Can Kuş

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır

08.04.2022
8
Google Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır

Google Android deprem uyarı sistemi aracılığı ile birer uyarı cihazına dönüşümü gerçekleşen Android telefonlar, deprem esnasında kullanıcılara saniyeler kazandırabilecek çeşitli iletiler gönderiyor. Deprem uyarı sisteminde telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve daha üzeri büyüklükte meydana gelebilecek depremleri size uyarı şeklinde göndermek amacı ile konumunuzu kullanıyor. Google aracılığı ile Android deprem uyarı sistemi basın toplantısı ile tanıtıldı.

Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Google, şimdiye dek yapılmış en geniş kapsamlı deprem algılama sistemini kullanıma sunmaya başladı. Google’ın Android deprem uyarı sistemi ilk etapta sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde vardı. Fakat kısa süre öncesine kadar Yunanistan ile Yeni Zelanda’ ya da geldi. Google, yeni sistemi uzun zamandır Türkiye başta olmak üzere Filipinler ile Kazakistan’a, Kırgız Cumhuriyeti, Türkmenistan’a, Tacikistan ile Özbekistan’da da kullanıma sunuyor. Google, deprem uyarı sistemi sayesinde kullanıcılarını depremden saniyeler önce haberdar ederek daha güvenli bir yere geçmelerini hedefliyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kurulur?

Android deprem uyarı sisteminden faydalanmak amacıyla kablosuz bağlantı ya da veri bağlantısının açık olması gerekir. Daha sonrasında ise:

  • Telefonunuzun ‘AYARLAR’ uygulaması açık olmalı,
  • KONUM ve oradan da GELİŞMİŞ daha sonrasında ise DEPREM UYARILARI’na dokunmak gerekir,
  • Daha sonrasında ise DEPREM UYARILARI açılır.

Yaşamış olduğunuz bölgede oluşan bir deprem açısından uyarı alamayabilirsiniz. Bazı durumlarda uyarı alabilir fakat bulunduğumuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeye bilirsiniz. Uyarıyı sarsıntı meydana gelmeden önce ve sarsıntı esnasında ya da sonrasında alabilirsiniz.

İşte Google tarafından oluşturulan bu harika sistem aracılığı ile insanların bir deprem esnasında yada depremin meydana gelmesinden 1-2 saniye öncesinde uyarı vererek kişinin, bir başka yere geçmesi ve böylelikle hayatta kalması hedefleniyor.

Google platformu, teknolojiden ve altyapısından faydalanarak dünya genelindeki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem oluşturdu. Android deprem uyarı sistemi,  3 milyardan fazla Android akıllı cep telefonunun genelinde bulunan ivmeölçerleri kullanmak suretiyle sarsıntıyı algılama ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı şeklinde sinyal gönderme şekilde faaliyet gösteriyor.

Google, Android Deprem Uyarı Sistemini Tanıttı

Android deprem uyarı sistemi ile ilgili detaylı bilgi vermek ve depremde sahnelerin ne kadar önemli olduğuna tekrar vurgu yapmak üzere Google, bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Google tarafından gerçekleştirilen toplantıda Google ürün yöneticisi Boone Spooner, Android’i deprem uyarı sisteminin kazanımlarını ve bu sistemin ayrıntılarını dile getirdi. Toplantıda diğer taraftan senenin sonuna doğru sistemdeki çeşitli uyarılara yerleştirilmesi hedeflenen link aracılığı ile, kullanıcıların deprem uyarısı aldıktan hemen sonraki süreç içerisinde AFAD’ın ve sistemine gitmek suretiyle deprem ile alakalı bilgiler eve deprem anında doğru davranışlar gibi gerekli olan hayatı bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşabileceği bilgisi de verildi.

Google yöneticileri tarafından yapılan açıklamada Android deprem uyarı sistemi ile doğal afet durumunda her bir saniye nin fark yarattığı bilinci ile kullanıcılara yardımcı olmayı planladıklarını dile getiren uzmanlar, geliştirilen bu sistem ile alakalı, Android deprem uyarı sisteminin özelliklede etkin deprem bölgelerinde yaşamını sürdürenler açısından oldukça önemli birisi isteyen şeklinde ön plana çıktığını söyledi. Türkiye’ye, geçtiğimiz sene Yeni Zelanda ile Yunanistan ile beraber Android deprem uyarılarının Amerika Birleşik Devletleri haricinde kullanıma sunulduğu ilk ülkeler arasında bulunuyor. Sistem, teknik bir şekilde meydana gelen herhangi bir depremin oluşturduğu titreşimli ve hızını tespit etmek amacıyla dünya genelinde kullanılan 3 milyardan çok Android akıllı telefonun genelinde bulunan ivmeölçerleri kullanıyor ve kullanıcılarına da gerekli uyarıları veriyor.

Bu sistem aracılığı ile kullanıcılara deprem anında her bir saniyenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak ve zaman kazandırmak amacıyla hareket ettiklerini dile getiren Google yöneticileri, deprem anında kazanılan birkaç saniye nin dahi doğru konum almak ve hazırlanmak açısından çok kritik bir süre olduğunu söylüyor.

Doğal afetleri tespit etmek ve acil durumlara hızlı bir şekilde cevap vermek amacıyla gerekli altyapının oluşturulması ile güncellenmesi açısından önemli bir kaynak ayırmak gerekir. Bu hususta dünya genelindeki ölçerlerin de yardımı ile Android deprem uyarı sistemini geliştirmek ve daha sonrasında ise depremleri algılayıp Android kullanıcılarına uyarı açısından gönderilen ücretsiz ve katma değerli bir hizmet sağladığı bu sistem aracılığı ile ivmeölçerleri bulunan Android telefonlar, prize takılı iken ve tamamen hareketsizken küçük bir sismometreye dönüşmek suretiyle depremi algılayabiliyor ve cep telefonu kullanıcısına küçük sinyaller gönderiyor. Bu sistemin kullanımı ise genel itibari ile oluşturulan sistemin, cep telefonunun bulunduğu yerdeki konumun baz alınması suretiyle mesajların gönderilmesi şeklinde çalışıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.