Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2022 yılının ortalarında Aile Destek Programı’nın hayata geçirildiğini duyurdu. Söz konusu program çerçevesinde dar gelirli ailelere sosyal yardım ödemesinin verileceğinin açıklanmasının ardından, ihtiyaç sahibi kişiler de başvurularda bulundular. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, başvuru yapan ve uygun görülen kişilere geçtiğimiz yıldan beri sosyal yardım ödemesi sağlıyor. Temmuz ayı itibariyle de destek ödemesinin detayları merak ediliyor.

Çocuk Yardımı Yattı Mı?

Aile Destek Programı’nın temmuz ayı ödemesi ile birlikte sona ereceği düşünülüyordu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki günlerde yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar sosyal yardım verileceğini belirtti. Aile Destek Programı çerçevesinde 850 TL ile 1.250 TL her ay dar gelirli vatandaşlara sağlanırken, çocuk yardımı da veriliyor. Temmuz ayında iletilen destek ödemesi ile ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş “Desteğimizden yararlanan hanelerimize çocuklarının masraflarını karşılayabilmeleri için aylık ödeme yapıyoruz. Çocuk desteği kapsamında hanelerimize aylık 350 TL- 650 TL tutarlarında ilave destek sağlıyoruz. Elektrik Tüketim Desteğimiz ile de hanelerimize aylık 110 TL - 221 TL arasında ödeme yapıyoruz’’ dedi.

Çocuk Yardımı Desteği Kaç TL?

Aile Destek Programı kapsamında her ay düzenli olarak çocuk desteği ide verilirken, söz konusu destek ödemesinin tutarı da merak ediliyor. Hane içindeki çocuk sayısına göre destek ödemesinin tutarı şöyle:

1-2 çocuklu hanelere: 350 TL
3 çocuklu hanelere: 450 TL
4 çocuklu hanelere: 550 TL
5 ve üzeri sayıda çocuklu hanelere: 650 TL

Çocuk Desteğine Zam Yapılacak Mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, memur maaş zamlarının netlik kazanmasının ardından destek ödemelerindeki artış ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Destek ödemelerinin memur maaş katsayısına göre artması sonrasında, çocuk desteğinin de yer aldığı Aile Destek Paketi ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Bakanlık, Aile Destek Programı’ndaki artışa dair açıklamada bulunmadı.