Can Kuş

Finans Alanında İş Bulmak İçin 8 İpucu

15.07.2022
30
Finans Alanında İş Bulmak İçin 8 İpucu

Finans alanında iş bulma epey zordur ve yorucudur. Finans alanında iş bulmak istiyorsanız bu rehberimizi iyi okumalısınız. Finans işleri genelde çalışma saatlerinizi aşan her türlü faaliyet ve toplantılara katılarak zor pozisyonlarda uzun çalışma saatleri anlamına gelir. Büyük bankalar ve önemli şirketler özellikle mümkün olan mükemmelliğe en yakın sonuçları sunarken baskı altında çalışabilecek yetenekli kişiler arar.

Bunun dışında, karşı karşıya olduğunuz rekabet şiddetlidir. Finans sektöründe genellikle aday sayısı talep sayısını büyük ölçüde aşıyor. Bu nedenle, arzulanan kariyer yolunda size yardımcı olmak için, finans alanında bir iş için ipuçlarını sizin için 8 madde halinde sıraladık.

1- Erken Başlayın

Bilmeniz gereken ilk şey, finans alanında bir kariyer söz konusu olduğunda, çok erken diye bir şey yoktur. Mümkünse, yüksekokuldan gelecekteki iş bulma yolunuzu düşünmelisiniz. Finansın sizin işiniz olduğunu biliyorsanız, bu alanda yetenekli iseniz veya sadece finansal bir analist olmayı hayal ediyorsanız, çok erken yaşlardan seçimlerinizi düşünmeye başlayın.

Finans söz konusu olduğunda eğitim önemlidir. Üst düzey bankalar genellikle adayların akademik başarılarını aday seçim kriterleri olarak görmektedir. Bu durum, finans, ekonomi ve muhasebe derecesine sahip başvuranların işe girişte en üst düzeyde üstünlük sağlayacağı gerçeğine dönüşür. Bundan yola çıkarak, anlamanız gereken şey finansal eğitimin domino oyunu olmasıdır.

Liseden sonra alacağınız eğitimin yerel olması gerekmez, bu nedenle de uluslararası eğitim kurumlarına da gidebilirsiniz. Üniversitede iken, sadece okula gidip mezun olmakla yetinmeyin. Üst düzey bankalar tarafından seçilmek için, yılın en iyi öğrencilerinden biri olmalısınız.

Büyük bankalar, en iyi finansal uzmanlara ihtiyaç duyar. Bu, çok yüksek bir seviyede ve büyük miktarda para ticareti içeren bir iştir bu nedenle, çok fazla sorumluluk sahibi olmayı gerektiren bir iştir. Bu açıdan baktığınızda söz konusu şirketlerin neden en iyisini seçeceklerini anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, finans alanını seçerseniz kariyer yolu eğitimini asla ihmal etmeyin. Bu sayede, yalnızca işe alınmakla kalmayıp aynı zamanda başarıyla işinizi yapmak için sahip olacağınız en iyi varlıktır.

2- Ders Dışı Faaliyetler ve Finans Stajı

Özgeçmişinize mükemmel bir ek, finans stajı, eğitim ve ders dışı faaliyetlerle temsil edilmektedir.

Üniversite öğrencileri için staj ve yerleştirme programları sunan birçok şirket var. Onlar finans hakkında harika şeyler fark etmenize yardımcı olacaklarıdır. Ayrıca, finansman dünyasında sizin için programlar sunan birçok büyük banka ve şirketin olduğunu da bilmelisiniz. Bu programların profilinize uygun olup olmadığını görmek için hocalarınızla veya mezunlarla konuşmanız iyi bir fikirdir.

Pek çok firmasının yeni çalışanlarını stajyerlerden çıkardığı çok iyi bilinen bir gerçek ve mantıklı bir süreçtir. Bir staj öğrenciye kendini ispatlama ve kendini gösterme şansı verir. Aynı zamanda, işverene, adayın becerileri ve olanaklarına daha derin bir şekilde bakma şansı verir.

