Can Kuş

Finans Sektöründe Kariyer Yapmak

09.07.2022
23
Finans Sektöründe Kariyer Yapmak

Okuldan yeni mezun oldunuz ve finans sektöründe kariyer yapmak istiyorsunuz, o zaman doğru adrestesiniz. Bu makale finans kariyeri yapmanın sizin için doğru tercih olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak ve finans alanındaki seçeneklerinizi daraltmanızı sağlamak amacıyla ihtiyaç duyacağınız bilgileri içermektedir.

Bu yazıda kariyer seçimi yapmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bulamayacak olsanız da, size en uygun finansal iş türüne odaklanmaya yönelik iyi bir başlangıç ​​noktası sağlamak için yeterli bilgiyi içermektedir.

Hayallerinizdeki kariyere doğru hareket etmeye hazır mısınız?

Finansal Kariyer: Nitelikler

Belli finansal mesleklere,  bu mesleklerin ifa ettikleri görevlere ve mesleklerin özelliklerine girmeden önce, finansal sektördeki iş arayanlar tarafından faydalı bulunacağını düşündüğümüz bazı genel bilgilere ve niteliklere bakmak yararlı olacaktır. Bu bölümde, mesleki yeterlilikler ve belgeler de dâhil olmak üzere, finans alanında birçok rol için ihtiyaç duyulan gereksinimler hakkında genel bir bakış sunulacaktır.

Şartlar ve Nitelikler

Finans sektöründeki işler genellikle çok kazançlıdır ve bu da söz konusu işlerin yüksek talep gördüğü anlamına gelir. Her ne kadar kuralın istisnaları olmasına rağmen, genel olarak, finansal sektörde iş ararken iş arayanlar en azından bir lisans diplomasına sahip olmalıdırlar. Bunun ötesinde, finans sektöründeki pek çok iş sahibinin lisans eğitiminden daha ileri dereceleri vardır. Bunların belki de en önemlisi MBA programlarıdır. Ancak sektörde diğer alanlarda yüksek lisans ve hatta doktora derecelerine sahip kişilerle karşılaşmak da nadir bir durum değildir. Bu eğitim gereksinimlerinin ötesinde, faydalı olabilecek bir takım finansla ilgili mesleki sertifikalar da bulunmaktadır.

Finans İşi Nerede Bulunur?

finans sektöründe kariyer yapmak

finans sektöründe kariyer yapmak

Finansal dünya büyüktür ve çoğunlukla küresel niteliktedir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki neredeyse her şehirde bulunan finans işleri demektir. Özellikle finansal endüstrideki işler sıklıkla uluslararası finansal merkezler olarak düşünülen şehirlerde bulunur: New York, Londra, Hong Kong, Şangay, Dubai, Zürih, İstanbul vd.  Her zaman geçerli olmasa da birçok uluslararası iş için yabancı dil becerilerine de ihtiyaç duyulduğunu aklınızda tutmalısınız.

Birçok büyük banka ve firma dünyanın dört bir yanındaki orta büyüklükteki şehirlerde şubelere sahiptir ve aynı zamanda çalışılabilecek daha küçük kurumlar her yerde bulunabilir. Kurumsal finans işleri genellikle uluslararası finansal merkezlerin dışında da bulunmaktadır. Bununla birlikte, en büyük iş hacmi hala büyük şehirlerde bulunmaktadır.

Finans işleri için rekabetin genellikle oldukça şiddetli olduğun inkar edilemez bir gerçektir. Bununla birlikte, bir iş arayan için arama yaparken yardımcı olabilecek araçlar ve kaynaklar vardır.  Bu araçlardan birisi olan sosyal medya, iş bulma ve olası işverenlerle bağlantı kurma aracı olarak giderek daha güçlenmektedir ve LinkedIn bu alanda özellikle yararlıdır.

Finansal Kariyer: Finans İşverenleri

Finansal meslekler makalemizin bu bölümünde, finans çalışanlarını istihdam eden en yaygın kurum türlerini inceleyeceğiz.

Yatırım Bankaları

Yatırım bankaları, genellikle şirketlere, büyük kuruluşlara ve hatta hükümete finansal destek sağlamanın yanı sıra stratejik tavsiyeler sunma konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca, sık sık hisse senedi, tahvil ve diğer menkul kıymetler gibi bir dizi yatırım ürünü satarlar. Yatırım bankalarında yaygın meslekler satış elemanları ve yatırım bankacılarıdır.

