Can Kuş

Elma Sirkesi İle Sivilce Tedavisi

10.04.2022
17
Elma Sirkesi İle Sivilce Tedavisi

Elma sirkesinin vücudumuza olan bir çok faydası vardır, bugün sizler için elma sirkesi ile sivilce tedavisi nasıl yapılır konusunu ele alacağız. Elma sirkesi, sofralarda yer alır ve faydaları ile ön plana çıkar. En çok bilinen sirke çeşitlerinden biri olan elma sirkesi, fermente elma suyundan elde edilir. Son zamanlarda gündeme gelme sebeplerinden biri ise sivilce tedavisinde kullanılmasıdır. Cilt üzerinde oluşan sivilce ve sivilce lekelerinden kurtulabilmek için en ideal yöntemlerden biri haline gelmiştir. Doğru bir şekilde kullanıldığı zaman kısa süre içerisinde fayda sağlamak mümkün olur. Yemeklere lezzet vermek için kullanılan besin ürünlerinden biri olan elma sirkesi, elma suyu sıkılarak elde edilmiştir. Vücut üzerinde mide rahatsızlığı giderme, kolesterolü düşürme, sindirim sistemini harekete geçirme, diş sağlığını koruma gibi pek çok faydası bulunur. Tüm bunların yanı sıra pek çok cilt probleminde tedavi edici özelliğe sahiptir. Peki, cilde hangi sirkenin kullanılması daha uygundur? Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin daha dikkatli bir şekilde kullanması gerekir.

Elma Sirkesi İle Sivilce Tedavisi için Maske Yapmayı Deneyin

Elma sirkesi yardımı ile oluşturulan maske cilde uygulandığı zaman sivilceler ve siyah noktaları ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Sivilce ve siyah noktaların iyileşme sürecini daha da hızlandırır. Aynı zamanda sivilceden kaynaklı olarak oluşan ağrıların giderilmesi konusunda da büyük bir fayda sağlar. Sivilce giderici elma sirkesi maskesi hazırlanırken 3 bardak ılık su içerisine yarım su bardağı elma sirkesi eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışımın içerisine temiz bir bez eklenir ve bir süre içerisinde bekletilir. Daha sonra bez içerisinden çıkarılır ve fazla suyu sıkıldıktan sonra sivilce olan bölgelerin üzerine koyup bekletilir. Gün içerisinde bu işlemi 2 ya da 3 defa uygulamakta fayda vardır. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman sivilce lekelerinden ve sivilcelerde olumlu yönde ilerleme kaydedebilirsiniz. Son zamanlarda sivilce problemi yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği yöntemlerden biri elma sirkesi ile yapılan maskelerdir. Elma sirkesi içerisinde bakteri ve mikroorganizmalara karşı direnç gösteren maddeler bulunduğu için cildinizin daha sağlıklı bir yapıya gelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda daha parlak ve canlı bir cilt görünümüne ulaşabilirsiniz.

elma sirkesi ile sivilce tedavisi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; CİLDİNİZİ PIRIL PIRIL YAPACAK 6 BİTKİ!

Elma Sirkesi ile Sivilce Tedavisi Ne Oranda Başarılı

Sirke çeşitleri arasında cilt problemlerine tedavi etme özelliği ile ön plana çıkan elma sirkesi, sivilce ve sivilce lekeleri gibi problemleri tamamen ortadan kaldıran mucize ve besinlerden biridir. Sivilce oluşumunun asıl nedeni gözenekler içerisinde kir dolmasından kaynaklanır. Elma sirkesi yardımı ile gözenek içleri tamamen temizlendiği için sivilce oluşumu ortadan kalkar. Aynı zamanda cildin fazla yağını da aldığı için yağdan kaynaklı oluşan sivilceler de ortadan kalkmaya başlar. 1 adet sivilce çıktığı zaman o sivilcenin bakterisinden kaynaklı olarak cildin çeşitli yerlerinde sivilce çıkması söz konusu olur. Elma sirkesi sayesinde çıkan bu sivilcenin üzerindeki bakteriler temizlenir ve sivilcelerin artması durdurulur. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sivilceden kaynaklı oluşan lekelerin de giderek açıldığını görmek mümkün olur. Soğan suyu ile elma sirkesini karıştırıp cildinize yarım saat tuttuktan sonra yıkayınız. Bu işlemi ayda 2 defa olacak şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman cildinizde pürüzsüz bir görünüm elde etmeniz mümkündür. Aynı zamanda düzenli bir şekilde güneş kremi de kullanmak son derece önemlidir.

Elma Sirkesi ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mutfakların vazgeçilmez faydalı besinlerinden biri olan elma sirkesi, cilt üzerinde ve çeşitli yöntemler ile kullanıma sunulur. Cilt üzerinde oluşan yara ve akne gibi oluşumları yatıştırır. Aynı zamanda cilt üzerinde bulunan ölü derinin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Elma sirkesini cildinize uygularken 2 bardak ılık su ile karıştırıp daha sonra kullanmak gerekir. Ağır bir yapıya sahip olduğu için direkt kullanımı söz konusu olduğu zaman cilt üzerinde tahriş ve kızarıklık gibi problemler meydana gelebilir. Fakat su ile karıştırılarak kullanıldığı zaman ağır asit etkisi ortadan kalkar. Cildi derinlemesine temizlediği için sivilce oluşumlarını tamamen durdurur. Elma sirkesi ile doğal bir tonik elde etmek de mümkündür. Cildin pH dengesinin korunmasında kaynaklı olarak sebum üretimini normal seviyeye getirmeye yardımcı olur. Cilt üzerinde oluşan fazla yağlanma ve kuruluk gibi problemleri ortadan kaldırır ve cildi temizler. Fayda sağlayabilmek adına mutlaka düzenli bir şekilde kullanım göstermeniz gerekir. Düzenli kullanımı söz konusu olmazsa herhangi bir fayda görmeniz mümkün olmaz.

elma sirkesi ile sivilce tedavisi

Hangi Sirke Cilt İçin Uygundur?

Cilt üzerinde oluşan sivilce ve sivilce lekesi gibi problemleri gidermesi konusunda ön plana çıkan besinlerden biri sirkedir. Doğal yöntemler ile sivilce gidermek isteyen kişiler daha çok bu besini tercih etmektedir. Peki, cilt için en uygun olan sirke hangisidir? Cilt ile en uyumlu olan ve en etkili olan sirke çeşidi elma sirkesi olmaktadır. Aynı zamanda sivilce tedavisinde en iyi şekilde kullanılması için tonik haline getirmekte fayda vardır. Tonik hazırlarken 1 litre suyun içerisine 2 ya da 3 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Bir pamuk yardımı ile cildiniz temizleyebilirsiniz. Böylece cildiniz üzerinde bulunan ölü derilerin atılmasına yardımcı olursunuz. Bu işlemeye sabah akşam olacak şekilde her gün tekrar etmek gerekir. Böylece sivilce oluşumunu engelleyip gözenek içlerini temizlemiş olursunuz.

 

Daha Fazla Cilt Güzelliği İçin Lütfen Konularımıza Göz Atınız; Cilt Güzelliği

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.