Can Kuş

İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

26.05.2022
27
İngiltere Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere asgari ücret bakıldığı zaman Avrupa birliğinden ayrılan İngiltere’nin asgari ücret tutarı 1538 Euro olmaktadır. İngiltere hükümetinin hedefi asgari ücretin saatlik tutarını 2024 senesinde kadar 10,5 Pounda yükseltmek asgari ücretin saatlik ücreti ise 9 Pound civarında olmaktadır. 

Her sene Türkiye’den birçok kişinin turistik, eğitim veya göç amaçlı gittiği İngiltere’nin aylık asgari ücret tutarları merakla araştırılmaktadır. Diğer taraftan İngiltere’de bölgeden bölgeye değişen ev, araba, yiyecek, yakıt ve alkol fiyatları araştırılmaktadır. Türkiye dışında diğer ülkelere asgari ücretin ne kadar olduğu sıklıkla merak edilmektedir ve bu ülkelerin başında gelen İngiltere’de asgari ücreti alan binlerde kişide ülkede yer almaktadır.

İngiltere Asgari Ücret 2022

İngiltere asgari ücret 2022 senesi itibariyle 18 yaş altında çalışan kişilere saat başı 4,55 Euro olmaktadır. 18 ila 20 yaş arası çalışanlara 6,45 Euro, 21 ila 24 yaş arası olan çalışanlara ise 8,20 Euro olmaktadır. 25 yaş üstü olan çalışanlara saat başı 8,72 Euro ödenmektedir. 

İngiltere’de asgari ücret kaç pound 2022 konusunda stajyer veya çırak olarak çalışan kişilere ise yaştan bağımsız olarak saat başı 4,15 Euro ödenmektedir. İşçilerin ortalama haftada 40 saat çalışırken aylık maaş 18 yaş altındakiler için 728 Euro verilmektedir. 18 ila 20 yaş arasındaki kişiler için de 1032 Euro ve 21-24 yaş arasında olan kişiler için 1312 Euro ve 25 yaş üstünde çalışanlara ise ayda 1395 Euro ödenmektedir.

İngiltere de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere de asgari ücret ne kadar konusunda İngiltere asgari ücret konusunda Avrupa’da diğer ülkelerden daha farklı bir politika izlenmektedir. Çünkü İngiltere’de asgari ücret belirlenirken çalışanın yaşı da göz önüne alınmaktadır. İngiltere bölgesinde ay sonuyla yapılan asgari ücret hesaplarıyla işçi olan kişilerin toplamda kaç saat çalıştığı göz önüne alınır. 

İşçi olan kişilere verilen saatlik ücretlerde ise kişinin yaşına bakılarak ödenir. 25 yaşına kadar İngiltere’de çalışan bir işçinin yaşı arttıkça saat başı aldığı ücret de artmaktadır. Stajyer ve 18 yaş altı sayılmazsa İngiltere’de asgari ücretin aylık yaklaşık olarak 1400 Euro olduğunu söyleyebiliriz.

İngiltere de Asgari Ücret Kaç Pound

İngiltere de asgari ücret kaç Pound bakıldığı zaman bu ücret birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. İngiltere’de çalışmak veya İngiltere’de asgari ücretle çalışan vatandaşların yaşam standartlarını öğrenmek isteyen kişiler internet üzerinden araştırmalar yapmaktadır. Hayat standardı konusunda çeşitli Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olan İngiltere bölgesinde, asgari ücretle beraber çalışan vatandaşlara bu noktada ortalama bir maaş imkânı sunar. Açıklanan verilere göre İngiltere, kişi başına satın alma gücü paritelerine göre 25. Sırada yer almaktadırlar.

İngiltere’de Asgari Ücret ile Geçinmek

İngiltere’de asgari ücret ile geçinmek konusunda açıklanan verilere göre diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek bir satın alma gücüne sahip olan İngiltere, Türkiye’den daha yüksek bir alım gücüne sahiptir. Bunun yanı sıra çeşitli gruplandırmalar yapılarak asgari ücret ödemesi yapılabilir. Bu gruplar ve ödenecek ücretler şu şekilde özetlenebilir,

  • Stajyer ve çıraklar 4,3 Pound
  • 18 yaşından küçük olan işçiler 4,62 Pound
  • 18 ila 20 yaş arasında olan işçiler ise 6,56 Pound
  • 21 ila 24 yaş arasında olan işçiler ise 8,36 Pound
  • 25 yaş üstü olan işçiler 8,91 Pound

İngiltere’de Asgari Ücretle Çalışan Sayısı

İngiltere’de asgari ücretle çalışan sayısı bakıldığı zaman Avrupa Birliği İstatistik Kurumu’nun açıkladığı bilgilere göre çalışan nüfus yoğunluğu çok olan bir ülke olarak %30 kadarlık kişinin bu ücrette çalıştığı tahmin ediliyor. İngiltere’de asgari ücret ve saat başına çalışma süresi belirlenirken çalışanların yaşı da göz önünde bulundurulur. İşçi olan kişilere verilen saatlik ücretlerde ise işçi olan kişilerin yaşına göre değişir bu sebeple İngiltere’de çalışan kişinin yaşı artış gösterdikçe maaşı da artmaktadır.

i̇ngiltere asgari ücret 2022

i̇ngiltere asgari ücret 2022

İngiltere’de asgari ücret denildiğinde İngiltere saatlik ücret anlaşılmaktadır ve İngiltere’de asgari ücreti belirleyen unsur çalışma saatine alınan ücrettir. Çalışma saati ücreti çalışanın yaşına göre belirlenmiştir. Fakat İngiltere’de asgari ücret tutarında çalışan kişi sayısı oldukça azdır. Genelde işveren kişiler daha fazla ücret ödemektedir. Verimli bir şekilde çalışan kişiye aylık ortalama minimum 1500 Pound maaş almaktadır.

İngiltere’de Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

İngiltere emeklilik maaşı ne kadar konusunda özellikle herkes için sabit oranlı bir emeklilik maaşı başlatılmıştır ve yapılan bu revizyon sistemi daha kolay anlaşılır olmuştur. Haftalık olarak emeklilik maaşı 304 Euro olmaktadır. Vergi ve barınma maliyetleri çıkartıldıktan sonra ortalama bir emekli senede net olarak 15.080 Euro civarında gelir elde eder. 

İngiltere’de emeklilik tarihi doğuma göre değişir ve maliyeti düşürmek için resmi emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilir. İngiltere’de asgari ücret, emeklilik maaşları ve genel olarak bakıldığı zaman yaş ve yapılan iş en önemli etkenler arasındadır. İngiltere’de istihdam ve iş gücü son derece güçlü olsa da haftalık gelirler senelik bazda enflasyonun üzerinde seyretmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.