Can Kuş

Instagram Hesap Silme

05.05.2022
15
Instagram Hesap Silme

Instagram hesap silme işlemleri hesabını kapatmak isteyenler tarafından merak ediliyor. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram’ın kullanıcı sayısı oldukça fazla. Ancak farklı nedenlere bağlı olarak platformdan ayrılmak isteyenler hesaplarının ulaşılabilir olmasını istemediği için kapatmak istiyor.

Instagram kullanıcıları için hesaplarını kapatma seçeneği sunuyor. Ancak bu durumda “ani” bir karar sonucunda hesap tamamen silinmesin diye hesabı dondurma seçeneği de veriyor. Böylece anlık verilen kararlardan sonra pişmanlık duyanlar dondurma işlemini iptal ederek hesaplarını sonrasında tekrar kullanmaya devam edebiliyor. Ancak herhangi bir şekilde platformda yer almak istemeyenler kalıcı silme işlemi de yapabiliyor. Şayet hesabınızı tamamen silmek için kararsızlık yaşıyorsanız bu durumda devre dışı bırakma yani dondurma seçeneğini seçebilirsiniz. Bu işlem sonucunda profiliniz ve ait olan tüm yorumlar, gönderiler vb. diğer kullanıcılardan gizlenecektir. Tekrar hesabınıza giriş yaptığınızda ise hesabınız aktif hale gelir. Silme işleminde ise bilgileriniz kalıcı olarak silinir.

Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesap dondurma ya da silme işlemi yapmadan önce platformda bulunan verilerinizi yedeklemeniz yararlı olabilir. Eğer sonrasında tekrar platforma dönüş yaparsanız bu sayede verilerinizi kolayca kullanabilirsiniz. Bunun dışında başka platformlar için de fotoğraf ve videolarınızı kullanmanız mümkündür. Hesabınız ile işlem yapmadan önce ilk olarak yedekleme yapmaya dikkat etmelisiniz.

Fakat Instagram’da dosya yedeklemek 48 saat süreyi bulabilir, bu yüzden çok kısıtlı süreniz varsa yedekleme için biraz beklemeniz gerekecek. Yedeklemeyi şu şekilde yapabilirsiniz;

 • İlk olarak profilinize girin.
 • Sonrasında sağ üst kısımda yer alan alt alta üç çizgi simgesini seçin. Açılacak seçenekler arasından en altta bulunan Ayarlar kısmına girin.
 • Güvenlik ve sonrasında Verileri İndir adımlarını takip edin.
 • Verilerinizin gönderileceği eposta adresinizi ilgili kutucuğa yazın ve İndirme Talep Et butonuna tıklayın.
 • Son olarak Instagram şifrenizi açılan sayfaya yazarak Bitti’ye dokunun. İndirme işlemi bittikten ve yedekleme dosyaları hazırlandıktan sonra eposta adresinize iletilecektir.

Bu işlemi yaptıktan sonra Instagram’da hesap dondurma işlemine geçebilirsiniz. Hesabınızı dondurmak, geçici olarak pasif duruma getirmek anlamına gelir. İstediğiniz zaman ise dondurduğunuz hesabı tekrar aktif hale getirme imkânınız da bulunuyor. İşlemi yapmak birkaç dakikanızı alabilir. Bilgisayar ya da mobilden aynı adımları takip edebilirsiniz;

 • Öncelikle Instagram’a giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan profil resminize ve devamında Profili Düzenle seçeneğini seçin.

 • Açılan ekranın en altında yer alan Hesabını Geçici Olarak Kapat seçeneğini seçin.
 • Bu kısmı seçtikten sonra Instagram tarafından “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusu ekrana gelecektir. Çıkan seçenekler arasından uygun olanını seçin ve şifrenizi girin.
 • En son ekranda çıkacak Hesabı Geçici Olarak Kapat butonunu seçerek hesabınızı dondurun.

Hesabınız bir dahaki giriş yaptığınız süreye kadar dondurulmuş halde kalacaktır. Bu süre zarfında arama sonuçlarında çıkmaz, takipçileriniz tarafından profiliniz görüntülenmez ve gönderilere yaptığınız yorumlar da görünmez hale gelir. Uygulamaya tekrar giriş yaptığınızda ise otomatik olarak hesabınız aktif hale gelecektir.

Instagram Hesap Silme Kalıcı

Instagram hesap silme kalıcı olarak platformdan çıkış yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz bir yöntemdir. Ancak bu işlemin geri dönüşü yoktur ve hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde platformdaki tüm verileriniz kaldırılacaktır. Eğer hesabınızı kalıcı olarak sildikten sonra tekrar platforma girmek isterseniz yeni üyelik oluşturmak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda kullanıcı adınız da başkası tarafından alınabilir hale gelecektir. Hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız şifrenizi de bilmek durumundasınız.

Bu işlem mobil uygulama üzerinden yapılmamaktadır, hesabınızı silmek için bilgisayar ya da mobil tarayıcı kullanmalısınız.

 • İlk olarak Instagram’a erişin ve silmek istediğiniz hesabınız ile giriş yapın.
 • Giriş sonrasında Instagram hesap silme linkine tıklayın.
 • Burada “Hesabını Neden Siliyorsun?” sorusu ekrana gelecektir. Açılacak olan menüden seçim yapın.
 • Seçiminizi yaptıktan sonra şifrenizi tekrar girin. Şifrenizi girdikten sonra Bitti’ye tıklayın ve hesabınızı kalıcı olarak silin.

Bu işlem sonrasında hesabınız ve gönderilerinizdeki dosyalar tamamen silinmiştir. Eğer fotoğraf ya da videolarınızı silmek istemiyorsanız önceden hesabınızı yedekleyerek işlem yapmanız tavsiye edilir.

Instagram Hesap Silme Şifresiz

Instagram hesap silme şifresiz yapılan bir işlemdir. Instagram güvenlik kuralları oldukça katıdır ve sadece kendinize ait olan hesabı silmenize sistem izin vermektedir. Hesap silme işlemi sırasında istenen şifre bilgisi yüzünden başkasına ait hesabı silme işlemi yapamazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.