Dünyaca tanınan İtalyan meterolog ve iklim uzmanı Giulio Betti kötü haberi duyururken Türkiye ve Güney Avrupa'yı etkisi altına alan ve birçok kişiyi direkt etkileyen Kerberos sıcak hava dalgasının etkisinden daha çıkmadan yeni bir sıcak dalga geleceği ifade edildi. Bu konuda resmen alarm verildiği bildirildi.

Yunan mitolojisindeki 'ruhları cehennem ırmağından geçiren kayıkçı'dan ismini alan Karon Sıcak Hava Dalgası yine Avrupa ve Türkiye'yi kasıp kavuracağı belirterek Betti açıklamalarında 19 Temmuz ile 23 Temmuz tarihleri arasında İtalya, Yunanistan ve Türkiye ile Balkanlar'da etkisini gösterecek Karon için herkese uyarı yaptı.

48 DERECE ÖLÇÜLMÜŞTÜ 

Betti açıklamalarında sıcaklıkların zirve yapacağı konusunda uyarı yaptı ve söz konusu bölgelerde yerel olarak sıcaklık rekorlarının birbiri ardına kırılacağını ifade etti.

Karon sıcak hava dalgasının merkez üssünün İtalya’ya bağlı Sardinya adası olması bekleniyor. Betti'ye göre Sardinya’da hava sıcaklığı 48 dereceleri görecek. Söz konusu sıcaklık değeri Avrupa’da modern tarihte ölçülen en yüksek sıcaklık rekorunu neredeyse yakalıyor. Rekor sıcaklıklar Ağustos 2021’de Sicilya’da 48.8 olarak ölçülmüştü.

65 YAŞ VE ÜSTÜ DIŞARI ÇIKMASIN 

Kerberos sıcak hava dalgası son günlerde Türkiye, Yunanistan, İtalya ve İspanya’yı etkisi altına aldığı ifade edilerek Türkiye’de rekor sıcaklıkların yaşandığı Kerberos dalgası, özellikle Trakya bölgesinde birçok kişinin hastaneye kaldırılmasına neden olduğu bildirildi.

Bu sıcak hava dalgasından dolayı güneşli saatlerde 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkmaması önem arz ediyor.