Maaş zamlarının belli olmasının ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da destek ödemelerindeki artış ile ilgili bilgi verdi. Toplumun farklı kesimleri için hayata geçirilen sosyal yardımlara memur maaş katsayısına göre zam yapılırken, destek ödemelerinin güncel tutarları merak konusu oldu. Bu çerçevede, zamlı destek ödemelerinin kaç TL olduğu ve zamlı ödemelerin ne zaman hesaplara yatacağı araştırılıyor.

Evde Bakım Maaşı Temmuz Ayı Ödemesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, temmuz ayı sosyal yardım ödemelerini vatandaşlara iletmeye başladı. Hane içinde kişi başına düşen aylık gelire göre 850 TL ile 1.250 TL arasında değişen Aile Destek Programı’nın yanı sıra, 567 bin kişinin faydalandığı evde bakım yardımı ödemeleri de verildi. Söz konusu destek ödemesi ile ilgili açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş “Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 440 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 567 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğimizi vurgulayarak, ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Evde Bakım Maaşı Zammı Kaç TL Oldu?

Farklı destek ödemelerinde memur maaş katsayına göre artış sağlanırken, evde bakım maaşı için de hesaplama yapıldı. Siz konusu hesaplamaya göre, ocak ayında 4.336 TL seviyesine yükselen evde bakım maaşı, gerçekleşecek artış ile birlikte 5.098 TL’ye çıkacak.

Zamlı Sosyal Yardım Ödemesi Ne Zaman Verilecek?

Destek ödemelerine memur maaş katsayına göre zam yapılmasının ardından, zamlı ödemelerinin hangi tarihlerde hesaplara yatacağı merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ağustos sayından itibaren evde bakım maaşının zamlı olarak verileceğini duyurdu. Diğer destek ödemelerinin de ağustostan itibaren zamlı olarak hak sahiplerine iletilmesi bekleniyor.