Can Kuş

Kadınlarda En Sık Görülen Sağlık Sorunları

02.04.2022
9
Kadınlarda En Sık Görülen Sağlık Sorunları

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortak olan bazı sağlık sorunları, kadınları farklı şekillerde etkiler. Belirtiler benzer olsa da hastalığın etkileri ve gerekli bakım kadınlar için önemli ölçüde farklı olabilir. Ayrıca, bu hastalıklardan bazıları kadınları erkeklerden daha çok veya daha ciddi şekilde etkileyebilir.

Kadın olmanın bireye yüklediği binlerce olumlu artı vardır. Kadın olmanın kutsal olduğunu söyler dinimiz. Her güzel şeyde olduğu gibi kadın olmanın da bazı zorlukları vardır. Peki, bunlar nelerdir?

Bazı hastalıklar, yaşam boyu hormonal değişikliklere bağlı olarak veya yaşam tarzı ve çalışma ortamı ile ilgili yatkınlıklar veya sosyal faktörler nedeniyle kadınlarda daha sık görülür. Aşağıda, en yaygın hastalıkların neler olduğuna ve ana nedenlerine göz atın.

Dismenore

Dismenore, kadınların yaşadığı kronik pelvik ağrı süreçleri içindeki döngüsel durumlardan biridir. Dismenore, yüksek psikososyal ve ekonomik etkiye neden olur. Etkili bir şekilde çözülemeyen klinik bir sorundur ve şu anda dünya çapında birçok kadının çektiği bu döngüsel acıyı ortadan kaldırmaya veya azaltmaya çalışan çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Ağrılı regl sancısı görmenin tıptaki adıdır. Kadınların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Genellikle ergenlik döneminde daha sık görülür ancak ileri yaşlarda başladığı da olur. Rahimde salgılanan prostoglandin adlı bileşiğin aşırılığı ve bedenin buna karşı duyarlılığı artıkça ortaya regl sancısı çıkar. Alt karında ağrı veya kramp, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi etkileri vardır. Kadın sağlık sorunlarının en ağırı olmasa da en sık görüleni olduğu kesindir. Birincil ve ikincil olarak kademeleri bulunur. Tedavisi için ilaç kullanılabilir yahut doktora danışmanın ardından hormonal tedavi de uygulanabilir.

Miyom

Rahim miyomları rahminizdeki büyümelerdir. Genellikle tehlikeli değildirler, ancak ağrıya, ağır kanamaya ve doğurganlığa veya hamilelik sorunlarına neden olabilirler. İki tür tedavi vardır ve ilaçlar rahim miyomlarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Rahim kasında oluşan bir tümör çeşididir, iyi huyludur. Kırk yaşını aşkın kadınların %30’unda görülür. Pek bulgusu olmadığı için genellikle saptaması dışarıdan zordur. Ancak bir ultrason kontrolünde ortaya çıkabilir. Bu da sık sık kontrole gitmenin önemini vurgulayan bir durumdur. Aşırı kanama, kasık ağrısı, idrara sık çıkma, kabızlık, gebelikte düşük veya kısırlık gibi problemlere neden olabilir. Ancak mutlaka verecek diye bir kaide yoktur. Doktordan duyulmamış şeye yüzde yüz itibar etmemekte de fayda vardır. Çapı 5 santimetreden büyük olmadığı sürece tedavi gerektirmez, jinekolojik takip yeterli olur.

PMS

Premenstrüel Sendrom isimli, PMS diye bildiğimiz sorun da regl dönemiyle ilgilidir. Regl kanaması başlamasına yakın her dört kadından üçünde hormonal değişikliklere bağlı yakınmalar ortaya çıkar. Göğüslerde hassasiyet ve ağrı, alt karında şişlik, ishal, iştah artışı, duygu değişimleri, uyku düzensizliği, sıcak basması, terleme, migren gibi belirtileri vardır. Regl bitimiyle son bulurlar. Hem fizyolojik hem psikolojik etkileri vardır.

Hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de yumurtlamayı baskılayan bazı hormonların verilmesi halinde PMS belirtilerinde gerileme saptanmıştır, yani üreme hormonları sebep oluyor olabilir, yapılan en güçlü araştırmalardan biri buyken bir diğeri de magnezyum ve kalsiyum dengesizliğinden kaynaklandığını savunur. Nedeni tam olarak bilinmediği için tedavisinde de netlik yoktur. Beslenme düzeninde değişiklik, çeşitli egzersizler, vitamin takviyesi gibi çözümler uygulanmaktadır. Hormon ilacı, antidepresan, idrar söktürücü, anksiyete için psikiyatrik ilaçlar gibi çözümler deneyenler de vardır ancak bu seçeneklerin başka olumsuz sonuçlara sebebiyet verebileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Meme kanseri

Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen tümör türüdür. Daha yavaş veya daha hızlı gelişme gibi farklı özelliklere sahip olabilen birkaç meme kanseri türü vardır.

Beş tanıdan dördü 50 yaş üstü kadınlardadır. Ayrıca, diğer risk faktörleri şunlardır:

  • Aşırı kilo ve obezite;
  • Hareketsiz yaşam tarzı;
  • Aile öyküsü;
  • Alkollü içeceklerin aşırı tüketimi;
  • Genetik eğilim.

HPV ve rahim ağzı kanseri

Papilloma Virüsü (HPV), mukoza zarlarını etkiler ve samimi bölgede siğillere ve cilt lezyonlarına neden olabilir. Bazı durumlarda, HPV’nin neden olduğu enfeksiyon, hücre aktivitesini değiştirebilir ve bir tümöre dönüşebilir.

Önleyici test olan Pap smear oldukça etkili olmasına rağmen, hastalık Türkiye’de kadınlar arasında kanserden ölümlerin dördüncü en yaygın nedenidir.

Depresyon

Depresyon giderek yaygınlaşan bir hastalıktır. Yorgunluk ve halsizlik gibi semptomlara ek olarak, durum konsantrasyon eksikliği, motivasyon eksikliği, yetersizlik hissi, üzüntü vb. Bir çalışma, kadınların depresyon geliştirmeye daha duyarlı olduğunu göstermiştir.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma olduğunda meydana gelir. Bu da kemikleri daha gözenekli, kırılgan ve kırılmaya karşı hassas hale getirir. Bu durum, kemiklerde kalsiyumun sabitlenmesinden sorumlu olan östrojen hormonunun üretiminde bir azalma olduğunda, 45 yaşın üzerindeki kadınlarda daha yaygındır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.