Can Kuş

İsviçre Çalışma İzni

25.05.2022
17
İsviçre Çalışma İzni

İsviçre çalışma izni bakıldığı zaman ülkede çalışabilmek için hem oturum hem de çalışma iznine ihtiyacınız bulunur. Eğer İsviçre’de 3 aydan yani 90 günden fazla kalınacak ise birtakım izinlere ihtiyaç duyulur. İzinler ise kanton göçmenlik merkezi tarafından verilmektedir. İki tip izin çeşitleri bulunur ve bunlara bakıldığında kısa süreli izinler olur ve bu izinler 1 seneliktir, diğer tip ise süresiz izinler olur. Bu izinler kapsamında bireyler istedikleri kadar İsviçre’de çalışma hakkına sahip olurlar.

Birçok kişi İsviçre’de çalışma imkanları konusunu merak etmektedir ve bu çalışma izni için oturum izni alınmalıdır. Buna ek olarak çalışma izni ile oturum izni için gerekli olan belgelerde aynı olur fakat çalışma izni için kişilerin işverenlerin başvurusu gerekir. Oturma izni ise kişiler şahsen başvuru yapabilirler.

İsviçre Çalışma Saatleri

İsviçre çalışma saatleri bakıldığı zaman İsviçre birçok Avrupa ülkesi gibi ortalama bir çalışma saati uygulaması kullanmaktadır. Birçok kurumda çalışma saatleri haftalık olarak 42 saat olarak belirlenmiştir ve bunun yanı sıra bazı kurumlarda ortalama olarak 50 saat çalışır. Buna ek olarak çalışma saatlerinde mesailerle artabilir ve bu süreç iş koluna göre değişiklik göstermektedir. İsviçre, dünyanın en yüksek asgari ücretlerini verdiği için birçok ülkeden birçok kişi bu ülkede çalışmak istemektedir.

İsviçre’de Çalışma İzni

İsviçre de çalışma izni için öncelikle oturum izni alınmalıdır. Buna ek olarak çalışma izniyle beraber oturum izni konusunda gerekli olan evraklar aynı konumdadır. Fakat çalışma izni alan kişilerin işveren kişilerce başvuru yapması gereklidir. Oturma izni ise kişiler şahsen başvuru yapabilirler. Yapılan başvurular sonucunda gerekli dosyalar birtakım incelemelerden geçer ve bu incelemelerden sonra eğer hazırlanan dosyalar arasında eksik ve hatalı bilgi bulunmuyorsa verilen bilgiler vize izni için yeterli ise izinler olumlu gösterilir ve bir sonraki aşamaya geçilir.

i̇sviçre'de çalışmak

i̇sviçre’de çalışmak

İsviçre’de çalışma izni ive oturma izni sahibi birey, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve eşi olması durumunda oturma izni kapsamında onları da İsviçre’ye götürme hakkına sahiptir. Bu gibi durumlarda eş ve 18 yaş altındaki çocukların oturum izni için başvuru yapılabilir. Böylece yine çalışma izni alınabilir. 

İsviçre Çalışma Vizesi

İsviçre çalışma vizesi bakıldığı zaman başvurularda meslek gruplarını, yüksek meslek alanlarına göre kabul eder. Konsolosluk üzerinden çalışma vizesi alarak İsviçre’ye gidilebilmektedir. İsviçre çalışma izni için vize ile birlikte oturma izni almanız ve İsviçre göçmenler broşundan çalışma izni talebinde bulunmanız için gerekmektedir. İsviçre’de bir şirkette çalışmak veya kendini şirketini kurmak isteyen kişilerin başvurması gereken İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar gerekiyor bunlar,

  • Başvuru yapacak olan kişi B tipi oturum izni için başvuru yapıyorsa İsviçre’de en fazla 1 sene çalışma hakkı kazanır. 1 senenin ardından kişiler çalışmaya devam istiyorsa yeniden vize almalıdır.
  • B oturum izni alan kişilerin iş kontenjanları ve İsviçre’de vize başvurusu yapılan dönemdeki işçi açığı olan meslek kollarına bağlı olarak çalışabileceği işler sınırlandırılmıştır.
  • İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasında mesleki deneyim ve diploma gibi eğitim düzeyini belirten evrakları da eklemesi gerekiyor.
  • Gereken evraklar arasında kişilerin 10 senesin daha uzun süredir İsviçre’de çalıştığını kanıtlayıcı evrakları da eklemesi gerekiyor. C tipi oturum izni alan kişiler, istediği işte çalışma veya direkt olarak kendi şirketini açma hakkı da kazanıyor.

İsviçre’ye Davetiye ile Gitmek

İsviçre’ye davetiye ile gitmek için İsviçre’de davetiye gönderecek kişi, İsviçre vatandaşı olmalı veya İsviçre’de geçici veya kalıcı oturum sahibi olmalıdır. Ticari, turistik, aile ziyareti gibi kısa süreli vize ile İsviçre’de bulunan kişilerden davetiye alınarak ziyaretçi vize başvuru yapılmaz. Davet eden kişi, Almanca, İngilizce, Fransızca veya İtalyanca dillerinden birinde davetiye yazmalıdır ve davet eden kişinin kimlik bilgilerini, adresini ve telefon numarasını içermelidir. 

Davetiyede takip edilen kişinin yakınlık derecesi mutlaka belirtilmelidir ve bununla beraber davet eden kişi ile akrabalık söz konusu ise başvuru sahibi vize başvuru esnasında akrabalık bağını kanıtlamalıdır. Davetiye alınarak yapılan vize evraklarını hazırlamalı ve başvuru yapmalıdır. Başvuru için online vize formu doldurulacak, vize randevuya şahsen katılım sağlanacaktır.

İsviçre’de Oturma İzni Şartları

İsviçre’de oturma izni şartları bakıldığı zaman ülkede 90 günden fazla barınmayı planlayan kişilerin başvuru yapması gereken izin türüdür ve bazı şartları bulunur. Oturma iznine bakıldığı zaman İsviçre bölgesinde kantonlara göre ayrılan göçmenlik büroların üzerinden yerleşilmek istenen bölge seçildikten sonraki aşamada başvuru yapılarak alınır. İsviçre’de 26 kantondan oluşur ve her kanton için ayrı bir göçmenlik bürosu bulunur. Oturma izni sahibi olan kişi, gitmek istediği bölgenin şartları göçmenlik ofisleri tarafından farklılaştırılabildiğinden başvuru yapmadan önce tüm gerekli bilgileri edinmelidir. 

İsviçre oturma izni, uzun süreli vize kategorisine girer ve bu sebeple başvurular konsolosluk tarafından yetkilendirilen ofislere değil direkt olarak İsviçre Konsolosluğuna yapılmalıdır. İsviçre’ye çalışmaya gitmek istiyorum diyenler için gerekli olan oturma izni, başvuru sahiplerinin İsviçre’ye yerleşim amacına göre farklılaştığından başvuru yapmadan önce tüm kategoriler incelenmeli ve doğru başvuru seçilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.