En iyi işletme okullarındaki Yüksek Lisans öğrencilerinin yaklaşık üçte biri, mezun olduktan sonra yaz için çalışıyor. Burada bir ipucu: karşınıza çıkan herhangi bir stajı kabul etmektir. Gerçekten de, ideal olan, ücretli bir staj almaktır. Ancak bu çok zor ve her zaman gerçekleşemiyor. Bu nedenle, ücretsiz staj veya bir aracı kurumla gönüllü olarak çalışmak gibi bazı diğer seçenekleri düşünün. Unutmayın ki asıl hedefiniz bu noktada para kazanmak değil, gerçek yaşam deneyimi ve bilgisidir.

3- Finans İş Türlerini Öğrenin ve Sizin İçin En Uygun Olanı Seçin

Finansman dünyası geniş ve karmaşıktır. Bu nedenle, seçim yapabileceğiniz geniş bir istihdam dizisi mevcuttur. Buradaki hüner, kişilik ve becerilerinize en uygun olanı bulmaktır. Başvurabileceğiniz temel finans türleri ve açıklamaları.

Muhasebeci

Muhasebeci, defter tutma, tüm mali kayıtları ve belgeleri tutma, denetimleri sürdürme ve tüm finansal raporları hazırlama yetkisine sahip kişidir. Muhasebecinin rolü ve amacı, vergi daireleri, yatırımcılar ve yöneticilere kesin ve doğru bilgiler vermektir. Bu, tasarruflar, yatırımlar ve vergilerle ilgili tüm kararların temelini oluşturacaktır. Daha ayrıntılı olarak baktığımızda, muhasebeci olarak sahip olduğunuz bazı fırsatlar şunlardır:

Bir şirketin yönetiminde, faaliyetlerinin, ürünlerinin ve uzmanlaşmış projelerin maliyetlerinin analizinde çalışabilirsiniz. Bu, bütçeleme prosedürlerini de yerine getireceğiniz ve raporlar hazırlayacağınız anlamına gelir.

Bir şirket için iç denetçi olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bunun için sertifikalı bir kamu muhasebecisi olabilirsiniz ve denetim söz konusu olduğunda serbest olarak çalışabilirsiniz.

Kendi muhasebe firmanızı açabilir ve işvereniniz olarak sizi işe alan şirketler için yukarıdaki görevleri yerine getirebilirsiniz.

Emlakçı

Mülk sahipleri ve potansiyel alıcılar arasındaki anlaşmaları müzakere etmekle sorumludurlar. Piyasadaki bir mülkün değerini belirlemek için değerleme uzmanlarıyla etkileşimde bulunacaksınız.

Yatırım Bankacısı

Yatırım bankacısının bir danışmanlığı vardır. Finansal uzmanlığından yararlanarak bu müşterilere tavsiyelerde bulunur veya finansal piyasada veya birleşmeler ve satın almalar hakkında müşterilerine para kazandırır. Bu, finans dünyasında çalışmak için en zor pozisyonlardan biridir. Yatırım bankacılarının bütün tavsiyelerini doğru bir şekilde almak çok büyük bir sorumluluktur. Sebep yeterince basittir. Kötü tavsiyeler müşteri şirketinin milyonlarca dolar kaybetmesine neden olabilir.

Yatırım bankacısı olarak, öz sermaye finansmanı, özel plasmanlar, anlaşmalar  ve daha pek çok şeyden de yararlanabilirsiniz.

Finansal Analist

Finansal analist olarak ana işiniz, şirketinizin büyümesini ve kazançlarını analiz etmek olacaktır. Temel araçları kullanacaksınız ve bundan dolayı finans konusunda ciddi bir eğitim görmüş olmalısınız.

Analiz, özetler ve raporlara dönüştürülür. Daha sonra şirket içindeki ilgili taraflara ve departmanlara gönderilir. Raporlar, yönetimin ve tüm yatırımcıların doğru mali kararları vermelerine yardımcı olacaktır.

