Can Kuş

İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

19.05.2022
25
İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Evinizdeki internet hızı gayet yeterli gibi gözüküyor olsa da bilgisayarınızda aynı durum geçerli değilse ve yavaş internet sorunu ile karşı karşıyaysanız internet hızı arttırma yöntemlerini uygulayarak, normalde sahip olmanız gereken hıza ulaşabilirsiniz. Bunun için birkaç farklı konu hakkında bilgi sahibi olmanız ve nasıl yöntemler uygulamanız gerektiğini bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca yapacağınız işlemler hiçbir şekilde bilgisayarınıza zarar vermeyecek ve herhangi bir program da indirmenize gerek kalmayacak. Sizler de internetinizi daha hızlı hale getirerek belli problemlerin önüne geçmek istiyorsanız, içeriğimizi incelemeye devam ederek tüm internet hızı arttırma yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Bazı zamanlarda internet hızları istenmeyen seviyelere düşebiliyor ve bu durum özellikle oyun oynayan ve film izleyen kişiler için ciddi anlamda can sıkıcı olabiliyor. Ancak mevcut internetinizin potansiyeli daha yüksekse uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sonucunda internet hızınızı olması gereken noktaya getirebilir ve mevcut problemlerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bunun için ek bir yazılım kullanmanıza ve ağlar konusunda uzman olmanıza gerek duyulmamaktadır.

i̇nternet hızı arttırma yöntemleri

i̇nternet hızı arttırma yöntemleri

Her internet bağlantısının bir düzeni bulunmaktadır ve bu düzen zaman zaman bozulmalar gösterebilir. Bunun yanında sinyallerin ve bağlantıların birbirlerine uzak olması da internetinizin hızını etkileyen en büyük etmenler arasında bulunmaktadır. Bu yüzden öncelikle internet bağlantınızı daha stabil hale getirmeye çalışmalı, daha sonrasında aşağıda belirteceğimiz yöntemleri uygulamalısınız. Bu sayede alabileceğiniz maksimum verimi alarak, internetinizi en hızlı haline getirebilirsiniz.

Modeminizi Kontrol Edin ve Yeniden Başlatın

İnternet hızının yavaşlaması ile ilgili problemlerin büyük çoğunluğu modem kaynaklı olmaktadır. Dolayısıyla düzenli aralıklarla modeminizi kontrol etmeniz ve yeniden başlatmanız gerekir. Aksi taktirde içerisinde çok fazla yükleme gerçekleştirilerek mevcut hızınız ciddi oranda düşüş gösterebilir. Eğer sizler de internet hızı arttırma yöntemlerini arıyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken şey modemi yeniden başlatmak olmalıdır. Daha sonrasında modeminizin yazılımını kontrol edebilir ve donanımda herhangi bir arıza olup olmadığını test edebilirsiniz. Bunun yanında kablo bağlantılarının da sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

DNS Önbelleği Temizleme İşlemini Gerçekleştirin

Diğer cihazlarda internet hızı oldukça normalken, yalnızca bilgisayarınızda veya birkaç cihazda yavaşlama sorunu ile karşılaşıyorsanız, DNS önbelleği temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi modem üzerinde aşırı yüklenme durumu, bilgisayarınızın ağ kartı üzerinde de meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla düzenli aralıklarla DNS önbelleği temizleme işlemi yaparak bağlantınızı daha stabil bir hale getirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Windows + R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır ekranını açın.
 • Gelecek olan ekrana “cmd” yazarak enter butonuna tıklayın.
 • Siyah ekrana ilk olarak “ipconfig /flushdns” yazın ve enter butonuna tıklayın.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “ipconfig /renew” yazın ve enter butonuna tıklayın.
 • Tekrar işlem tamamlandıktan sonra “ipconfig /release” yazın ve enter butonuna tıklayın.

Yapacağınız işlemler sonucunda DNS önbelleğiniz tamamen temizlenecek ve internet veriminiz maksimum seviyeye çıkacaktır. Bunun yanında cihaz üzerindeki etkinlikleriniz de temizleneceği için daha sağlıklı ağ bağlantısı kurabilmeniz mümkün olacaktır.

Kablolu Bağlantı Kurmayı Deneyin

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi internet hızlarının en büyük düşmanı sinyal verimliliğidir. Eğer modeminize uzak bir noktada bulunuyorsanız veya cihazınız ile modem cihazınızın yeteri kadar sinyal verimliliği sağlamadığını düşünüyorsanız, stabil bir bağlantı için kablolu bağlantıya geçiş yapabilirsiniz. Modem üzerinden yapabileceğiniz kablolu bağlantı sayesinde modeminizin durumu fark etmeksizin, internet bağlantınızın size sunduğu maksimum hızı alabilir ve mevcut hız problemlerinin önüne tam anlamıyla geçebilirsiniz.

