Can Kuş

Halep Zinciri Fiyatı Ne Kadar?

13.06.2022
24
Halep Zinciri Fiyatı Ne Kadar?

Altın, dünyanın en büyük yatırım araçlarından bir tanesi. Halep zinciri fiyatı da bu bağlamda öne çıkıyor. Altın; hem ülkelerin uluslararası ticaretin de hem de insanların genelde takı malzemesi olarak kullandıkları, yeryüzündeki en değerli metallerden bir tanesidir. Altın elementi kolay kolay tepkimeye girmemektedir. Hiçbir zaman kararmaz, paslanmaz ve donuklaşmaz. Saf halindeyken çok yumuşak olması şekil verirken kolaylık sağlar. Altının takı olarak kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri budur. 

Geçmişten bugüne kadar dünya üzerinde pek çok medeniyet tarafından oldukça önemli bir maden olan altın, dünya üzerindeki önemini devam ettirmektedir. Altın, nehirlerin içinden veya toprak altından farklı metotlarla çıkarılır. Ticaret ile birlikte insanların kullanacağı bir şekil verilerek bilezik, kolye, küpe, yüzük ve saat gibi değerli takı malzemelerine dönüşmektedir. Bu değerli takı malzemelerinin bir tanesi de Halep zinciridir. Halep zinciri altından üretilmektedir; çeşitli ayarlarda, farklı kalınlıklarda veya farklı uzunluklarda üretilmektedir. Üretilen Halep zinciri insanlar için oldukça şık bir takı olarak kullanılır. Çeşitleri ve özellikleri farklı olan Halep zincirleri son derece zarif bir takıdır.

Halep Zinciri Modelleri ve Özellikleri

Altın zincirlerinin farklı çeşitleri vardır. Genelde altının boyutlarına, ayarına, kalınlığına, gramajına ve uzunluğuna göre değişik modeller bulunmaktadır. Halep zincirlerinin modelleri de çeşitlidir. Ayarları değişik olmak üzere Halep altın zincir, doğal taşlı arpa Halep zinciri, gümüş Halep zinciri, çeyrek, yarım ve tam altın kaplamalı Halep arpa zinciri, altın halat Halep zinciri ve Halep pullu arpa zinciri gibi pek çok çeşidi olan Halep zincirinin özellikleri de farklı olmaktadır. Altın fiyatını belirleyen çeşitli etmenler bulunur. Halep zincirleri ayarlarına göre, gramajına göre, boyutlarına göre, üzerinde değerli bir taş bulunup bulunmamasına göre veya numarasına göre değişebilmektedir. Altınların ayarları, içerisindeki altın saflığına bağlı olarak değişebilmektedir.

halep zincir fiyatı

halep zincir fiyatı

Altının ayarını içine karıştırılan bakır, bakır, nikel gibi farklı metallerin oranı belirlemektedir. Örneğin 24 ayar altın, içerisindeki karışık başka herhangi bir metal olmayan saf altındır. Altının içerisinde metal oranı arttıkça altının ayarı da düşmektedir. Yani her bir ayar, bütün bir altının 24’te biridir.  Ayrıca altın, içerisindeki 24’e oranla ne kadar altın varsa o ayardadır. Örneğin bir bütün altının 18/24’i altın ise 18 ayardır. Ayrıca 24 ayar altın çok yumuşak olduğundan kuyumculukta kullanılmamaktadır. Kuyumcular 22, 18, 14, 9 gibi ayarlarda olan altınları kullanmaktadır.

Halep zincirleri de aynı şekilde 14 ayar, 14 ayar veya 22 ayar olarak satılmaktadır. Halep zincirinin ayarı dışında kalınlığı, uzunluğu ve gramajı da önemlidir. Uzunluklarında 45 cm, 50 cm, 55 cm, 65 cm, 90 cm, 1 metre, 1,5 metre ve 2 metre gibi farklı çeşitler vardır. Gramajları ise 35 gram, 38 gram, 46 gram ve 60 gram gibi şekillerde satışa sunulur. Halep zincirlerinin bir diğer özellikleri ise kalınlığıdır. 14 ayar Halep zincirlerinin kalınlığı değişkenlik gösterebilmektedir. 2mm, 2.5 mm gibi kalınlıklarda olabilmektedir. Kalınlık sadece 14 ayar Halep zincirlerinde değil, 22 ayar ve 18 ayar Halep zincirleri için de değişkenlik gösterebilmektedir. Görüldüğü gibi Halep zincirinin özellikleri ve çeşitleri oldukça fazladır.

Halep Zinciri Fiyatları

Halep zinciri fiyatları, altınların özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Altının ayarı, kalınlığı, boyutu, gramajı gibi çeşitli nedenler altının fiyatı üzerinde etkilidir. Halep zincirlerinde de bu değişiklikler görülür. Halep zincirlerinin fiyatları ayarlarına göre değişik gösterir.

  • 1 metre Halep zinciri fiyatı; 40.000 TL
  • 1,5 metre Halep zinciri fiyatı; 55.000 TL
  • 2 metre Halep zinciri fiyatı; 80.000 TL

Ayar arttıkça yani zincirin içerisindeki altın yoğunluğu arttıkça zincirin fiyatı artmaktadır. Örneğin 14 ayar, 18 ayar ve 22 ayar olan Halep zincirlerinin arasına en pahalısı 22 ayar Halep zinciridir. Halep zincirlerinin boyutları da fiyatlara etki etmektedir. 45 cm, 50 cm, 55 cm, 65 cm, 90 cm ve 1 metre, 1.5 metre, 2 metre gibi uzunlukları olan Halep zincirinin fiyatları uzunluğa doğru orantılı artmaktadır. Ayarı ve uzunluk dışında Halep zincirinin gramajı ve kalınlığı da fiyatı etkileyen bir başka etmendir.  Halep zinciri 35, 38, 60 gram gibi çeşitli gramajlarda satışa sunulmaktadır. Kullanıcılar, Halep zincirinin gramajını, boyutunu, uzunluğunu, kalınlığını, ayarını ve bunun gibi özellikleri internet veya kuyumcular tarafından uygun fiyatlara seçip satın alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.