Türkiye'de etkili olan sıcaklıklar gündemde yer alıyor. Arabistan sıcakları olarak da adlandırılan eyyam-ı bahurun ülkemizden ayrılmasıyla birlikte Basra sıcak hava dalgası giriş yaptı. Termometrelerde yükselen derece tehlikeleri beraberinde getiriyor. Son zamanların en sıcak günlerinin yaşanmasıyla birlikte meteoroloji kaynakları tarafından sık sık rekor sıcaklık paylaşımları yapılıyor.

AŞIRI SICAKLIK O TARİHTE SON BULUYOR

Bunaltıcı sıcaklıkların ne zaman gideceğine dair araştırma yapan vatandaşlara Kerem Ökten'den müjdeli haber geldi. Geçtiğimiz günlerde balkanlardan gelen soğuk hava dalgası ülkeye serinlik sağlasa da etkisi uzun sürmedi. Ağustos ayının ortalarında yükselmeye devam eden sıcaklık kuraklık sorunlarını doğuruyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklandığı belirtilen sıcaklıklar buzul bölgelerde erimeye neden oluyor. On binlerce can alan aşırı sıcaklık ise o tarihten itibaren son buluyor. Yağışlı ve serin günlerin beklediğini belirten meteoroloji uzmanı Kerem Ökten, hava olaylarına dair açıklamalarda bulundu.

SERİN VE YAĞIŞLI HAVA GELİYOR

Ağustos ayında yeni sıcaklık rekorları kırılıyor. Özellikle İç Anadolu bölgesinde yaşanan yoğun sıcaklık uzmanlar tarafından uyarılara sebep oluyor. Ülke genelinde artış gösteren sıcaklıklar su krizini de beraberinde getirirken beklenen yağışların gelmemesinde etkili rol oynuyor. Sıcak hava dalgalarının etkisiyle hemen hemen her ilimizde sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıktı. Kerem Ökten yaptığı paylaşım ile bunaltıcı sıcaklıkların gideceği müjdesini verdi.

Ay sonuna kadar havaların serinleyeceğini belirten uzman isim, bazı bölgelerde ise soğuklukların meydana geleceğini açıkladı. Uzun zamandır beklenen yağış müjdesini vererek, "Ülke genelinde Sıcaklar adım adım gücünü kaybetmeye başlıyor. Özellikle Eylül ayına üşüyerek girebiliriz. Eylül ayı sıcaklıkların dalgalandığı bir ay olacak. Yağışlar görülecek..." ifadelerini kullandı.

Ay sonunda havalar çok serinleyecek. Hatta yer yer soğuyacak. Ülke genelinde Sıcaklar adım adım gücünü kaybetmeye başlıyor. Özellikle Eylül ayına üşüyerek girebiliriz. Eylül ayı sıcaklıkların dalgalandığı bir ay olacak. Yağışlar görülecek... pic.twitter.com/rZ1ILHwLca

— Kerem Ökten (@KeremOktenMeteo) August 17, 2023