Dolardaki yükselişle birlikte rekor seviyede artış gösteren altının akıbeti herkes tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı sonrasında gözler FED kararına çevrildi. Yatırımcı altın almak için FED faiz kararı açıklamasını beklerken, ekonomist Tunç Şatıroğlu'ndan çarpıcı açıklamalar geldi.

ALTIN ALACAKLAR DÜŞÜNEREK ZAMAN KAYBETMESİN!

Altındaki rekor artış devam ederken gözler 26 Temmuz'da açıklanacak FED kararına çevrildi. FED'in 25 baz faiş artışına gideceğine kesin gözle bakıldığını söyleyen Şatıroğlu, “Eğer düşerse farklı bir sebepten ötürü düşer” ifadelerini kullandı.

"Altın borcunuz olmasın" diye vurgulayan Şatıroğlu, FED kararından önce ya da sonra altın fiyatında yeni bir hareketlilik olacağının altını çizdi.

FED faiz kararı sonrasında Perşembe ya da Cuma günü ons altın 1950 dolar üzerinde seyrederse hedefin 2000 ya da 2050 dolar olduğunu söyledi. 1950'nin altında kaldığında ise sat sinyali verdiğini belirtti. Böyle bir durumda kısa vadeli düşüş trendi olacağını ve altının 1900 dolar seviyelerine inebileceğini de kaydetti.

"TL İLE ALACAKSANIZ ZATEN ALIN"

Yatırımcıya yönelik açıklamalarını sürdüren Tunç Şatıroğlu, ” ‘Alayım mı satayım mı?’ diyorsanız bu şekilde takip edin. TL ile alacaksanız zaten alın ister faiz kararından önce ister sonra…” diyerek doların ne zaman yükselişe geçeceğinin bilinmediğini gerekçe olarak gösterdi.