Can Kuş

Evde İshal Nasıl Tedavi Edilir ?

09.04.2022
16
Evde İshal Nasıl Tedavi Edilir ?

Yetişkinlerde ishal, ciddi bir hastalığa bağlı değilse evde tedavi edilebilir bu yazımızda sizlere evde ishal nasıl tedavi edilir sorusunun cevabını vereceğiz. Dehidrasyonu önlemek ve kullanımı iyileştirmek için bazı ipuçları. İshal, tuvalete gitme sıklığımızın artmasına ek olarak, sulu ve sıvı hale gelen dışkı değişikliğidir. Ancak ishal doğal olarak tedavi edilebilir mi?

Prensip olarak, evet. Ancak ishal en fazla iki gün içerisinde düzelmezse mutlaka doktora gitmemiz gerekir. İshalin şiddeti, çok su içmemize rağmen çok fazla sıvı kaybetmemizdir. Bu nedenle, dehidrasyon riski oldukça yüksektir.

İshal hepimizin başına dönem dönem gelen çoğu zaman basit tıbbi müdahale ile giderilen veya bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır, bu durumda bütün hastaların en merak ettiği soru ise evde ishal nasıl tedavi edilir sorusudur.

Evde İshal Nasıl Tedavi Edilir

İshal nasıl kontrol edilir?

Tipik olarak ishal, bir virüs veya gastroenterit gibi sindirim bozuklukları nedeniyle ortaya çıkar. Ancak kaygı ya da stres yaşıyorsak buna sahip olmamız mümkündür. Bugün, sık sık banyo yapmamızı engelleyebilecek, onu tedavi etmek için bazı çareler keşfedeceğiz. Ayrıca, şiddetli mide ağrısı veya mide bulantısı gibi sahip olduğunuz diğer yan etkileri de hafifletebilirler.

Probiyotik yoğurt alın

Probiyotik yoğurt veya canlı kültürler ile vücuda büyük fayda sağlar. Bunun nedeni, probiyotiklerin bağırsak yolundaki doğal bakteri dengesini geri getirebilmesidir.

Bu nedenle, İspanyol Beslenme Derneği’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bu çalışmada belirtildiği gibi, tatlı veya atıştırmalık olarak belirli bir sıklıkta yoğurt tüketmenin ishal riskini azaltmamıza yardımcı olduğu görülmektedir.

Bolca su iç

Uzmanlar, meydana gelen dehidrasyon nedeniyle ishalden muzdarip olduğunuzda her zaman çok iyi sıvı almanızı önerir.

Dehidrasyonu önlemek için, bir litre maden suyunda çözülmüş ve 4 yemek kaşığı şeker, bir bardak limon suyu, 3/4 çay kaşığı sofra tuzu ve bir yemek kaşığı bikarbonat sodyumdan oluşan ev yapımı bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Talep üzerine ve küçük miktarlarda uygulanır. Diğer bir seçenek ise gün boyunca meyve suları veya su yudumlamaktır.

Zorlamayan dehidratasyon veya kusma varsa, sıvılar, tuzlar ve glikoz intravenöz serumlarla değiştirilmelidir.

evde ishal nasıl tedavi edilir

evde ishal nasıl tedavi edilir

İshal Önleyici veya Sıkılaştırıcı Diyet

İshalde beslenme, ishalin süresini ve rahatsızlığını azaltmak için oldukça kesin diyet kurallarına uymalıdır ve bazı gıdaların yasaklanmasını ve diğerlerinin kademeli olarak yeniden verilmesini gerektirir. İshal önleyici diyette aşağıdaki aşamalar oluşturulabilir:

 1. Sadece oral rehidrasyon formülü kullanılarak 6 ila 24 saat arasında mutlak açlık süresi.
 2. Alımına pirinç suyu veya pirinç ve havuç suyu, irmik veya ince rafine tahıl çorbaları ile başlayın. Dışkılamayı uyaracak gastrokolik refleksten kaçınmak için az ve sık yemek tavsiye edilir.
 3. Ardından çok dikkatli bir şekilde haşlanmış pirinç, haşlanmış tavuk veya balık, yumuşak kızarmış ekmek ve York jambonu eklenecektir. Normal beslenmeye geçmeden önce yoğurt, ızgara et veya balık, az miktarda haşlanmış havuç veya sebze ve “Maria” tipi kurabiyeler tanıtmalısınız.

Tavsiye edilmeyen yiyecekler

 • Hacmi arttırdığı ve bağırsak hareketliliğini yani bağırsak hareketliliğini uyardığı için bitkisel lif oluşumunu engelleyecektir. Bu, Alimentary Pharmacology & Therapeutics’te yayınlanan bir çalışma ile kanıtlanmıştır .
 • Süt edilmelidir kaçınılması nedeniyle laktoz içeriği ve uzun bir süre sindirilir çünkü.
 • Güveçler, kızarmış, sosisler ve tuzlu yiyecekler sindirim mukozasını tahriş ettikleri için bastırılır.
 • Yağlar uzun süre sindirildikleri için kaçınılacaktır.
 • Gastrokolik refleks ve peristalsis uyarıcılarından kaçınılmalıdır: kahve, şekerli portakal suları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ HEMEN GÜÇLENDİRİN!

Portakal kabuğu

Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, portakal kabuğu çayı ishali doğal olarak tedavi ettiği bilinen popüler doğal ilaçlardan biridir. Hazırlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

 • Bir litre suyu kaynatın ve üzerine doğranmış portakal kabuklarını ekleyin.
 • Kaynama noktasına getirin ve çözeltinin 15 dakika oturmasına izin verin.
 • Sonucu süzün ve soğumaya bırakın.

İnfüzyonumuz hazır olduğunda, onu ısıtmak için ısıtabilir veya gün boyunca soğuk olarak içebiliriz. Ağrıyı dindirebilir, mide bulantısını azaltabilir ve yavaş yavaş tuvalete gitme isteğimizi azaltabilir.

Çocuklarda ishal

İshal tedavisine yönelik bu ilaçların doğal olarak hiçbir yan etkisi yoktur ve hem yetişkinlere hem de çocuklara verilebilir. Ancak, ikincisine çok dikkat etmeliyiz.

Çocuklar çok daha hızlı susuz kalabilirler ve çok küçüklerse kendilerini kötü hissettiklerini, ağızlarının kuruduğunu veya baş dönmesine başladıklarını, susuzluk belirtilerini bize söyleyemeyebilirler.

Bu nedenle bir çocukta ishal olayı ile karşılaştığımızda mutlaka doktora gitmeliyiz. Bu çok önemlidir ve hiçbir koşulda kendi kendine ilaç almamalıyız.

Birçok durumda evde bir ürünümüz olabilir veya yetişkinlerin kullandığı veya çocukların bize bahsettiği bir ilacı biliyor olabiliriz. Kendi kendine ilaç tedavisinin sonuçları olabilir.

Çocuklar söz konusu olduğunda, probiyotiklerin ishalin tedavisinde gerçekten etkili olduğu gösterilmelidir. Ancak, bir uzman tarafından tavsiye edilen bu tür bir ürünü seçmek her zaman önemlidir.

İshal için bir diyet tedavisi önerin

İshale ne iyi gelir? Hiç bahsettiğimiz ishali doğal yollarla tedavi eden ilaçları etkili buldunuz mu? Sorunu çözmek ve gelecekte tekrar olma riskini azaltmak için sorunun odağını belirlemenin çok önemli olduğunu unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.