Evde bakım maaşı ödemeleri önceki aylarda olduğu gibi temmuz ayında da hak sahibi 567 bin kişinin hesabına aktarıldı. Söz konusu destek ödemesinin verilmesinin ardından, sosyal yardım ödemesinin zamlı olarak hesaplara aktarılıp aktarılmadığı ve evde bakım maaşının zamlı tutarının ne kadar olduğu araştırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın destek ödemelerine memur maaş katsayısına göre zam yapıldığını duyurmasının ardından, evde bakım maaşının zammı da hesaplandı.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Temmuz 2023

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temmuz ayı evde bakım maaşı ödemelerini vatandaşlara iletti. Destek ödemesine dair açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş “Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 440 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 567 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğimizi vurgulayarak, ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

Evde Bakım Maaşı Kaç TL?

Evde bakım maaşı ödemesi çerçevesinde temmuz ayında hak sahiplerinin hesaplarına 4 bin 336 TL yatarken, zam tutarı da merak ediliyor. Evde bakım maaşına ve diğer destek ödemelerine memur maaş katsayısına göre zam yapılacak. Bu durumda, 4.336 TL olan evde bakım maaşı 5.098 TL seviyesine çıkacak. Evde bakım maaşının zamlı tutarının ne zaman hesaplara aktarılacağı da belli oldu.

Zamlı Evde Bakım Maaşı Ödeme Tarihi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım maaşına ve diğer destek ödemelerine memur maaş katsayısına göre zam yapmasının ardından, zamlı ödemelerin ne zaman verileceği belli oldu. Temmuz ayı ödemesine dair yayınlanan bilgilendirme metnine göre, ağustos ayından itibaren zamlı evde bakım maaşları verilecek. Konuya ilişkin yapılan açıklamada ‘’Temmuz ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle Evde Bakım Yardımı ödemeleri Ağustos ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırılacak’’ denildi.