Can Kuş

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir

22.09.2022
24
En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir

Bilgelerin ve özellikle Asya kültüründe mutluluğun ve sağlığın temel maddesi kabul edilen bitki çayları, her biri farklı özelliklere sahip olması ile birçok hastalığın tedavisi amacı ile kullanmaktadır, Peki En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir? Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir? Bitki Çaylarının Zararları Nelerdir?

Çeşitli aromaları ile farklı lezzetlere sahip olan bitki çayları, insan vücuduna faydaları ve birçok hastalığın tedavisinde olduğu kadar, psikolojik sağlığınıza da iyi gelmektedir, birçok bölgede günlük tüketim olarak da tüketilen bitki çayları ülkemizde genellikle hastalık tedavisi amacı ile kullanılmaktadır.

Yapımı oldukça kolay olan bitki çaylarının demlik yolu ile sıcak su yardımı ile kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

en faydalı bitki çayları hangileridir

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir?

Bitki çayları birçok hastalığa ya da hastalık semptomlarına iyi gelse de dikkatli kullanmak ve aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Bunun dışında bitki çayları belirli vücutlar için alerjik tepki verebildiğinden dikkatli kullanımı önemlidir.

Bitki çaylarını hazırlar iken demlenme süresi oldukça önemlidir, bu sebep ile kendinize bir bitki çayı hazırlar iken demlenme süresini araştırıp doğru sürede demlemek çok önemlidir, çünkü aşırı kaynatılan belirli bitkiler özelliklerini yitirebileceği gibi, fazla demlenen bitkilerde de özelliklerini etkisini göstermeme ihtimalleri mevcuttur.

Bitki Çayları Faydaları Nelerdir?

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir? sorusuna cevap vermeden önce bitki çaylarının genel olarak hangi hastalıklara iyi geldiği, ne gibi faydalarını öğrenmek bir hayli önemidir. Bitki Çaylarının faydalarından kısaca bahsetmek gerekirse

  • Bitki çayları Bal, esmer şeker, tarçın, gibi doğal tatlandırıcılar ile tüketildiğinde boğazda oluşan tahriş, iltihap gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını iyi gelmektedir.
  • Belirli bitki çayları anne sütünü arttırabilmekte ve daha verimli süt salgılama açısından takviye gıda etkisi taşır, aynı zamanda erkekler için yine belirli bitki çayları cinsel performansı arttıracağı gibi cinsel isteği arttıran afrodizyak etkili bitki çayları da bulunmaktadır.
  • Bebeklerde gaz, kabızlık, şişkinlik gibi ebeveynlerin kâbusu olan durumlarda bebeğinizi rahatlatacağı gibi metabolizma ve sindirim sistemini geliştirecek aynı zamanda da çalıştıracaktır.
  • A,B,C,E,K gibi vitamin yönünden yüksek düşük kalori değerlerinin yanı sıra potasyum, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, fosfor, anioksidan gibi mineraller de barındırır.
  • Ödem atıcı veya bağırsak çalışmasını arttıracağı için zayıflama konusunda kullanılabilir.

Hangi Bitki Çayları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir? Sorusu gibi internet kullanıcılarının en çok aradığı bir diğer soru ise Hangi Bitki Çayları Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Sorusudur. Bu sorunun cevabı hem sağlayacağı fayda hem de olumsuz etkileri azaltacağı için çok önemlidir, zira hastalığınızı tetikleyecek bir bitki çayı kullanmak size faydadan çok zarar verebilir.

Bitki çayını yapmadan önce bitkinin tanınması çok önemlidir, aç karnına mı yoksa tok karnına mı içileceği, gibi birçok etken bu soruların cevaplarına göre şekillenmektedir.

Örnek vermek gerekir ise zayıflama amacı ile kullanılan bitki çayları yemekten sonra tüketilmelidir.

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir?

Ihlamur Çayı

Sakinleştirici bir özelliği bulunan Ihlamur Çayı, yatıştırıcı, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu olabilmektedir, aynı zamanda damakta veya boğazda oluşan yaralar karşısında da oldukça etkilidir.

Nane Çayı

Özellikle mide bölgesinde oluşan şişkinliğin yanı sıra, karın ağrısı, mide bulantısı ve hazımsızlığa iyi gelen nane çayı ülkemizde en çok tüketilen bitki çayıdır, bilinen etkileri dışında temini ve demlemesi oldukça kolay olan nane çayı ülkemizde herkes tarafından severek tüketilmektedir.

Adaçayı

Enerji veren bitki çaylarından olan Adaçayı insanları zinde tutmasının yanında kan temizleme özelliği ve böbrek taşı düşürme konusunda genellikle tüketilmektedir, lezzeti ile birçok kişi tarafından sevilen adaçayı genellikle sabahları ve aç karnına tüketilmektedir.

Rezene Çayı

Etkileri Nane Çayı ile benzer olan Rezene Çayı özellikle bağırsak ağrılarına iyi gelmektedir, bu bölgede oluşan sancıları da geçirme özelliği olan Rezene Çayı genellikle hamile bireylerde ve bebekler tarafından tüketilmektedir.

Kuşburnu Çayı

Hastalık tedavisinden çok sağlıklı yaşam için tüketilen aynı zamanda çok lezzetli olan Kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir, bunun dışında yaşlanma karşıtı olarak ve cilde iyi gelmesi ile vücuda fayda sağlayan Kuşburnu Çayı sahip olduğu vitamin değerleri ile her yaş grubu tarafından tercih edilebilir.

Papatya Çayı

Ihlamur Çayı gibi papatya çayı da sakinleştirici bir bitki çayıdır özellikle uyku problemi olan kişilerin sıklıkla tükettiği papatya çayı yatıştırıcı etkisi ile ateş yükselmesi durumunda da tercih edilmektedir.

Zencefil Çayı

Soğuk algınlığına karşı oldukça etkili olan Zencefil Çayı tam bir mikrop savaşçısıdır, üst solunum yolu hastalıklarının tamamında kullanabileceğiniz Zencefil Çayı’nı günlük olarak da tüketebilirsiniz

Bitki Çayları Zararlı Mı?

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir? Sorusuna yanıt verdikten sonra bitki çaylarının zararlarından da bahsetmez isek olmaz.

Bitki çaylarının faydası kadar zararları da bulunmaktadır, belirli bitki çaylarının adet düzensizliğine neden olduğuna dair söylentiler olsa da bu soru için kesin bir yanıt yoktur, ancak yine de halk arasında zayıflama çaylarının adet düzensizliğine neden olduğu söylenmektedir.

Her şeyin olduğu gibi bitki çaylarının da aşırısı zararlıdır örnek vermek gerekirse aşırı maydanoz çayı tüketimi cinsel sağlık, hamilelik gibi durumlarda çeşitli sorunlar yaratabilmektedir.

Belirli bitki çayları antibiyotik kullanımında alerjik tepki verebilmektedir bu durumda vücudunuzu tanımanız ve vücudunuza zarar veren bitki çaylarını tanımanız gerekmektedir.

Burada en kritik nokta aşırıya kaçmamaktır, normal bir tüketim de bitki çaylarının net bir zararı bulunmaz.

En Faydalı Bitki Çayları Hangileridir? Bitki Çayları Zararlı Mı? Hangi Bitki Çayları Hangi Hastalıklara İyi Gelir? gibi sorulara cevap bulduğunuz yazımızı beğendiyseniz sağlık konusunda diğer yazılarımız için tıklayınız 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.