3 Temmuz'da sona eren vergi borcu yapılandırmasında ilk iki taksitin ödenmesi için belirlenen son gün olan 31 Temmuz'a kadar peşin ödeme yapıldığı takdirde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan yüzde 90, idari para cezalarında ise yüzde 25 indirim uygulanacak.

Aynı şekilde MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ikinci taksiti için de son gün 31 Temmuz.

YAPILANDIRMA SIRASINDA ŞART KOŞULMUŞTU

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamındaki yapılandırma için başvuru süresi 3 Temmuz'da sona ermişti.

Başvuru sonucu yapılandıran borçlar, tercihe göre peşin ödendi veya azami 48 aya kadar taksitlere bölündü.

Yapılandırılan borçların peşin ödenmesi için tanınan süre ise 31 Temmuz Pazartesi günü dolacak.

İLK İKİ TAKSİT İÇİN DE SON GÜN

Taksitle ödemeyi tercih edenlerin de birinci ve ikinci taksitlerini 31 Temmuz'a kadar ödemesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı Kararı ile ilk taksit ödemesine ek süre tanındığından birinci ve ikinci taksitlerin son ödeme tarihi 31 Temmuz'a çekildi.

Yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksidin zamanında ve tam ödenmesi gerekiyor.

Başvuru sırasında tercih edilen taksit sayısından daha az sayıda taksitle ödeme yapmak isteyenler borcunu yeniden yapılandırabilecek. Bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre yeniden belirlenecek.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edildiği halde, ay sonuna kadar yapılandırılan tutarın tamamının ödenmesi durumunda peşin ödeme indiriminden yararlanılabilecek.

PEŞİN ÖDEYENE İNDİRİM

Yapılandırılan borçların tamamının ay sonuna kadar peşin olarak ödenmesi halinde yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak. Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Yapılandırılan borç, sadece fer'i alacak ise hesaplanan Yİ-ÜFE tutardan yüzde 50 indirim, matrah veya vergi artırımı sonucu tahakkuk eden vergiden (damga vergisi hariç) yüzde 10 indirim devreye alınacak.

İNTERNETTEN ÖDENEBİLİYOR

Ödemelerin, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi "www.gib.gov.tr"den, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden elektronik ortamda yapılması imkanı bulunuyor.

Yapılandırılan borçlar, anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartı ya da banka hesabından, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlardan, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet ve telefon bankacılığı ve mobil bankacılık gibi alternatif ödeme kanallarından, vergi dairesi veznelerinden ya da PTT şubelerinden ödenebiliyor.

MTV İKİNCİ TAKSİTİ İÇİN SON GÜN 31 TEMMUZ

Öte yandan, ​​​​​​​2022 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisinin ikinci taksit ödeme süresi de 31 Temmuz'da dolacak.

Ayrıca, 2023 yılına ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksit ödeme dönemi de 31 Temmuz'da sona erecek.