Emekli maaşlarına gelen zam sonrası bankalar arasında promosyon yarışı başladı. Birçok bankadan promosyon kampanyaları peş peşe gelirken vatandaşlar 'En uygun promosyonu hangi banka veriyor? Hangi banka ne kadar promosyon veriyor?' sorularını araştırmaya başladı. Gelen son dakika duyurusu milyonlarca emekliyi perişan etti. O durumdaki emeklilere artık promosyon verilmeyecek! Promosyon sorununa bakan KDK topu SGK'ya attı. Artık bu kişilere promosyon verilmeyecek.

O DURUMDAKİ EMEKLİLER PROMOSYON ALAMAYACAK

Maaşlara gelen zam sonrası emekliler 'Hangi bankanın promosyonu daha iyi?' sorusuyla bankaların yolunu tutmaya başladı. İcra takibindeki emekliler ile bankalar arasından yaşanan promosyon krizinden dolayı KDK'ya şikayetler yağmaya devam ediyor. 3 yıl boyunca maaşını aynı bankadan alma sözü veren emekliye promosyon veriliyor. Emekli isterse fark ödeyerek bankasını değiştirebiliyor.

BANKALAR KANUNA UYGUNSUZ BULDU

İcra takibinden dolayı promosyon kampanyasından yararlanamayan emeklilerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Kendisine gelen şikayetleri değerlendiren KDK, icra takibindeki emekliye promosyon vermeyen bankalardan savunma istedi. Bankalar ise icra takibindeki emekliye promosyon yatırılmamasında kanuna aykırı bir yön bulunmadığını savundu.

KDK nihai kararında sosyal devlet ilkesi açısından tüm emeklilere promosyon verilmesi gerektiğine dikkat çekti. SGK'ya bankalarla yapılacak yeni protokolde yeni düzenlemenin yapılması tavsiyesinde bulundu.