Can Kuş

Fakirlik Maaşı Nedir? Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

28.05.2022
16
Fakirlik Maaşı Nedir? Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik maaşı günümüzde devlet tarafından muhtaç olan kişilere aylık olarak ödediği ücretler kapsamında bulunmaktadır. Özellikle birçok annesi ve babası olmayan yetim ve en az %40 ve üzeri oranda engelli olan vatandaşlar durumları sebebiyle çalışmamakta ve geçimini sağlayamamaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğünde yetim ve engelli durumlarında olan kişiler için muhtaçlık aylığı verilir.

Birçok yetim ve engelli vatandaş 2022 fakirlik aylığı başvuru şartlarını veya diğer sosyal yardımlar konusunu merak etmektedir. Muhtaçlık aylığı herkese verilmeyen bir yardım parasıdır bu nedenle başvuruda bulunacak kişilerin gerekli olan şartları sağlaması gereklidir. Kişilerin başvuru yapmadan öncesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü sayfasında yer alan şartları barındırması gerekiyor.

Fakirlik Maaşı Başvurusu

Fakirlik maaşı başvurusu kendi paralarını kazanamayacak durumda olan kişiler için muhtaçlık adaylığı için başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Muhtaçlık aylığı alacak olan kişiler başvurularını Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır ve bu başvurular üç yol ile yapılabilmektedir. Fakirlik maaşı başvurusu konusuna genel olarak bakıldığı zaman,

 • Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır konusunda yaşadığınız ilin bağlı bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne şahsen giderek başvuru işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • PTT Şubeleri üzerinden Vakıflar Genel Müdürlüğüne posta göndererek başvuru işleminizi yapabilirsiniz.
  • Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden kendi resmî web sayfasından başvuru işlemlerinizi yapabilir ve sonuçlara göz atabilirsiniz.
 • Fakirlik maaşı başvurusu sırasında muhtaçlık aylığı başvuru formu üzerinde yer alan bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi engelli ise muhtaçlık aylığı başvuru formuna kişinin özür durumunu belirten sağlık raporunun başvuru formuna eklenmesi gerekir.
 • Kişinin engel durumu bulunmuyorsa bu eklemeyi yapmasına gerek bulunmaz ve muhtaçlık aylığı başvuru formunu eksiksiz olarak sizden istenen bilgileri doğru olarak doldurmanız halinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne bizzat posta yolu ile ve Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sayfası üzerinden müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

Fakirlik maaşı ne kadar konusunda kişilerin muhtaçlık başvurusunda bulunmasının ardından muhtaçlık durum tespitinin yapılması ile kişilere aylık bağlanır. Muhtaçlık aylığı alacak kişiler 2022 senesi içerisinde maaşların ne kadar olunacağını ise merak etmektedir. 2022 senesi muhtaçlık aylığı 1282 TL olarak muhtaç kişilere verilmektedir. Muhtaçlık aylığı için gerekli şartları sağlayan, yetim veya engel durumu olan kendine bakamayacak halde olan kişiler için ödenen bu maaşı çekmek için PTT şubeleri veya Ziraat Bankası şubeleri üzerinden sağlanmaktadır.

Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik maaşı sorgulama bakıldığı zaman muhtaçlık aylığı için onaylanan başvurularda sonuç vermesi halinde PTT üzerinden veya e-devlet üzerinden sorgulamaları yapabilirsiniz. Muhtaçlık aylığı için başvuruda bulunan kişilerin, başvurularının onaylanması halinde kişilere aylık olarak maaş yatar. Kişiler muhtaç aylığı ödemelerini nereden alacaklarını merak etmektedir. Gerekli şartlar sağlandığında fakir maaşı alacak olan kişilerin PTT şubeleriyle ve Ziraat Bankası üzerinden kişilerin adlarına hesap açılır. Kişiler açılan bu hesaba göre yönlendirmeleri ile istedikleri banka üzerinden muhtaçlık maaşlarını çekebilirler.

fakirlik maaşı

fakirlik maaşı

Sorgulama yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden muhtaç aylığı sorgusu yapabilirsiniz ve sorgulaması için numarasından arayarak muhtaç aylığı sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizin ardından başvuru kapsamında herhangi bir engelin bulunmaması halinde muhtaçlık maaşınız düzenli olarak her ay hesabınıza yatırılır.

Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları

Fakirlik maaşı başvuru şartları konusunda birçok kişi muhtaçlık aylığı almayı ve kimlerin bu maaşı alacağı konusunda merak edilmektedir. Fakirlik maaşı durumunda herkese verilmemiş ve gerekli olan şartlar arayan bir yardım maaşı olmaktadır. Kimler muhtaçlık aylığı alabilir, muhtaçlık aylığı alabilecek kişilerde bulunması gereken durumlar nelerdir konusunda bazı şartlar şu şekilde özetlenebilir,

 • Annesi ve babasını kaybetmiş olan yetim çocuklara
 • %40 üzeri engel durumu olan kişilere
 • Anne veya babası şehit olmuş çocuklara
 • Anne ve babasının ayrı yaşadığı durumda olan çocuklar 
 • Sosyal güvencesi ve bir gelir durumu olmayanlar
 • Bakım ve yardım parası almayanlar
 • Başvuruda bulunacak kişinin aylık gelir durumunun belirlenen tutarın altında olması

E-devlet Fakirlik Maaşı Başvurusu

E-devlet fakirlik maaşı başvurusu için öncelikle tarayıcınız üzerinden e-devlet sistemi sayfasını açın ve kimlik doğrulama işlemini, kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi girerek gerçekleştirmeniz gerekir. Ana sayfa üzerinde yer alan arama motoruna Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yazarak aratmanız gerekiyor. Ardından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvuru Formu doldurmanız halinde, gerekli görülmesi halinde kişilere maaşlar bağlanır.

Fakirlik Aylığı Yaş Sınırı Var mı?

Fakirlik aylığı yaş sınırı var mı konusunda muhtaçlık aylığı alabilmek ve müracaat işlemlerinin sonuçlanmasıyla kişilerin muhtaçlık aylığı alabilmeleri için yaş sınırları bulunmaktadır. Söz konusu olan yaş sınırında muhtaçlık aylığı alan yetim erkek çocuk lise okuyorsa 18 yaşına kadar muhtaçlık aylığı almaya devam eder ve yetim çocuklar üniversite okuyorsa 25 yaşına kadar muhtaçlık aylığı almaya devam eder. Buna ek olarak kişilerin birbirini takip eden 3 ay içerisinde muhtaçlık maaşlarını çekmemeleri halinde, kişilere verilen muhtaçlık maaşı kesilir ve bunun dışında fakirlik aylığını gerçekten muhtaç olan herkes alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.