Hatay, Mersin, Adana, Antalya ve Osmaniye gibi illerden Muş’a kadar uzanan bir mesafe boyunca bu ilginç hayvan avcılığı vatandaşın geçim kaynağı. Yanına yaklaşamadığımız o hayvan için gece karanlığında bacaklarından yakaladıkları hayvanları avlayıp bidonlara dolduruyorlar. Bu geçim kaynağı özellikle Akdeniz ülkelerinden büyük talep görüyor. Duyunca siz de bu işe gireceksiniz

O HAYVAN İÇİN GECE MESAİYE BAŞLIYORLAR

Bu ilginç meslek, Hatay, Osmaniye, Mersin, Adana ve Antalya gibi illerden Muş’a kadar uzanan bir bölgede gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar, gece saatlerinde ellerinde fenerler ve belde taşıdıkları bidonlarla derelerde dolaşarak kurbağa avına çıkmaktadır. Avladıkları kurbağaları bidonlara dolduran avcılar, daha sonra bu kurbağaları Hatay’a götürmektedir.

Kasık çizmelerini giyen avcılar, sulak alanlarda elleriyle avladıkları kurbağaları kilosu 100 liradan firmalara satmaktadır. Göletler, dereler ve nehirler gibi sulak alanlarda avlanan avcılar, bir gece içerisinde ortalama 30 kilograma yakın kurbağa avlamaktadır. Bu mesleği babalarından öğrenen yeni nesil avcılar, kurbağa popülasyonunun azalmasına rağmen mesleklerini sürdürmek için mücadele etmektedir.

AVRUPA ÜLKELERİNE İHRAÇ EDİLİYOR

Kurbağa avcılığıyla geçimini sağlayan Sezer Yüceor, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinden Muş’a gelerek bu işi yaptığını belirtmiştir. Kendisinin depremzedesi olduğunu ve bu meslekle ailesinin geçimini sağladığını ifade etmiştir. Gece saat 21.00’de başlayıp sabaha karşı 05.00’te sona eren avlanma sürecini her gece tekrarladıklarını belirtmiştir. Ayrıca avladıkları kurbağaları Adana ve Hatay’daki tüccarlara sattıklarını ve bu kurbağaların Fransa gibi AB ülkelerine ihraç edildiğini eklemiştir.

Kurbağa avcılarından Tuncay Korkut ise bu mesleği Türkiye’nin her yerinde icra ettiklerini ve ailelerini bu işle geçindirdiklerini söylemiştir. Deprem nedeniyle zor günler geçirdiklerini ve başka bir meslekleri olmadığını dile getirmiştir.