Fon Yöneticisi

Yatırım fonları, emeklilik fonları, hedge fonları ve her çeşit yatırım fonunun yönetimine yardımcı olur. Bu işin temelleri, fonun mümkün olduğunca büyüyebilmesi için gerekli stratejileri uygulamanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca, tüm ticaret faaliyetlerinin normal şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir.

Borsa Komisyoncusu

Müşterilerine, çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü sağlayacak şekilde rehberlik ederler.

Sigorta Acentesi

Bir araba, hayat ve sağlık sigortası gibi ürünleri satmanız gerekecek. Müşterilerinize kendileri için en iyi kapsama alanı hakkında danışmanlık da işin bir parçasıdır.

Finans Danışmanı

Müşterilerine, geleceğe yönelik düzenlemelerini harita haline getirmelerinde yardımcı olacak finansal tavsiyeler veren bazı şirketler vardır. Örneğin, bir finansal danışman olarak, müşterilerinize, çocuklarının üniversite öğrenimi için nasıl bir fon oluşturacakları konusunda talimat verebilirsiniz. Erken emekli olmayı seçenlere muhtemelen en iyi finansal geleceği garantilemelerinde yardımcı olabilirsiniz.

Ticari Bankacılar

Ticari bankacılıkta yer alan bazı işler döviz, müşteri hizmetleri, nakit yönetimi, iç denetim ve kara para aklamayı önlemektir. Orada pek çok ticari banka var. Finansal piyasanın bu özel kesiminde pozisyon sağlamak diğerlerinden daha zor değildir.

4- Giriş Seviyesinde Finans İşlerinin Neler Olduğunu Öğrenin

Ana finans işlerinin ne olduğunu bildiğinize göre, genel olarak finans işleri ile ilgili giriş seviyesi için en iyi olanlar arasındaki ayrımı öğrenmek gerekir.

finans alanında i̇ş bulmak

finans alanında i̇ş bulmak

Örneğin Kredi Yetkilisi olmak  yeni başlayanlar için mükemmel bir iş, çünkü güvence oldukça kolaydır. Tüm bankalar, şehirlerindeki en küçük bankadan en büyüklere kadar kredi görevlilerine ihtiyaç duyarlar. Siz burada kredileri sağlayan banka ile başvuran bireyler veya işletmeler arasındaki bağlantı olacaksınız.

Ya da Vergi Asistanı olabilirsiniz. Vergi konusu insanların her zaman yardıma ihtiyaç duyacakları bir konudur.  Herkes vergilerini nasıl hesaplayacağını bilmiyor, böylece bu sahada kolayca iş bulabilirsiniz.

Mali Denetçilik ise şirketlerin beyanlarını denetlemeniz gereken bir iştir. Bu çok aranan bir iş, bu nedenle şansınızı lisans dereceniz dışında ekstra bazı dersler alarak artırmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, mali denetçilerin haftada bir 40 saatten daha fazla çalışması çok normaldir.

5- Kurumsal Finans Alanının Kariyerinizin İçin En İyi Alan Olup Olmadığına Karar Verin

Bir bankada ya da küçük bir şirkette çalışmaktan veya kendi işini kurmaktan başka, şirket ortamını da seçebilirsiniz.

6- Finans Alanındaki Kazançların Size Uygun Olup Olmadığını İnceleyin

Artık sizin için kazanacağınız paraya bakmanın zamanı geldiği için, finansal alanda en çok kazandıran işleri aşağıda listeledik.

Yukarıda belirtildiği gibi finansal analiz, en zor işlerden biridir. Onlar sadece en iyisini kiralar, saatler uzun, işler zor, ama parası harikadır.

Hesap yöneticisi, portföyünde bulunan tüm hesapların iyi çalışıp çalışmadığını denetler.

Bankalar genellikle müşterilerine finansal kararlar konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamak için risk yönetimi hizmeti sunmaktan hoşlanıyorlar. Bunu yapmak için, bu riskleri ölçmek, yönetmek ve hafifletmek için teknolojiye çok şey yatırıyorlar. Fakat aynı zamanda risk yönetimi analizini yürüten insanlara da çok yatırım yapıyorlar. Bu nedenle maaşlar yüksektir.