Ticari Bankalar

Yatırım bankalarının aksine, ticari bankalar genellikle bireylerin mevduatlarına odaklanmaktadır. Ayrıca şirketlere, kişilere ve hükümetlere sıklıkla kredi açarlar. Çoğu durumda, ticari bankalar da geleneksel yatırım bankacılığı faaliyetleriyle uğraşır ve bu işlemler ticareti ve sermaye artırımını içerebilir. Yatırımcı bankalar ile ticari bankalar arasındaki ayrımın yıllar içinde bulanık olma eğiliminde olduğu ve şu anda faaliyet gösteren nispeten az sayıda “saf” ticari veya yatırım bankası bulunduğunu belirtmek gerekir. Geniş anlamda “yatırım bankaları” olarak kabul edilen çoğu firma düzenleyici bir bakış açısından ticari bankalar olarak kabul edilir veya daha büyük bir ticaret bankasının bir bölümü olarak faaliyet gösterir.

Para Yönetimi Firmaları

Para yönetimi, genellikle varlıklar ile bireyler veya kurumlar adına yatırım yapılması üzerine odaklanan bir finans alanıdır. Para yönetim şirketleri çok çeşitli boyut ve alanlardan gelirler ve bir dizi varlık sınıfına veya küçük ölçekli hisse senetlerine veya yüksek faizli tahviller gibi bazı oldukça uzmanlaşma gerektiren alanlara yatırım yapabilirler. Bir para yönetim kurumunda genel finans sektörü rolleri arasında güvenlik analisti ve portföy yöneticisi bulunur.

Hedge Fonları

Hedge fonları, varlıklı bireyler ve diğer kurumlar için para yönettiklerinden, para yönetim şirketlerine benzer. Çoğu durumda finansal riskten korunma fonlarını para yönetim şirketlerinden ayıran şey, çoğu “geleneksel” para yönetim firmasından daha büyük bir risk alma eğiliminde olmalarıdır. Bir hedge fonunun temel amacı, yüksek getiri sağlamaktır ve yatırımlarına daha az kısıtlama getirerek bunu başarabilirler. Son yıllarda bu fonlar daha geniş pazarlara ve diğer yatırım araçlarına ayak uyduramadığı için tehlikeye girdi. Yine de, finans dünyasında popülerdir.

Özel Sermaye Firmaları

Özel sermaye şirketleri, tüm şirketleri alıp satmak eğilimindeyken, hedge fonları ve para yönetimi firmaları genellikle kamu menkul kıymetleri ticaretine odaklanırlar. Bu kurumlar ayrıca diğer kurumlar için ve varlıklı bireyler için para yönetmekteler, bu nedenle bunları önceki kategorilerden ayıran ilgi alanı yatırımdır. Özel sermaye şirketleri, satın aldıkları şirketlerin işletme faaliyetlerini güncelleyip iyileştirerek ya da ek araçlarla gelir getirisini artırarak kâr elde etmeyi amaçlamaktadır. Birçok özel sermaye şirketi, satın aldıkları şirketleri yatırımcılar için daha değerli hale getirdikten sonra yeniden satmayı veya bu şekilde kâr elde edebilmek için onları tekrar halka açmayı hedeflemektedir. Özel sermaye şirketleri, analiz, müzakere, para toplama ve operasyonları ve kârlılığı artırmak için hedef satın alımlarla birlikte çeşitli işlevleri olan yatırım bankacılarını sıklıkla kullanmaktadır.

Emlak Firmaları

Finans sektörünün dışında olanlar için emlak firmalarının bu alanın bir parçası olduğunun farkında olunması kolay olmayabilir. Gayrimenkul şirketleri genellikle yeni projeler geliştirir veya daha iyi yönetmek için mevcut yatırımları satın alarak, getirileri ve süreçteki karı artırır. Gayrimenkul şirketleri genellikle finans uzmanları ve analistleri kiralar. Emlak sadece bu alana odaklanmış firmalarla sınırlı değildir; özel sermaye şirketlerinin ve diğer finansal kuruluşların da bir gayrimenkul kazancı olabilir.

Gerçek Para

“Gerçek para” üzerine yoğunlaşan kurumsal yatırımcılar emeklilik fonu, servet fonu, sigorta şirketi veya eğitim amaçlı büyük bir varlık adına para yatırmaya çalışırlar. Bu yatırımcılar, kuruluşunu ve mali hedeflerini zamanla destekleyecek kadar büyük getiri elde etmeyi hedefler. Bu şirketler sıklıkla yatırım analistleri ve portföy yöneticileri kullanmaktadır.

Fintech

Fintech endüstrisi, bu geniş finansal kurumlar listesinde en yeni ortaya çıkanlardan biridir. Fintech şirketleri, faaliyetlerinde teknolojik gelişmelerden yararlanmaktadır. Endüstri oldukça geniştir ve dijital para birimlerine ve blockchain teknolojilerine, mobil ödeme sistemlerine, yeni ve alternatif yatırım şekillerine ve daha fazlasına odaklanan şirketleri içerebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.