Can Kuş

Ev Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2022

06.06.2022
42
Ev Klima Gazı Dolumu Fiyatları 2022

Ev klima gazı dolumu fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu sorusu sıklıkla soruluyor. Hepimiz klimalarımızı hafife alıyoruz. Klimamız bozulunca veya kliması olmayan birini ziyaret edene kadar soğutma ünitemizin ne kadar değerli olduğunu anlamaya başlıyoruz. Diğer tüm ev aletleri gibi klimaların da düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bunu yapmamak, maliyetli klima onarımına neden olur. Bir klima farklı türde sorunlar geliştirebilirken, ev sahiplerinin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, ünitedeki gazı yeniden doldurma ihtiyacıdır. Klimanızın yeniden doldurulması gerekiyorsa, soğuk hava üflemeyi durduracaktır. Ne yazık ki, bu kademeli bir değişikliktir ve bir sorun olduğunu fark ettiğinizde, büyük ihtimalle eviniz şimdiden sımsıcaktır. Neyse ki, gazı doldurma pahalı bir iş değil ve yeniden doldurulduktan sonra tekrar soğuk havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Neden Gaz Dolumu Gereklidir?

Her kullanıcının klima kullanım gereksinimleri aynı değildir. Bazı kullanıcılar cihazı gece veya öğleden sonra birkaç saat kullanır. Klimayı çoğu zaman açık tutanlarda vardır. Bununla birlikte, artan kullanım mutlaka klima gaz akışkanının tükenmesine yol açmaz. Sızıntı olduğunda gaz yeniden doldurulması gerekir. Bu sızıntı kaynağı bulunmalı ve sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için yeniden doldurma yapılmalıdır.

Klima Ünitenizdeki Gazı Ne Zaman Doldurmanız Gerekir?

klima gazı dolum fiyatları

klima gazı dolum fiyatları

Gaz, klima ünitenizin yaşam çizgisidir. Ana sorumluluğu, içerideki ısıyı emmek ve bu ısıyı evinizden dışarı taşımaktır. Soğutma ünitenizde gaz akışkanı azsa, soğutma işlemi çalışmayacaktır. Peki, gazı yeniden doldurmak için doğru zaman ne zaman? Birçok klima markası size söylediklerinin aksine, sisteminizde bir sızıntı olmadıkça birkaç ayda bir yeniden doldurmaya ihtiyacınız yoktur. Gaz seviyelerini kontrol etmek için en iyi zaman, yıllık kontrollerdir. Seviyeler düşükse, klima teknisyeniniz sizin için tamamlayabilir.

Klimanızın Gazı Azaldığında Ne Olur?

Klimanızı yeniden gaz doldurmanın size ne kadara mal olacağını söylemeden önce, klimanızın gaz seviyesi azaldığında ne olduğunu anlamanız gerekir. Yukarıda bahsedildiği gibi, soğutma ünitenizden geçen gaz, içerideki havadan ısıyı emer ve dışarı verir. Söylemeye gerek yok, eğer ünitede yeterli gaz yoksa, evinizdeki ısıyı etkili bir şekilde çıkaramayacaktır. Aşağıda, karşılaşabileceğiniz sorunlardan birkaçı listelenmiştir:

  • Ev Soğumuyor veya Soğuması Çok Uzun Sürüyor: Klimanız yeterli gaza sahip olmadığında, her döngüde yalnızca çok az bir ısıyı uzaklaştırabilecektir. Bu, her zaman, ünitenizin iç mekanınızı soğutma hızını yavaşlatacak çok uzun soğutma döngülerine yol açacaktır.
  • Sıcak Hava: Klimalarınızda çıkan hava normalden daha sıcaksa, bunun nedeni düşük gaz seviyeleri olabilir. Bu, evinizi havasız ve rahatsız hissettirecektir.
  • Elektrik Faturaları Normalden Yüksek: Klimanızda gaz akışkan azaldığında, soğutma döngüleri daha uzundur. Soğutma ünitenizin evinizi soğutmak için daha uzun ve daha fazla çalışması gerekecektir. Bu, faturalarınızda bir artışa yol açacaktır.
  • Donmuş Sistem: Düşük seviyedeki gaz da evaporatör serpantinlerinizin donmasına neden olabilir. Bunun nedeni, gaz akışkanın serpantinlerden akmasıdır ve ısıyı emecek kadar gaz akışkan yoksa serpantinler donmaya başlayacaktır.

Gaz Doldurma Maliyeti

Artık bir klima gazı hakkında biraz bilgi sahibi olduğumuza ve soğutma ünitenizin optimum seviyelerine sahip olmasının, verimli bir şekilde çalışmasının ne kadar önemli olduğuna göre, şimdi gaz doldurma maliyetlerine geçelim.

Bir klima ünitesindeki Freon seviyelerini yeniden doldurmanın ortalama maliyeti 400 ile 600 TL arasında değişmektedir. Bu sayı, yaşadığınız şehre, seçtiğiniz klima sağlayıcısına ve klimanızdaki gaz seviyelerine bağlı olarak değişebilir. Çoğu ev sahibi, sistem bir sızıntı yaparsa, 2,5 tonluk bir klimayı R410A gazı ile doldurmak için 500 TL fazla ödemez.

Bir klimayı doldurma maliyeti, kullanılan gazın türüne ve gereken seviye sayısına da bağlı olacaktır. Yeniden doldurma maliyetleri, R410A’nın 2,5 tonluk bir yeniden doldurulması için yaklaşık 400 TL aralığındadır. Büyük bir sızıntı durumunda 2,5 tonluk bir dolum yapabilmek için yaklaşık 600 – 800 TL harcamanız gerekebilir.

Klima Doldurma Ne Kadar Sürer?

Yeniden doldurma düşüncesi korkutucu gelse de, klima gazı doldurmak 5-10 dakikadan fazla sürmez. Ünitenizde gaz akışkan azsa, 2-4 lbs’ye ihtiyacınız olacaktır. Çoğu evde yarım ton ile 5 ton arasında değişen klima üniteleri bulunur. Bu, 3 tonluk klimaya sahip bir evin 6-12 libreye ihtiyacı olacağı anlamına gelir. 3 tonluk bir üniteyi doldurmak 2 saatten fazla sürmez.

Bir klima ünitesini dikkatli kullanırsanız, gaz dolumu gerektirmeden 10-12 yıl çalışabilir. Yıllık bakım için tanınmış bir klima servis ve onarım şirketine kontrol ettirmeniz daha iyi olur. Bu şekilde sızıntıyı tespit edebilecek ve olasılığını azaltabileceksiniz. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.