Bağlı Cihazları Görüntüleyin ve Şifreyi Değiştirin

İnternet hızınızın yavaşlamasının ardında yatan sebep mevcut ağa çok fazla kişinin bağlanması olabilir. Eğer bir internete gereğinden fazla kişi bağlanıyor ve her cihaz indirme ile yükleme işlemi gerçekleştiriyorsa internet hızınız ciddi oranda azalacaktır. Bunun önüne geçebilmek için Wi-Fi ağınızın şifresini değiştirebilir veya halihazırda bağlı olan cihazları engelleyebilirsiniz. Fakat bu işlem için modem ara yüzüne girmeyi bilmeniz ve modem kullanıcı adı ile şifresini öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonrasında aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Mevcut internete bağlıyken modem arayüz adresini yazın ve web sayfasına ilerleyin. (Genelde 192.168.0.1 veya 192.168.1.1 adresidir, modem kutusunun üstünde yazmaktadır.)
 • Modem kullanıcı adı ve şifresi ile hesabınıza giriş yapın. (Genellikle admin ve ttnet gibi kombinasyonlara sahiptir, modem kutunuzun üstünde yazmaktadır.)
 • Arayüze başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra menü üzerinden “Kablosuz Ayarları”, “Wi-Fi Ayarları” ve benzeri isme sahip olan sekmeye ilerleyin.
 • Daha sonrasında açılacak ekranda “Kablosuz Güvenliği” veya “Wi-Fi güvenliği” seçeneğini bularak ilerleyin.
 • Burada yer alan “Kablosuz Şifre” seçeneğinin yanındaki şifreyi değiştirin ve “Kaydet” butonuna tıklayın. Şifreyi not etmeyi unutmayın.

Belirtilen işlemler sonucunda internet şifreniz değişecek ve bağlı olan tüm cihazlardan yeni bir şifre istenecektir. Sizler de şifre değiştirme işleminden sonra cihazınızdan yeni şifreyi tuşlayarak daha hızlı bir internete kavuşabilirsiniz. Tabii sizinle birlikte bu interneti kullanan kişiler olduğu sürece bu yöntemin bir işe yaramayacağını unutmayın.

İnternet Tarayıcınızı Değiştirin

Bazı zamanlarda kablo, modem, bilgisayar gibi sorun oluşturacak donanımların dışında kullandığınız yazılımlar da internetinizin yavaşlamasına sebep olabilir. Çok fazla çerez ile doldurulan ve doğru yanıt verme konusunda problem yaşayan internet tarayıcıları size internetin yavaşladığı izlenimini verebilir. Bunu anlamak için başka internet tarayıcılarını kullanabilirsiniz. Eğer belirttiğimiz gibi bir problem ile karşı karşıyaysanız tarayıcınızı silerek tekrar yükleyebilir veya diğer tarayıcıları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında çerez temizleme gibi işlemler de sorunun üstesinden gelmenizi sağlayabilmektedir.

İnternetinizi Kullanan Uygulamaları Kontrol Edin

Son olarak tüm işlemleri yapmanıza rağmen halen internetinizin yavaş olduğunu düşünüyorsanız, internet hızı arttırma yöntemleri arasında yer alan cihazınızın kullandığı uygulamaları kontrol etme yöntemiyle sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bazı zamanlarda bilgisayarınızda yer alan otomatik güncellemeler veya arka planda yer alan uygulamalar çok fazla internet kullanımı sağladığı için hızınızda yavaşlamalar meydana gelebilir. Bunu aşağıdaki adımları uygulayarak kontrol edebilirsiniz.

 • Farenizi Windows Görev Çubuğunun üstüne getirin ve sağ tıklayarak menüyü açın.
 • Menüde yer alan “Görev Yöneticisi” butonuna tıklayın.
 • Açılan uygulamada en üst menüde yer alan “Performans” sekmesine ilerleyin.
 • Sayfanın en altında bulunan “Kaynak İzleyicisi” yazısına tıklayın.
 • Bu uygulamada üst menüde yer alan “Ağ” seçeneğine tıklayın.
 • “Ağ etkinliği olan İşlemler” başlığının altındaki uygulamalar anlık olarak internetinizi kullanan uygulamalardır. Gönder ve Al kısmı altında anlık internet kullanımını görüntüleyebilirsiniz.

Buradaki ekranda çok fazla internet kullanımı sağlayan uygulamaları kapatabilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece mevcut internet hızınızın tümü boşta kalacak ve özgürce kullanabileceksiniz. Bu durum da tahmin edebileceğiniz üzere internet hızınızı ciddi oranda arttıracaktır.

İnternet Hızı Nasıl Test Edilir?

İnternet hızınızın yavaş olduğunu düşüyorsanız ve internet hızı arttırma yöntemlerini uygulamanıza rağmen bir değişiklik olmadığını fark ettiyseniz, internet hızınızı test edebileceğiniz sitelere girip gerekli testleri gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında mevcut internet hızınızı, internet sağlayıcınızın size sunduğu maksimum hız ile karşılaştırarak herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İnternet hızınızı test edebileceğiniz platformlar şöyledir:

 • Fast.com
 • Speedtest.net
 • Türk Telekom Hız Testi
 • Türk.net İnternet Hız Testi
 • High Speed Internet Testi

Alacağınız değerleri internet sağlayıcınızın size belirttiği değerlerle karşılaştırarak, internet hızınızın normal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen internet hızınızın halen yavaş olduğunu düşünüyorsanız, internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilir ve mevcut sorunların çözülüp internet hızınızın yükseltilmesini sağlayabilirsiniz.

Umarız sizler de mevcut internet hızı problemlerinden kurtulabilir ve internet hızı arttırma yöntemlerini uygulayarak istediğiniz hız seviyelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Dönemsel olarak yukarıda belirtilen yöntemleri uygulayabilir ve mevcut hızınızın stabil ve sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.