Türkiye'de gerçekleşen kritik seçimlerin ardından piyasada dengeler alt üst oldu. Her geçen gün yükselen döviz ve altın fiyatlarına dair uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hükümetin bu yükseliş durumuna müdahale edip etmeyeceği ise merak konusu oldu.

MEHMET ŞİMŞEK ETKİSİ

Yatırımcıların gündeminden düşmeyen bu olaya TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat'tan açıklama geldi. Döviz kurundaki konuya dair Ekonomim'de yazısı bulunan uzman isimin dolar kuruna müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Döviz kurundaki ani artış nedeniyle enflasyonun da yükselişte olduğuna dikkat çekti. Dünya üzerindeki dolar / TL kotasyonunun yükseldiğini belirtti.

Ekonomiyi yönetmek adına koltuğa oturan Mehmet Şimşek görevi başındayken "Piyasaya müdahale etmeyeceğiz, her ürünün fiyatı, doların fiyatı, her şeyin fiyatı piyasadaki arz ve talebe göre belirlenecek." açıklamasında bulunmuştu. Atılım Murat'tan bu açıklama üzerinde detaylar geldi.

DOLARI DÜŞÜRMENİN YOLU

Uzman isim Atılım Murat'ın açıklamalarına göre, Mehmet Şimşek, serbest piyasa ekonomisinde lafı dinlenen birisi olarak biliniyor. Merkez Bankası'nda yer alan kur geçtiğimiz ay yapılan toplantı ile birlikte 26 seviyelerine geldiğini belirtti.

Toplantıdan sonraki 3 - 3,5 hafta sonra 26 seviyelerinde tutuldu. Kamu bankaları üzerinden dolar kurunda müdahale edildiğini ve kurun tutulduğunu savunan Murat, kotasyonun yükselmesiyle etkinin oluştuğunu belirtti. Doların düşmesini sağlamak için Avrupa ve Amerika'dan döviz girmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

TL'DEKİ DEĞER KAYBI DEVAM EDECEK

Satışın olmaması ve müdahale edilmemesi ile birlikte kurun 27'lere geldiğini belirten uzman isim 27'nin altının kurtarmadığını duyurarak zarara yol açtığının altını çizdi.

Turizm sezonu beklenildiği gibi olmamasıyla Atılım Murat'ın açıklamalarına göre, "Merkez Bankası, ekonomi yönetimi de bırakıyor, müdahale etmiyor. Kur 23-23.50’lerdeyken ihracatçılar 25-26 istiyorlardı. Ondan sonra kurun 25-26’ya çıkmasına izin verdik. İşte 26’larda 3 hafta falan takıldı oralarda, dolaştı. Şimdi turizmcilerin isteğiyle 27’nin üzerine çıkaracaklar. Ondan sonra orada bir plato oluşacak aynen 26’da olduğu gibi... Ondan sonra bir daha ne zaman izin verirler yukarıya doğru göreceğiz. Çünkü Türkiye’de enflasyon çok yükselecek. Yılsonu enflasyon tahminleri yukarı yönde revize ediliyor. Umarım kontrolden de çıkmaz, kronik bir enflasyona doğru gidiyoruz. TL’deki değer kaybı da yavaş yavaşta olsa devam edecektir diye düşünüyorum." ifadeleri yer alıyor.