen faydaları arasındadır.

Kahvenin Zararları

Birçok faydası bulunan kahvenin zararlı olduğu durumlarda vardır bunlar uykusuzluğa neden olması, kalp çarpıntısı gibi bariz şeylerdir, ayrıca anne karnındaki bebekler, kafeine aşırı duyarlı olduğu için hamile bireylerin tüketimini bir hayli azaltması gerekmektedir.

Kahve Bağımlılık Yapar mı?

Bilinenin aksine kafein bağımlığı tehlikeli bir durum değildir, insanların büyük bir çoğunluğu bu yanılgıya düştüğü için kahveye ön yargılı yaklaşmaktadır. Kahve bağımlılığı olarak adlandırılan şey vücudun kafeine verdiği tepkiyi artık vermeme durumudur, ayrıca vücut kafeine bağımlı hale gelmesi ile kafein tüketimini kestiğinizde ani yorgunluk hissi vermesidir, ancak bir iki gün tüketmemeniz durumunda vücut kendisini toparlar ve eski haline geri dönerek kafein tüketmeye tekrar başlayabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve genel kültürünüzü yükseltecek Kahve Nasıl Üretilir? tarzında bulunan diğer içeriklerimiz için tıklayınız

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.