Yaklaşık 3.5 milyon memurun ve 2.5 milyon memur emeklisinin maaşlarına okkalı zam geldi. Memur maaşlarına yüzde 17.55 artış yapılırken emekli maaşlarına ise yüzde 25 zam yapıldı. Gelen zamlar sonrası vatandaşlar 'Memur ve memur emeklisinin zamlı maaşları ne zaman yatacak? Zamlı memur maaşları ne zaman ödenecek?' sorularını araştırmaya başladı. Uzmanlardan beklenen açıklama geldi. Memur ve memur emeklilerine zam farkı müjdesi! Yatırılacağı tarih ve oran belli oldu.

ZAMLI MEMUR VE MEMUR EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

'Zamlı memur ve memur emekli maaşları ne zaman yatacak? sorusuna yanıt veren Faruk Erdem, yazdığı köşe yazısında konuyla ilgili şunları söyledi:

Memur emeklileri de maaş farklarını 21 Temmuz’dan sonraki hafta içinde alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 25 zamlı maaşlarını maaş gününde hesaplarda görecek. Yaklaşık 16 milyon emekli ve 4 milyon kamu çalışanı için zamlı maaşlar hesaplara yatmaya başladı. Temmuz ayından geçerli olacak olan yeni artışlarda farklar da yatırılıyor. Hem memur emeklilerine zam farkları hem de memurlar için seyyanen artışlar bu ay içinde hesaplarda olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise maaş günlerinde yüzde 25 arttırılarak aylıklarını hesaplarında görecek. Memurlarda taban maaşın 22 bin liraya çıkartılmasıyla birlikte kamu çalışanlarına yüzde 17.55 enflasyon artışı ve 8.077 TL'lik de seyyanen artış yapılmıştı. Kamu çalışanlarına 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak 8 bin 77 lira ilave ödeme yapılacak.

Memurlar 15 Temmuz'da aldıkları maaşlarında yüzde 17.55'lik enflasyon artışını gördüler. Bu artış 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olduğu için 14 günlük fark da alacaklar. Ancak 8.077 TL'lik seyyanen artış kanunun yayımından sonra yürürlüğe girdiği için 15 Temmuz itibariyle geçerli olacak. Bu yüzden 8.077 TL'lik seyyanen artışla ilgili bir fark oluşmadığından ilave ödeme olmayacak.

ZAMLI MAAŞ TAKVİMİ BELLİ OLDU

Memur emeklileri ise yüzde 25'lik zam farklarını yine bu ay içinde alacaklar. Memur emeklileri maaşlarını her ayın 1'i ile 5'i arasında alıyor. Temmuz maaşları ise Kurban Bayramı öncesinde ödenmişti. Bu yüzden Emekli memurlar zam olmadan maaşlarını almışlardı. Şimdi yüzde 25 artıştan kaynaklı farklar da memur emeklilerine ödenecek. Bu ödemelerinden 21 Temmuz'dan sonraki hafta içinde yapılması bekleniyor.

ÖDEMELER BAŞLADI!

SSK emeklileri ise 17 Temmuz'dan itibaren zamlı olarak maaşlarını almaya başladılar. Ayın 25'ine kadar tüm SSK emeklileri aylıklarını yüzde 25 artmış olarak alacak. SSK emeklilerine tahsis numarasına göre maaşlar 9 olanlar her ayın 17'sinde, 7 olanlar 18'inde, 5 olanlar 19'unda, 3 olanlar 20'sinde, 1 olanlar ayın 21'inde yatacak. Net maaşa yapılacak yüzde 25 artıştan sonra tüm emeklilerde olduğu gibi SSK emeklilerine de yüzde 4 ek ödeme yapılacak. Bağkur emeklileri ise temmuz ayının 25'i ile 28'i arasında maaş günlerinden yeni aylıklarını yüzde 25 zamlı olarak alacaklar."