Can Kuş

İnşaat Demiri Fiyatları 2022

18.04.2022
19
İnşaat Demiri Fiyatları 2022

İnşaat demiri fiyatları 2022 yılında belirlenmiş olan fiyatlar üzerinden alıcı bulmaktadır. Yapı sektörünün önemli malzemesi olan inşaat demirleri üretim maliyetlerine göre değişken fiyat aralığına sahiptir. Kullanım oranı dayanıklılığı ve bina büyüklüğüne göre de değişiklik taşır. Özellikle 2022 inşaat demiri fiyatları dövizde meydana gelen dalgalanmalar yüzünden sürekli olarak artış içinde görülmektedir. Özellikle dövizin çok yüksek oranlara ulaşması sonucunda demir fiyatlarında da günlük olarak değişim meydana gelebilmektedir.

İnşaat sektörünün ana malzemelerinden olan demirde fiyat artışı özellikle bina yapım maliyetlerini arttırdığı için bunun alıcılara yansıması da söz konusu olmaktadır. Son dört aylık verilere bakıldığında yüzde 80’i aşkın fiyat artışı gözlemlenmektedir. Döviz kurundaki artışın sürmesi halinde 2022 yılı genelinde demir fiyatlarının daha da yükselmesi ön görülüyor.

İnşaat Demiri Ne İşe Yarar?

İnşaat demiri temel olarak yapı sektöründe kullanılan ve başat yapı malzemeleri arasında yer alan özel üretim demirdir. İnşaat alanında çok farklı alanlarda kullanımı öne çıkan bu malzeme kalite, dayanıklılık ve katlanabilme özellikleri sayesinde önemli bir malzemedir. Sadece bina yapımında değil otoyol, otoban, köprü gibi alanların yapımında da kullanılmaktadır. Sıklıkla kullanılan bir malzeme olması açısından inşaat demiri ne kadar sorusu da yaygın olarak gündeme gelmektedir.

İnşaat Demiri Fiyatı Nasıl Belirlenir?

İnşaat demiri fiyatı günlük olarak değişkenlik gösterebilir. Fiyatlarda meydana gelen iniş ve çıkışlar bu yüzden yakından takip edilmelidir. Demir fiyatlarının takibi genel olarak Londra metal borsası olan LME üzerinden yapılmaktadır. Dövizde meydana gelen artışlar da doğrudan demir satış fiyatları üzerinde etkilidir.

Bunun yanında dövizin dışında başka etmenlere bağlı olarak da fiyat değişikliği görülebilir. Bunların başında özellikle demire olan talep gelmektedir. Yurt içi ya da yurt dışından yapılan talepler demir fiyatının değişiminde etkilidir. Aynı zamanda hurda fiyatı da demirin üretim aşamasındaki döküm yöntemi yüzünden yine değişiklik sunmaktadır.

Demirin genel olarak piyasada daha çok inşaat alanında kullanılmasından ötürü inşaat demiri fiyatları daha yakından takip edilmektedir. İnşaat demiri satın almadan önce belirtilen sebeplerden ötürü fiyat değişikliği yaşandığı için mutlaka kontrol sağlanmalıdır.

inşaat demiri fiyatları 2022

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; EKONOMİDE NELER OLUYOR!

İnşaat Demiri Fiyatları Güncel

İnşaat demiri fiyatları güncel olarak değişken yapıya sahiptir. Döviz başta olmak üzere talep oranına göre de değişiklik taşıyan fiyatlar, bu yüzden satın alma öncesinde mutlaka kontrol etmeyi gerektiriyor. İnşaat demiri fiyatları temel alınırken hangi türün kullanılacağına da dikkat edilmelidir. Kullanım alanına göre farklı inşaat demirleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Karbon çelik; yaygın şekilde kullanılır. Genel olarak temel atma işlemlerinde tercih edilir.
  • Kaynaklı tel; duvar yapımı sırasında kolunun oluşturulması için kullanılır. Demir döşemelerinde de yaygın kullanıma sahiptir.
  • Avrupa inşaat demiri; Yüksek dayanıklılık sunan ve afet bölgelerinde tercih edilen demir türüdür.
  • Epoksi kaplı; korozyon oluşumunu engellenmek amacıyla kullanılır.
  • Sac metal; çelikten yapılır; çatı, merdiven ve döşeme amacıyla tercih edilir.
  • Paslanmaz çelik demir; karbon çeliğin alternatifi olarak tercih edilir.
  • Galvanizli demir; aşınma durumunun yaygın olarak görülecek olan yerlerde yaygın şekilde tercih edilir.
  • Genişletilmiş hasır demir; çelik levhaların eşit şekilde bölünmesi ile oluşturulur.
  • Cam elyaf; GFRP olarak da bilinir, paslanma göstermemesi yüzünden maliyetli olarak tercih edilir.

Tercih edilecek demirin yapısına göre fiyatlar değişeceği için alınacak olan demir bazlı olarak fiyatların öğrenilmesi tavsiye edilmektedir. Nisan ayında ortalama olarak fiyatlar şu şekildedir;

i̇nşaat demiri fiyatları 2022

i̇nşaat demiri fiyatları 2022

İnşaat Demiri Fiyatları İstanbul

İnşaat demiri fiyatları İstanbul ilinde diğer bölgelerde olduğu gibi günlük olarak değişime sahiptir. Demir kilo ağırlık cinsi üzerinden satılmaktadır ve kilo bazlı olarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Özellikle İstanbul, inşaat alanında sürekli olarak talep olan bir il olduğundan, buradaki demir fiyatlarını talep arttırmaktadır. Diğer bölgelere kıyasla daha yüksek fiyatların görüldüğü İstanbul’da, demir almadan önce mutlaka güncel fiyatların kontrol edilmesi gerekir. İstanbul demir fiyatları 2022 itibariyle şu şekildedir;

i̇stanbul demir fiyatları 2022

İnşaat Demiri Fiyatları İzmir

İnşaat demiri fiyatları İzmir bölgesinde de değişkenlik taşımaktadır. İnşaat faaliyetlerinin sık olduğu bölgelerden olan İzmir’de bu yüzden demir fiyatlarında günlük değişiklik görülebilir. Kilo ile satılan demir alınmadan önce mutlaka güncel fiyatlar kontrol edilmelidir. Özellikle döviz ve talebin artması demir fiyatlarında artışı beraberinde getirmektedir. Güncel İzmir demir fiyatları şu şekildedir;

inşaat demiri fiyatları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.