7- Ağ Kurma ve Doğru Bankayı Bulma İpuçları

Finansal sosyal ağlar bir işi finanse etmek için büyük bir rol oynamaktadır.  Ailenizde, arkadaşlarınızda veya meslektaşlarınızın finans dünyasıyla bir bağlantısı varsa, bunları ana bağlantınız olarak kullanın. Ayrıca üniversitedeki hocalarınızdan da yardım ve bağlantı istemekten çekinmeyin. Ayrıca, bir akıl hocası da edinebilirsiniz.  Finansal sektörde deneyime sahip olduğu müddetçe herkes olabilir.

Kampüs içi faaliyetlere ve kampüs dışı kariyer fuarlarına katılın. Üniversitenizi başka yollarla da kullanabilirsiniz. Sekreterler ve profesörler, şimdi hedeflediğiniz şirketler için çalışan eski mezunların iletişim bilgilerini vererek size yardımcı olabilirler. Onları arayın ya da detaylı bir e-posta gönderin. Aynı zamanda X üniversitesinde bir öğrenci olduğunuzu ve şirketinde çalışmak istediğini belirtin. İyi notlarınızı, başarılarınızı ve finans ile ilgili ders dışı etkinliklerinizi ayrıntılandırın.

Eğer size staj veya çalıştıkları şirkette bir pozisyon vererek size yardımcı olamazlarsa, bağları koparmayın. Onlarla konuşmaya devam edin ve onlardan düzenli olarak tavsiye isteyin. Sizin için en uygun banka veya şirkete karar vermenize yardımcı olabilirler.

8- Mülakat İçin İpuçları

Yukarıdaki tüm adımları ve ipuçlarını izlediğinizi farz edersek, şimdi muhtemel bir bankayla mülakat aşamasındasınızdır.  Peki tam olarak ne yapmalısınız?

Akıllıca giyinin.  Klasik ve sizi zarifçe tamamlayan, iyi tasarlanmış bir kıyafet giyin.

Birkaç iyi taslak hazırlamaya ve akıllı soru sormaya dikkat edin. Bu yaklaşım görüşmeyi yapan kişiyi neden bahsettiğinizi bildiğinize inandıracaktır.

Aşırı ciddi olmayın. Gerçekten de mümkün olduğunca sakin olmalısınız ama soğuk olmamalısınız. Bir sebep ve uygun bir an varsa, küçük bir şaka yapabilir, güler ya da gülünebilirsiniz. Başvurduğunuz kurumun müşterileri ile de insani etkileşime girebilecek bir kişi arıyor olduklarını unutmayın.

Hobileriniz ve tutkularınız hakkında da konuşmayı unutmayın. Onların tiyatro, müzik, spor, sanat, tasarım, mimari, peyzaj veya seyahat gibi pek çok farklı konuda olabilir. Buradaki fikir, kendinizi çok ilginç biri olarak sunmaktır. Bir müşteriyle görüşmek isterseniz, bu düzeyde sosyal etkileşimi halledebileceğinizi bilmeleri gerekir.

Başarılarınızı ne kadar çok sunmak istediğinize bakılmaksızın, övünmeyin ve gösteriş yapma noktasında bulunmayın.

Acele etmeyin. Görüşme iki saat de sürerse konsantrasyonunuzu kaybetmeyin.  Şu anda sizin için en önemli şey bu olmalı.

Neden bu şirketti seçtiniz? Neden finansal dünyaya ilgi duyuyorsunuz? gibi klasik sorulara sıra dışı cevaplar vererek zeki, akıllı ve karizmatik bir kişi olduğunuzu gösterin.

Son söz olarak diyeceğimiz odur ki,  çok fazla tecrübeniz olmasa bile yine de inanılmaz bir özgeçmişe sahip olabileceğinizi unutmayın. Çok çalıştığınız ve yukarıdaki ipuçlarını uyguladığınız sürece, finans alanında çalışmaya hazırsınız demektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.